Leki biopodobne są kluczowe dla przyszłego zrówoważenia i dostępu do leków, ale potrzebna jest większa konkurencja biologiczna w UE.

Kategoria: Aktualności
2 min. czytania

Aktualizacja raportu IQVIA z 2023 r. „Wpływ konkurencji leków biopodobnych w Europie”, przedstawionego dzisiaj na dorocznym wydarzeniu interesariuszy Komisji Europejskiej, opisuje ewolucję rynku biofarmaceutycznego po pojawieniu się konkurencji leków biopodobnych w Europie.

Raport podkreśla znaczne doświadczenie kliniczne zgromadzone dzięki lekom biopodobnym, wynoszące łącznie 5,8 miliarda dni leczenia pacjentów, oraz znaczący wkład leków biopodobnych w zrównoważenie opieki zdrowotnej, osiągając pułap oszczędności wynoszący 50 miliardów euro. Zwiększanie nierówności w dostępie między państwami członkowskimi UE, pomimo ogólnej dostępności leków biopodobnych, jest poważnym problemem, który wymaga większej pracy wielostronnej polityki interesariuszy, aby skorzystać z kolejnej fali utraty wyłączności biologicznej.

Julie Maréchal-Jamil, Dyrektor ds. Polityki i Nauki o Lekach Biopodobnych Medicines for Europe, tuż przed spotkaniem Komisji Europejskiej powiedziała: „Dzisiaj pozytywny wkład leków biopodobnych w dostępność, przystępność i innowacje nie wymaga już dalszego udowadniania. Zejście kolejnej fali leków biotechnologicznych wymaga fundamentalnej zmiany regulacyjnej oraz z rynkowej, jeśli chcemy zwiększyć dostęp pacjentów do większej liczby leków biologicznych. Współdziałanie na poziomie UE i krajowym niewątpliwie przyczyni się do rozwiązania dzisiejszych nierówności i zmieniających się dynamik.”

Coroczne, wielostronne wydarzenie Komisji Europejskiej dotyczące leków biopodobnych jest wyjątkową okazją do otwartej i konstruktywnej dyskusji między uczestnikami z dziedziny leków biopodobnych i stanowi punkt odniesienia dla europejskiej agendy polityki dotyczącej tych leków.

________________________

Biosimilar Medicines Group to grupa sektorowa Medicines for Europe, która reprezentuje wiodące firmy zajmujące się opracowywaniem, produkcją i/lub marketingiem leków biopodobnych w Europie. Dzięki ponad 15-letniemu doświadczeniu w leczeniu pacjentów, leki biopodobne stanowią dzisiaj ogromną szansę na dostarczenie znacznie ulepszonego dostępu do nowoczesnych terapii dla milionów pacjentów europejskich, zarówno w opiece przewlekłej, jak i nagłej. Nasi członkowie wprowadzają konkurencję na rynek leków biologicznych, tym samym zwiększając dostęp do wysoko innowacyjnych terapii dla pacjentów w Europie i na całym świecie, wspierając zrównoważenie systemów opieki zdrowotnej w Europie.

Źródło: www.medicinesforeurope.com