Celon Pharma S.A. i Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ: Trwają prace nad rozwinięciem terapii przeciwko chorobie COVID-19

Kategoria: Aktualności Kontrola jakości R&D
1 min. czytania

Prace prowadzone w tych instytucjach będą m.in. sprawdzać, czy w terapii można wykorzystać istniejące już na rynku leki (bądź ich kombinacje), a także będą poszukiwać nowych substancji czynnych.

Dr Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Celon Pharma S.A.: Podeszliśmy do tematu bardzo metodycznie, od wielu tygodniu analizując dostępne dane terapeutyczne poświęcone hamowaniu rozwoju wirusa SARS-COV-2. Zderzyliśmy to z posiadanymi zasobami, w tym będącymi w naszym portfolio lekami odtwórczymi zarejestrowanymi w leczeniu chorób retrowirusowych oraz rozwijanymi przez nas projektami innowacyjnymi. W wyniku tej analizy, wspartej doświadczeniem naszych naukowców, jak również opiniami niezależnych ekspertów, podjęliśmy decyzję o uruchomieniu programu terapeutycznegow którym leki antywirusowe będą jedną z kluczowych grup testowanych leków.

Innym celem prowadzonych badań ma być opracowanie molekuł działających specyficznie na elementy koronawirusa. W przyszłości miałoby to pozwolić na opracowanie nowego leku posiadającego wysoki potencjał terapeutyczny w walce z chorobami wirusowymi.

Współpraca Celon Pharmy i Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ ma również za zadanie przeprowadzenie przedklinicznego i klinicznego rozwoju kandydatów na nowe terapie i zapewnienie dostępności terapii dla polskich pacjentów.

 

Źródła: 

https://celonpharma.com/celon-pharma-inicjuje-strategiczny-program-terapeutyczny-na-covid19/

https://pharmatrends.pl/celon-pharma-rozpoczela-prace-nad-lekiem-przeciwko-covid-19/