Wielka inwestycja Aflofarmu

Kategoria: Aktualności Rynek i trendy
3 min. czytania

Wielka inwestycja Aflofarmu

Projekt jest odpowiedzią na ambitne plany rozwoju spółki na rynku polskim oraz zagranicą. Obecnie Aflofarm posiada cztery zakłady produkcyjne – w Pabianicach, Ksawerowie, Rzgowie i Krakowie. Ten ostatni zakład dołączył do spółki z początkiem 2019 r. w wyniku połączenia z krakowską spółką Scan Anida – producentem produktów leczniczych i naturalnych kosmetyków. W tym roku firma obchodzi 30-lecie działalności i wszystko wskazuje na to, że zamierza dalej intensywnie się rozwijać.

 

"Rozbudowa naszych zakładów jest kluczowym elementem z punktu widzenia ambitnych planów rozwoju naszego portfolio. Tylko w tym roku wprowadziliśmy już na rynek kilka nowych marek, w tym nasz pierwszy lek biologiczny. Mamy bardzo mocne plany rozwoju leków OTC i produktów na receptę. Nie można jednak rozwijać portfolio bez jednoczesnej rozbudowy zaplecza produkcyjno-magazynowego i badawczo-rozwojowego" – Jacek Furman, prezes Aflofarm Farmacja Polska

 

Rozbudowa zakładów produkcyjnych polega przede wszystkim na zwiększeniu powierzchni fabryk z przeznaczeniem na nowe pomieszczenia produkcyjne i laboratoryjne. W tym celu firma zakupiła działkę przyległą do zakładu w Ksawerowie o powierzchni prawie 2 ha, z przeznaczeniem na rozbudowę zakładu. Jednocześnie trwają prace modernizacyjne w obu fabrykach. Według szacunków, realizowany projekt pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych firmy o ok. 30%.
 
Realizacja celów strategicznych firmy w zakresie rozwoju portfolio i rozwijania struktur firmy na rynkach zagranicznych będzie wymagała także odpowiedniej obsługi magazynowej. Tę rolę będzie pełnić obiekt, który powstanie tuż obok fabryki w Pabianicach i będzie centrum dystrybucyjnym dla całej firmy. Magazyn centralny będzie obiektem wysokiego składowania, w dużej mierze zautomatyzowanym, z pojemnością około 20 000 palet. Między magazynem centralnym a pabianicką fabryką powstanie łącznik, który ułatwi komunikację między budynkami.
 

"Projekt budowy magazynu centralnego pozwoli nam zoptymalizować procesy składowania dla firmy i zabezpieczyć nasze potrzeby w tym zakresie na najbliższe  lata. Do tej pory znaczną część procesów magazynowych musieliśmy zlecać na zewnątrz. Budowa magazynu centralnego znacznie usprawni ten proces zarówno pod względem logistycznym, jak i ekonomicznym" – Jacek Furman, prezes Aflofarm Farmacja Polska

 

Rozwój poza granicami kraju jest obecnie jednym ze strategicznych obszarów rozwoju firmy. W tym celu na początku 2018 r. powstał nowy dział rynków zagranicznych. Pierwszym krokiem będzie utworzenie struktur firmy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a następnym – umocnienie i dalszy rozwój silnych przedstawicielstw. Już teraz produkty firmy są sprzedawane w 28 krajach na całym świecie.
W wyniku realizowanej inwestycji firma planuje zwiększenie zatrudnienia o kilkadziesiąt osób. Prace budowlane już trwają, a planowany termin ich zakończenia to II kwartał 2020 roku.

Aflofarm to jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych producentów leków w Polsce. Firma jest numerem jeden w segmencie produktów bez recepty (OTC) m.in. z takimi markami jak Desmoxan, Neosine czy Herbapect. Produkty Aflofarmu można kupić w niemal 30 krajach na całym świecie. W tym roku firma obchodzi jubileusz 30-lecia działalności na rynku farmaceutycznym.  Jest znaczącym pracodawcą w regionie, który zatrudnia ponad 1000 osób w czterech zakładach produkcyjnych: w Pabianicach, Rzgowie, Ksawerowie i Krakowie.Więcej informacji na temat firmy można znaleźć na stronie internetowej http://www.aflofarm.com.pl oraz na oficjalnym profilu firmy na portalu LinkedIn: www.linkedin.com/company/aflofarm-farmacja-polska-sp-z-o-o