Przełomowe wykorzystanie sztucznej inteligencji w farmacji

Kategoria: Aktualności Produkcja i maszyny R&D
2 min. czytania

Głównym celem badań było stworzenie antybiotyku, który skutecznie pokona bakterie Acinetobacter baumannii. Bakteria ta stanowi duży problem w szpitalach oraz domach opieki. Jest odporna na działanie niemal każdego antybiotyku, a dodatkowo potrafi przetrwać na sprzęcie medycznym oraz powierzchniach użytkowych. Najczęściej może wywoływać zapalenie płuc oraz zakażenie ran. Przez Światową Organizację Zdrowia została uznana za jedną z trzech superbakterii, niosących „krytyczne” zagrożenie.

Sztuczna inteligencja w parze z naukowcami

Aby stworzyć skuteczny antybiotyk, naukowcy początkowo musieli wyszkolić AI. W tym celu przeprowadzili testy tysięcy leków ukazujących ich działanie na Acinetobacter baumannii, dzięki czemu zapoznali sztuczną inteligencję z dokładną strukturą chemiczną. Informacje, które uzyskali i przekazali naukowcy dla AI, opierały się przede wszystkim na właściwościach chemicznych leków, które wykazywały dużą skuteczność wobec bakterii. Sztuczna inteligencja otrzymała też od naukowców listę 6680 związków o nieznanej skuteczności. Na podstawie przedstawionych informacji AI w przeciągu półtorej godziny stworzyła krótką listę substancji, które mogą wykazywać skuteczne działanie na bakterię.

Czy Abaucyna okaże się skutecznym lekiem na Acinetobacter baumannii?

Spośród 240 przetestowanych przez naukowców związków wcześniej wytypowanych przez AI, badacze znaleźli aż dziewięć potencjalnie skutecznych antybiotyków. Wśród tych substancji niezwykle silne działanie wykazuje abaucyna, która była w stanie skutecznie zabijać bakterie pobrane z próbek zakażonych pacjentów oraz sprawdzała się w leczeniu zakażonych ran mysz poddawanych eksperymentom. W trakcie badań zauważono ciekawą cechę abaucyny, jaką jest selektywne działanie. Można przypuszczać, że będzie działała tylko na Acinetobacter baumanni, bez ryzyka oddziaływania na inne gatunki bakterii, w tym pożyteczne bakterie jelitowe. Selektywność może okazać się też utrudnieniem do powstawania odporności na ten lek oraz zmniejszyć ryzyko występowania skutków ubocznych.

Po tak obiecujących odkryciach naukowcy będą pracowali nad udoskonaleniem leku, aby następnie przeprowadzić badania kliniczne. Eksperci przewidują, że wprowadzenie na rynek pierwszych wyselekcjonowanych antybiotyków przez sztuczną inteligencję może nastąpić około 2030 roku.