gGuide doskonały sposób doboru opakowań farmaceutycznych i systemów aplikacji leków

Kategoria: Aktualności Opakowania
5 min. czytania

Gerresheimer jest globalnym, wiodącym partnerem dla przemysłu farmaceutycznego i szeroko rozumianej opieki zdrowotnej. Dzięki specjalistycznym opakowaniom ze szkła i tworzyw sztucznych firma przyczynia się do poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia milionów ludzi. Gerresheimer posiada firmy na całym świecie, gdziekolwiek są jego klienci i ich rynki zbytu. W firmie pracuje około 12000 pracowników. Poprzez swoje zakłady w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji, Gerresheimer generuje sprzedaż na poziomie około 2,0 miliardów euro. Szeroka gama produktów obejmuje opakowania farmaceutyczne i sprzęt medyczny do łatwego i bezpiecznego podawania leków: wstrzykiwacze (peny) do insuliny, inhalatory, mikropompy, strzykawki gotowe do napełnienia, fiolki iniekcyjne, ampułki, butelki do leków płynnych i oftalmicznych, opakowania do tabletek z bezpiecznymi systemami zamykania, a także opakowania dla przemysłu kosmetycznego.

Nasz rynek jest wielowarstwowy, dynamicznie zmienia się i oferuje wiele możliwości. Już teraz leki produkowane biotechnologicznie stanowią około 40% wszystkich opracowywanych leków. A trend ten stale rośnie. Zwłaszcza ze względu na przełom w lekach opartych na RNA i ustanowienie terapii komórkowych i genowych, w nadchodzących latach rynek będzie dalej  się dywersyfikował. Wiele start-upów i średnich firm już teraz rozwija nowe leki tak silnie, jak nigdy dotąd. Rozwój białek, przeciwciał monoklonalnych, a nawet terapii komórkowych i genowych często wiąże się z wyzwaniami, które są niezauważalne na pierwszy rzut oka. Na przykład białka to amfifilowe, powierzchniowo czynne cząsteczki, których nienaruszone wzorce glikozylacji są niezbędne do ich późniejszego funkcjonowania w organizmie pacjenta. Ponadto należy wziąć pod uwagę specyficzne oddziaływania poszczególnych składników między sobą, jak i z opakowaniami bezpośrednimi. Interakcje te z kolei stają się widoczne dopiero podczas badań stabilności. Inne leki zawierają na przykład roztwory buforowe na bazie fosforanów, które mogą wchodzić w interakcje z powierzchniami szklanymi w okresie przechowywania i prowadzić do tworzenia się płatków szkła. Tego ryzyka można uniknąć, stosując odpowiednie powłoki lub materiały opakowaniowe na bazie specjalistycznych polimerów. W każdym takim przypadku należy wziąć pod uwagę wszystkie te charakterystyczne cechy mające wpływ na produkt, a ostatecznie na użytkownika. Niektóre choroby bardzo utrudniają pacjentom samodzielne podawanie leków w domu, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów. Szybkie otwarcie zakrętki staje się wyzwaniem w życiu codziennym. Wszystko to ma istotny wpływ na wybór odpowiedniego materiału opakowaniowego lub wyrobu medycznego.

Od wielu lat obsługujemy rynek produktów biologicznych, również rozwijamy go dostarczając nasze rozwiązania. W ostatnich latach zaobserwowaliśmy rosnącą dywersyfikację tego rynku, widzimy wyraźnych liderów branży i śledzimy ich zmieniające się wymagania. Uważnie bierzemy pod uwagę ten trend i skupiamy się na strategicznym wsparciu firm biofarmaceutycznych. Utworzyliśmy zespół Gx Biological Solutions w sposób zorientowany tylko na ten rynek. Chcemy wspierać klientów w możliwie najlepszy sposób. Poprzez naszą specjalistyczną wiedzę i szeroki zakres usług zamierzamy uczestniczyć  w wyborze odpowiedniego opakowania bezpośredniego lub systemu podawania leku. Gx Biological Solution, to nowa struktura zajmująca się biotechnologią w firmie Gerresheimer, przedstawia nowe narzędzie online pod nazwą gGuide, które pomaga klientom znaleźć najlepsze rozwiązanie produktowe w ofercie firmy Gerresheimer. Pomysł Gx Biological Solutions polega na utworzeniu interdyscyplinarnego zespołu z globalnymi zasobami i wiedzą specjalistyczną w zakresie produktów międzywydziałowych, który będzie doradzał naszym klientom. Zespół wspiera firmy w trakcie rozwoju produktu i poza nim – w całym cyklu życia produktu leczniczego – zapewniając dostosowane zalecenia dotyczące aplikacji i wskazań. Dostarczanie rozwiązań opakowaniowych, a także próbek produktów do wczesnych badań klinicznych, ocena, jak i interpretacja testów funkcjonalnych i laboratoryjnych lub opracowywanie dostosowanych rozwiązań również leżą w obszarze specjalizacji Gx Biological Solutions. Nasze portfolio produktów farmaceutycznych obejmuje obecnie ponad 1600 produktów z łącznie 111 grup produktowych. Szczególnie dla nowych klientów może to być nieco przytłaczające. W Gx Biological Solutions realizujemy zatem podejście polegające na przypisywaniu odpowiednich wariantów produktów do obszarów terapii i zastosowań, dzięki czemu nasze portfolio staje się bardziej przejrzyste. W pierwszym kroku wdrożyliśmy na naszej stronie internetowej cyfrowy wybór produktów gGuide. Oferuje on wszystkim zainteresowanym klientom wstępny przegląd odpowiednich rekomendacji produktów, a także możliwość łatwego i niezobowiązującego kontaktu z nami.

