METSÄ BOARD – eksperci w branży tektur do produkcji opakowań farmaceutycznych

Kategoria: Aktualności Opakowania
3 min. czytania

Globalne trendy w zakresie opakowań farmaceutycznych

Na wzrost liczby opakowań wpływają kluczowe czynniki, takie jak starzenie się społeczeństwa – w 2050 roku 22% ludności świata będzie miało ponad 60 lat – oraz rozwój profilaktyki i rosnąca popularność zdrowego stylu życia. Coraz powszechniej występują naturalne alternatywy – oczekuje się, że do 2023 roku 28% witamin i suplementów diety oraz 17% leków dostępnych bez recepty będzie produkowane z ziół i/lub będzie miało tradycyjne alternatywy (Źródło: Euromonitor International’s Global Consumer Trends Survey).

Wprowadzane są nowe przepisy, które zwiększają liczbę środków farmaceutycznych dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Stosuje się więcej surowców biologicznych w celu wytwarzania bardziej efektywnych leków, co zwiększa skomplikowanie produkcji ze względu na występowanie wielu wersji opakowań.

Szacuje się, że ilość opakowań farmaceutycznych wzrasta o około 5-10% rocznie.

Jakie są wymagania wobec opakowań farmaceutycznych

Najważniejsza jest ochrona zawartości. Należy również pamiętać o takich aspektach związanych z bezpieczeństwem jak identyfikacja, monitorowanie, ochrona przed dziećmi i podrabianiem. Istotnym czynnikiem pozostaje również wpływ opakowań na środowisko.

Tektury METSÄ BOARD – idealny materiał do produkcji opakowań farmaceutycznych

Tektury Metsä Board są lekkie i wytrzymałe, a dzięki zastosowaniu włókien pierwotnych również czyste i bezpieczne. Gładka powierzchnia i wysoka białość umożliwiają stosowanie efektów specjalnych i gwarantują stabilną jakość druku. Drukowanie przebiega nie tylko stabilnie, ale również bezpyłowo, co zapewnia wysoką wydajność przetwarzania.

Naturalna czystość – idealne rozwiązanie dla produktów wrażliwych

Opakowania farmaceutyków nie mogą zawierać żadnych zanieczyszczeń. Pierwotne masy włókniste są naturalnie czyste, a wyprodukowane z nich tektury mają znakomite właściwości sensoryczne.

W precyzyjnie kontrolowanym procesie produkcji Metsä Board używa wyłącznie pierwotnych mas włóknistych. W ten sposób zapewnia, że tektury nie zawierają żadnych szkodliwych substancji i chronią bezpieczeństwo produktów.

Zrównoważony rozwój dzięki lekkim tekturom

Metsä Board kładzie nacisk na opracowywanie lekkich tektur, które mają bardzo korzystne parametry w zakresie sztywności i grubości przy zmniejszonej wadze. Produkcja tektur o mniejszej gramaturze oznacza niższe zużycie surowców, wody i energii, a także obniżenie wagi transportowanych opakowań i zmniejszenie ilości odpadów, co ogranicza niekorzystny wpływ na środowisko.

Podobnie jak w przypadku innych branż, również firmy farmaceutyczne starają się ograniczać stosowanie tworzyw sztucznych. Tektury produkowane z naturalnych włókien drzewnych stanowią doskonałą alternatywę produktów na bazie paliw kopalnych. Tekturę nie tylko można łatwo ponownie wykorzystać, ale jej recykling jest powszechnie stosowany.

Doskonała przerabialność i bezpyłowe drukowanie

W przypadku szybkich linii przetwórczych i pakujących, priorytetem staje się niedopuszczanie do przestojów. Tektury Metsä Board mają stałą jakość, dzięki wykorzystywaniu własnych mas włóknistych i technologii produkcji. Stabilna jakość zapewnia dobrą przerabialność na liniach przetwórczych i pakujących. Ponadto, znakomite parametry cięcia arkuszy Metsä Board gwarantują druk bezpyłowy.

Powtarzalne wyniki drukowania i ochrona przed fałszerstwami

Tektury Metsä Board dają powtarzalne wyniki drukowania, a dzięki wysokiej białości zapewniają estetyczny wygląd miejsc niezadrukowanych. Gładka powierzchnia umożliwia stosowanie kodów i wykonywanie tłoczonych napisów alfabetem Braille’a. Wzrost liczby podróbek powoduje, że coraz większego znaczenia nabierają rozwiązania zabezpieczające. Tektury Metsä Board umożliwiają stosowanie zabezpieczeń przed nieuprawnioną manipulacją, takich jak nadawanie specjalnych właściwości powierzchni i zapewniają ochronę dzięki konstrukcji opakowań.

Podsumowując

Metsä Board zna wyzwania i trendy, które występują obecnie w branży farmaceutycznej. Jako wyspecjalizowany producent tektur, oferuje szeroką gamę tektur litych (FBB) i białych kraftlinerów, które odpowiadają potrzebom opakowań farmaceutycznych.

Tektury Metsä Board są znane na całym świecie i cieszą zaufaniem użytkowników.

Bettina Tschoner-Fuchs
Marketing Communication Manager, Metsä Board
Tel. kom.: +43 676 845 220465
E-mail: bettina.fuchs@metsagroup.com
www.metsaboard.com

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Farmaceutycznego" 2/2020