AstraZeneca: Nasza szczepionka przeszła rygorystyczne badania skuteczności bezpieczeństwa

Kategoria: Aktualności Kontrola jakości Rynek i trendy
2 min. czytania

Wskazał, że "wśród uczestników badania klinicznego nie stwierdzono podwyższonego ryzyka zdarzeń zakrzepowo-zatorowych".

Zaznaczył, że szczepionka "jest nie tylko dobrze tolerowana, ale przede wszystkim zapobiega objawowemu COVID-19". "Zobowiązaliśmy się udostępnić ją bez zysku na czas pandemii" – oświadczył Piotr Najbuk.

Jak stwierdził, "osoby, które zaszczepiły się szczepionką AstraZeneca – tak samo jak innymi produktami leczniczymi – mają pewność, że przeszła ona właściwe, rygorystyczne badania skuteczności bezpieczeństwa i została zaaprobowana przez organy nadzoru".

Najbuk wskazał, że "bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca zostało dodatkowo potwierdzone w ramach badań podjętych przez Europejską Agencję Leków oraz Brytyjską Agencję ds. Leków, które w opinii z dnia 18 marca 2021 roku – potwierdziły bezpieczeństwo produktu leczniczego". "Wskazały, że ilość incydentów zakrzepowo-zatorowych u osób, które przyjęły szczepionkę AstraZeneca, jest niższa niż w populacji ogólnej" – podkreślił Najbuk.

Zaznaczył, że "dodatkowych pozytywnych danych dostarczają także badania trzeciej fazy przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, które wskazują, że nasza szczepionka w 100 proc. chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19, a także potencjalną hospitalizacją". Wyjaśnił, że "badania te zostały przeprowadzone wśród populacji osób starszych, która stanowiła istotną część osób uczestniczących w badaniu klinicznym".

Najbuk zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki potwierdzają również dane z Narodowych Programów Szczepień. "To już prawie 20 mln osób zaszczepionych w Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz w Wielkiej Brytanii" – powiedział. "Optymistyczne dane napływają ze Szkocji, gdzie już po pierwszej dawce zaobserwowano spadek ryzyka hospitalizacji w przebiegu zakażenia koronawirusem aż o 94 proc." – dodał.

Zaapelował, "aby dyskusji na temat szczepionek opierać się na twardych danych naukowych na temat aktualnej wiedzy medycznej". "To właśnie te dane pozwoliły organom nadzoru na wydanie pozytywnej opinii dotyczącej skuteczności oraz bezpieczeństwa szczepionki AnstraZeneca" – powiedział.

Zapewnił jednocześnie, że firma pozostaje w stałym kontakcie z władzami w Polsce, "przekazując ekspertom rządowym informacje dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego". "Dzięki tym dyskusjom niezależni eksperci podjęli decyzję o kontynuowaniu szczepień ochronnych w Polsce, z korzyścią dla Polaków" – wskazał Najbuk.

Powiedział, że "dzięki tej decyzji w ostatnich tygodniach w Polsce zaszczepiono wiele tysięcy osób, które mają szanse na uniknięcie ciężkiego przebiegu choroby, powikłań, oraz śmierci".

"Przyłączamy się do apelu ekspertów i zachęcamy do szczepienia zgodnie z wytycznymi. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że szczepienia stanowią najlepsze narzędzie w walce z pandemią" – powiedział Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych AstraZeneca. Jak dodał, "jedynie razem możemy sprostać temu wyzwaniu". (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Więcej: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C838919%2Castrazeneca-nasza-szczepionka-przeszla-rygorystyczne-badania-skutecznosci

Źródło: www.pap.pl