Aktualności
KRAJOWI PRODUCENCI LEKÓW APELUJĄ O DZIAŁANIA OSŁONOWE
PZPPF zwrócił się wczoraj (18 marca br.) do Premiera RP Mateusza Morawieckiego z prośbą o wdrożenie rozwiązań mających na celu ochronę krajowych producentów leków przed skutkami epidemii. Wskazał na wzrost cen surowców oraz narzędzi do produkcji leków, kłopoty z transportem oraz problemy związane z utrzymaniem ciągłości produkcji. Zaapelował o jak najszybsze wprowadzenie RTR Plus, który umożliwiłby zachowanie dotychczasowych cen leków.
Poniżej treść listu:
„Szanowny Pan,
Mateusz Morawiecki,
Premier RP
Chcielibyśmy zapewnić, że wszyscy krajowi producenci – zarówno Spółka Skarbu Państwa, jak i prywatne podmioty farmaceutyczne – traktują polski rynek priorytetowo i dzięki współpracy z Rządem są w stanie reagować szybko na bieżące wyzwania związane z epidemią koronawirusa.
Przykładem ostatnich dni jest rozpoczęcie wytwarzania na potrzeby kraju płynu do dezynfekcji przez Polfę Tarchomin oraz zintensyfikowana produkcja leku zarejestrowanego w leczeniu COVID-19 przez Adamed (zakład pracuje w trybie trzyzmianowym). Firma ta zabezpieczyła cały dotychczasowy zapas na potrzeby pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV2, a także na prośbę Ministerstwa Zdrowia – jako firma społecznie odpowiedzialna – podjęła się dostarczenia leku z Agencji Rezerw Materiałowych do szpitali w całej Polsce, by jak najszybciej trafił do pacjentów. Największy krajowy wytwórca leków Polpharma pracuje na 100% swoich możliwości. Firma podjęła też decyzję o zwiększeniu produkcji leków o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym i posiada niezbędne surowce, aby temu sprostać.
Jesteśmy w stałym kontakcie z resortami Pańskiego Rządu i po raz kolejny deklarujemy wszelką pomoc w tym trudnym dla Polski czasie.
Jednocześnie pragniemy zwrócić Pańską uwagę na pogarszające się warunki działania naszej branży. Występowanie zakłóceń w dostawach, a także podnoszenie cen półproduktów do produkcji leków i wyrobów medycznych – są Panu doskonale znane. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja wymaga bieżącej analizy i zdecydowanych działań. Abyśmy mogli nadal produkować leki niezbędne w walce z COVID-19, a także zachowali odpowiedni poziom produkcji innych niezbędnych Polakom produktów, konieczne jest włączenie naszej branży w system rozwiązań osłonowych, które, we współpracy z Panem Prezydentem przygotował Pański Rząd. W naszym przekonaniu rozwiązaniem, które można wdrożyć natychmiast jako dodatkowy element „tarczy antykryzysowej” jest Refundacyjny Tryb Rozwojowy PLUS (RTR PLUS). Nad jego założeniami pracowaliśmy w ostatnim czasie wraz z Ministerstwem Zdrowia.
W pierwszym kroku RTR PLUS zapewni działającym w Polsce producentom leków niezbędną stabilizację. W kolejnym – zdecydowanie zwiększy nasze możliwości inwestycyjne i rozwojowe. Końcem drogi, którą zapoczątkuje wprowadzenie RTR Plus, będzie zbudowanie pełnej suwerenności lekowej Polski i uczynienie z branży farmaceutycznej potężnego koła zamachowego polskiej gospodarki, co przewidywał kierowany przez Pana zespół przygotowujący Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Trudny czas, w który wchodzimy, jest w naszym przekonaniu ostatnią chwilą na pełną realizację założeń SOR w odniesieniu do przemysłu farmaceutycznego.
Dzięki wysokim nakładom inwestycyjnym krajowy przemysł farmaceutyczny aktualnie znajduje się w europejskiej czołówce pod względem nowoczesności bazy wytwórczej i dostarcza na polski rynek co drugi kupowany w naszych aptekach lek. Największy krajowy producent leków Polpharma jest także wytwórcą substancji czynnych do produkcji leków na dużą skalę w Polsce, a dawne Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne Polfa SA – dzięki wielomilionowym nakładom prywatnego polskiego inwestora – firmy Adamed – stały się nowoczesnym Centrum Produkcyjno-Logistycznym, które systematycznie zwiększa produkcję. Leki produkują w kraju sprywatyzowana przez węgierski Gedeon Richter Polfa Grodzisk czy w Poznaniu GlaxoSmithKline. Wszystkie firmy zrzeszone w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego posiadają zaangażowanie produkcyjne w Polsce i jesteśmy z tego dumni.
Rentowność sektora w Polsce, poza specyfiką branżową, w dużej mierze stanowi skutek głębokiej restrukturyzacji. Dzięki temu pod względem wysokości nakładów przedsiębiorstw na badania i rozwój – branża farmaceutyczna znajduje się w ścisłej czołówce. W Polsce produkcja wyrobów farmaceutycznych generuje około 4,35 mld zł przychodów budżetowych w postaci podatków i składek na ubezpieczenia społeczne (2015 r.). O tę wartość pomniejszyłyby się zasoby finansowe państwa, gdyby produkty farmaceutyczne pochodziły wyłącznie z importu. Sektor farmaceutyczny pozostaje jedną z najbardziej rozwojowych branż, będąc istotnym elementem gospodarek państw zaawansowanych technologicznie. Zapewnia też ponadprzeciętne płace przy zachowaniu wysokiej rentowności. Jako wysoko wyspecjalizowana gałąź przemysłu może dawać impuls dla rozwoju innowacyjności także w innych branżach, np. produkcji rolno – spożywczej czy chemicznej.
To ogromny potencjał, który można wykorzystać do stworzenia potęgi, dzięki której będziemy bezpieczni i z której będziemy dumni.”