Jak działa gGuide?

Dzięki gGuide realizujemy podejście skoncentrowane na lekach, ale w ujęciu klientów i ich indywidualnych potrzeb. Dlatego pierwszym pytaniem nie jest to, czy nasi klienci szukają fiolki czy strzykawki, opakowania plastikowego czy szklanego. Zamiast tego użytkownicy odpowiadają, czy produkt jest małą cząsteczką, substancją biologiczną czy innym składnikiem aktywnym, takim jak produkty homeopatyczne lub fitofarmaceutyczne. W rzeczywistości skupiamy się na leku opracowanym przez naszych klientów dla pacjentów. W poniższych pytaniach gGuide pyta:

• o obszar terapeutyczny, w którym lek ma być stosowany,

• o sposób, w jaki lek będzie formułowany i podawany,

• o zamierzoną ilość na rynek docelowy,

• o określone konfiguracje opakowań, takie jak RTF® (gotowe do napełnienia) lub RTS® (gotowe do sterylizacji),

• a także o znane właściwości i wrażliwość leku.

Proces kończy się propozycją najlepiej dopasowanych rozwiązań opakowaniowych z naszego standardowego portfolio. Jeśli nie możemy polecić produktu na podstawie kryteriów wyboru, klient jest kierowany do formularza kontaktowego, aby zapytanie mogło zostać szczegółowo przedstawione naszemu zespołowi. W kolejnym kroku nasi klienci otrzymują bardziej szczegółowe porady dotyczące możliwych konfiguracji produktu. Tutaj, jeśli jest to pożądane, oferty mogą być opracowywane na podstawie indywidualnych potrzeb.

Zalety przewodnika gGuide dla klientów Gerresheimer.

gGuide jest odpowiedni nie tylko dla firm z sektora biotechnologicznego. Każdy, kto nie ma jeszcze dokładnego pomysłu jakiego rodzaju opakowania szuka, może skorzystać z gGuide, aby uzyskać szybką, niezobowiązującą konsultację. Cały nasz asortyment produktów farmaceutycznych, biofarmaceutycznych i weterynaryjnych jest przechowywany w gGuide. Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Cała wiedza specjalistyczna jest zebrana w jednym narzędziu, jest dostępna cyfrowo przez całą dobę i dzięki ukierunkowanej strukturze pytań może być osiągalna za pomocą zaledwie kilku kliknięć. gGuide to intuicyjne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas, a jednocześnie jest elastyczne i łatwe w użyciu.

Czy gGuide nie rywalizuje z działem sprzedaży?

Jest zupełnie jasne że nie rywalizuje, współistnieje, a nawet wspiera dział sprzedaży w jego pracy. gGuide jest bramą do nawiązywania pierwszego kontaktu gdzie nasi klienci mogą łatwo złożyć bardzo precyzyjne zapytanie, które następnie dział sprzedaży sprawnie przetworzy zgodnie z wewnętrznymi wymaganiami.

Nasze odpowiedzi są zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Ponadto i my uczymy się od naszych klientów. Na podstawie otrzymanych zapytań wyciągamy wnioski, analizujemy je i staramy się jeszcze lepiej rozumieć ciągle ewoluujący rynek. Jego zmieniające się wymagania pomagają udoskonalać nasze procesy, tym samym uatrakcyjnić ofertę wyrobów gotowych i podnieść jakość oferowanej obsługi.

Dalsze prace nad przewodnikiem gGuide.

W pierwszym etapie chcielibyśmy zobaczyć jak usługa jest używana – jeśli to konieczne – dostosować ją i zintegrować kolejne funkcje. W przyszłości możliwe byłoby zagłębienie się w różne sfery produktów – innymi słowy, utworzenie osobnego sektora wyboru dla fiolek, strzykawek gotowych do napełnienia lub konfiguracji systemu aplikacji leku. W przygotowaniu jest kilka obszarów. Pozostańcie Państwo w kontakcie i obserwujcie rozwój naszego przewodnika gGuide.

Autorzy

  • Krzysztof Dąbrowski

    Krzysztof Dąbrowski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej oraz posiada tytuł MBA Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
    W branży opakowań farmaceutycznych działa od 28 lat. Swoją karierę rozpoczął w firmie Gerresheimer na stanowisku technologa opakowań oraz był odpowiedzialny za dział jakości zarówno opakowań farmaceutycznych jak i sprzętu medycznego jednorazowego użytku oraz wdrożenie systemu ISO.
    W tym czasie był odpowiedzialny za rozwój i wdrożenie wielu nowych produktów, między innymi: strzykawek, wenflonów i opakowań do tabletek
    Następnie przez 5 lat pełnił funkcję kierownika produktu opakowań farmaceutycznych odpowiedzialnego za wdrożenie opakowań do tabletek z zamknięciem child-resistant z wkładką do zgrzewania indukcyjnego typu US.
    Od roku 2004 jest odpowiedzialny za sprzedaż plastikowych opakowań farmaceutycznych i kluczowych klientów.
    Obecnie pełni funkcję Wiceprezydenta Sprzedaży opakowań farmaceutycznych na Europę Środkowowschodnią.