Już wkrótce powstanie pierwsza w Polsce fabryka leków onkologicznych.

Kategoria: Aktualności Rynek i trendy
2 min. czytania

Z informacji przekazanych przez wiceministra aktywów państwowych, Macieja Małeckiego wynika, iż w fabryka będzie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt zakupiony przez Polfę Tarchomin. W parku maszynowym znajdą się między innymi japońskie roboty firmy Kawasami, wyposażone w 11 ramion roboczych, dzięki którym produkcja stanie się precyzyjna i szybka, a otrzymane leki będą najwyższej jakości.

Kamil Garbera, dyrektor operacyjny wyjaśnił, iż jedna linia będzie dedykowana produkcji leków onkologicznych, będą to cytostatyki lub immunosupresanty, z kolei produkcja na drugiej linii będzie opierała się na wytwarzaniu antybiotyków bądź leków przeciwgrzybiczych. Szacuje się, że w nowej fabryce znajdzie zatrudnienie około 100 osób, posiadających różne kwalifikacje- począwszy od naukowców po personel techniczny.

Tworzone linie produkcyjne będą spełniały najwyższe standardy światowe, co zagwarantuje najwyższą jakość wytwarzanych leków oraz możliwość ekspansji na światowych rynkach.

Jarosław Król, prezes TZF Polfa S.A. podkreśla: „- To jest linia, na którą możemy transferować wszystkie trudne, jeśli chodzi o produkcję i wymagające szczególnych zabezpieczeń leki, również hormony i sterydy, które wymagają piątej klasy zabezpieczenia ze względu na swoją toksyczność”.

Otwarcie fabryki planowane jest na przełom roku 2024 oraz 2025, aktualnie władze Polfy Tarchomin pracują nad dopuszczeniem do funkcjonowania budynku przeznaczonego na inwestycję. Następnie rozpoczną się prace związane z bezpośrednią instalacją wspomnianych linii do produkcji leków.

70 lat temu jako pierwsza firma farmaceutyczna w Polsce Polfa Tarchomin wyprodukowała pierwszą w Polsce penicylinę. Polfa Tarchomin w 2023 roku obchodzi swoje 200- lecie istnienia, jej większościowym właścicielem jest Skarb Państwa, który posiada 93,22% akcji.