Etykieciarki w branży farmaceutycznej – dlaczego warto je stosować?

Kategoria: Aktualności Opakowania
2 min. czytania

Cechy etykiet w branży farmaceutycznej

Tworzenie etykiet dla produktów z branży farmaceutycznej wymaga stosowania odpowiednich materiałów oraz nowoczesnych technologii. Etykiety umieszczane na lekach, suplementach, wyrobach medycznych oraz sprzętach medycznych powinny być przede wszystkim trwałe i czytelne – szczególnie mając na uwadze fakt, że do pakowania farmaceutyków wykorzystuje się różne materiały i tworzywa. Tym samym etykietowane powierzchnie mogą być wykonane z papieru, tektury, szkła, a nawet tworzyw sztucznych. Jednak wysokiej jakości etykiety to nie wszystko. By proces produkcji przebiegał sprawnie, niezbędna okazuje się też etykieciarka – wydajna, precyzyjna, elastyczna oraz wytrzymała.

Dlaczego warto korzystać z etykieciarki w branży farmaceutycznej?

Współczesne etykieciarki to urządzenia wyróżniające się zastosowaniem nowoczesnych i zaawansowanych technologii. Umożliwiają one automatyzację i przyspieszenie produkcji, w rezultacie poprawiając działanie całego zakładu. Etykieciarki mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje i udogodnienia, takie jak system docisku zapewniający wysoką precyzję etykietowania czy monitorowane poziomu zużycia materiałów eksploatacyjnych. Etykieciarki można też w prosty sposób zintegrować z systemami wykorzystywanymi w danym zakładzie oraz dostosować ich prędkość do wydajności linii.

Wszystkie te cechy sprawiają, że etykieciarki sprawdzają się zarówno w małych firmach, jak i globalnych korporacjach. Dla przedsiębiorstw funkcjonujących w branży farmaceutycznej ogromne znaczenie ma także fakt, że umożliwiają one nanoszenie etykiet na opakowania z różnorodnych materiałów – papieru, szkła czy tworzyw sztucznych.

Ponadto etykieciarki pozwalają na umieszczanie nadruków na powierzchniach o różnych kształtach i wielkościach. To bardzo ważny aspekt, gdyż opakowania produktów leczniczych i wyrobów medycznych mogą być okrągłe, płaskie, a jednocześnie często są niewielkie. Etykieciarki są przy tym niezwykle precyzyjnie, co dla przedsiębiorstw z branży farmaceutycznej jest również kluczową kwestią. Warto też wspomnieć o dodatkowych udogodnieniach, jak możliwość nanoszenia etykiet z różnych stron – góry, przodu czy boku.

Doskonałym rozwiązaniem proponowanym firmom farmaceutycznym są etykieciarki IXOR, które wyróżniają najmniejsze w swojej klasie głowice etykietujące z serwonapędem. W zależności od modelu, etykieciarki niemieckiej marki CAB GmbH mogą działać z różną prędkością – od 25 do 200 m/min, obsługują etykiety od grubości od 0,055 mm do 1 mm oraz gramaturze od 60 do 700 g/mkw. Wśród zalet urządzeń IXOR wymienia się także wyraźny wyświetlacz oraz wygodny i intuicyjny interfejs, zapewniający sprawną obsługę etykieciarki. Co więcej, etykieciarkę można obsługiwać zdalnie przy pomocy smartfona.

Kluczem do sukcesu w wielu instalacjach jest również niezwykle precyzyjny czujnik etykiet. Inteligentny czujnik etykiet CEON na głowicy etykietującej IXOR wspomaga niezawodną identyfikację i precyzyjne pozycjonowanie wszystkich rodzajów etykiet, w tym transparentnych, metalizowanych czy z tworzyw sztucznych.