Bezpiecznie i na czas, czyli jak firmy logistyczne dbają o płynność łańcucha dostaw i jakość produktów leczniczych?

Kategoria: Aktualności Logistyka
4 min. czytania

Kontrola na każdym etapie procesu logistycznego

Aspekty związane z bezpieczeństwem, terminowością dostaw i jakością produktów leczniczych to częste obawy klientów. W końcu leki i wyroby medyczne to produkty, które ratują zdrowie, a nierzadko życie pacjentów. Dlatego troska o to, czy dojadą do danej placówki medycznej w idealnym stanie i na czas, to istotna kwestia dla osób odpowiadających za zarządzanie tego typu produktami w aptekach, szpitalach, gabinetach weterynaryjnych czy klinikach urody. Oddelegowując usługi logistyczne firmie, która posiada know-how, doświadczenie, doskonale rozwiniętą infrastrukturę magazynowo transportową i przeszkolony personel, można mieć pewność, że płynność łańcucha dostaw zostanie zachowana. Z kolei produkty lecznicze dojadą do odbiorcy końcowego pełnowartościowe, w pełni bezpieczne, najwyższej jakości i co istotne – na czas.

– Odpowiedzialność operatora logistycznego za produkty lecznicze rozpoczyna się w momencie odbioru przez kierowcę przesyłki od klienta. W zależności od zakresu temperatur zadeklarowanego przez nadawcę, kierowca ładuje przesyłkę do odpowiedniej przestrzeni ładunkowej z przygotowanymi do przewozu warunkami. To już na tym i każdym kolejnym etapie transportu kierowcy muszą być gotowi do potwierdzenia, że auto spełnia odpowiednie warunki, które były wymagane przez specyfikację danych produktów uwzględnionych w momencie generowania listu przewozowego. Następnie przesyłka trafia do centralnej komory przeładunkowej, gdzie zostaje rozdystrybuowana na różne trasy po całej Polsce. Po dotarciu paczki do komory odpowiedzialność za towar z kierowcy przechodzi na pracowników Pharmalink. Tam przesyłka jest sortowana i umieszczana w miejscu spełniającym jej wymagania. Gdy cały towar zostanie posortowany to następnym etapem jest załadowanie i zaplombowanie auta, które dowiezie produkty lecznicze do komory, która odpowiedzialna jest za dystrybucję w danym regionie Polski. Dodatkowo przed wyruszeniem w trasę, pracownicy weryfikują czy wszystkie przesyłki dedykowane na dany kierunek zostały załadowane i zeskanowane – wyjaśnia Piotr Gawle, Z-ca dyrektora logistyki w Pharmalink.

Dla firm farmaceutycznych niezwykle istotne jest także to, czy operator logistyczny działa w zgodzie z regulacjami, przepisami prawa farmaceutycznego i Dobrymi Praktykami Dystrybucyjnymi (DPD). Świadczy to o bezpieczeństwie, ale także zachowaniu najwyższej jakości przesyłek zawierających leki i wyroby medyczne, co w przypadku tego typu produktów ma niebagatelne znaczenie.

 

Terminowość to podstawa

Operator logistyczny świadczący usługi dla branży farmaceutycznej powinien być niezawodny i dostarczać produkty lecznicze zawsze na czas. Jest to podstawa jego działalności.

– W przypadku transportu leków i wyrobów medycznych terminowość jest kluczowa. Pharmalink może pochwalić się wskaźnikiem OTiF w dostarczaniu przesyłek na czas na poziomie 99,6%. Jesteśmy dumni z takiego wyniku, ale też zdajemy sobie sprawę z tego, ile pracy i serca każdego dnia cały zespół wkłada w to, aby wszelkie procesy logistyczne zostały zrealizowane zgodnie z procedurami, bezpiecznie i terminowo. Jako Pharmalink dysponujemy Centralną Komorą Przeładunkową (CKP) w Łodzi
i systemem siedmiu cross dock’ów na terenie kraju, co dodatkowo przyczynia się do tego, że efektywna realizacja
procesów logistycznych w terminie 24 h i w trybie "cito" do 6 godzin jest przez nas możliwa – dodaje ekspert Pharmalink.

Nie bez znaczenia pozostaje doskonale rozwinięta infrastruktura magazynowo transportowa. Wyposażenie zaplecza magazynowego i aut w odpowiednie urządzenia oraz nowoczesne technologie, umożliwiające kontrolowanie temperatury i wilgotności, pozwala na zapewnienie produktom leczniczym warunków wymaganych przez ich specyfikację. Auta operatora logistycznego dodatkowo powinny być wyposażone w system alarmowy pojazdów i nadzór GPS, umożliwiający efektywne śledzenie transportu. Najlepiej, aby produkty lecznicze były przewożone w aktywnym łańcuchu dostaw w dwukomorowych autach, tak jak oferuje np. Pharmalink. Przekłada się to na jeszcze większe bezpieczeństwo takich przesyłek. Warto dodać, że na każdym z etapów procesu może dojść do konieczności wstrzymania, wycofania lub przekierowania przesyłki w zależności od potrzeb klienta. Możliwe są także takie sytuacje, jak np. awaria pojazdu czy złe warunki atmosferyczne uniemożliwiające działania zgodnie z planem.

– W branży farmalogistycznej istotne jest przygotowanie się na różne sytuacje awaryjne oraz umiejętność zarządzania ryzykiem. Dzięki opracowaniu planów działania na wypadek niepożądanych sytuacji i przeszkoleniu z nich pracowników, można doskonale poradzić sobie w każdych warunkach
i mimo zdarzeń losowych dowieźć przesyłkę bezpiecznie i na czas do placówki medycznej
– dodaje ekspert Pharmalink.

Biorąc pod uwagę zaawansowane technologie wykorzystywane w transporcie i magazynowaniu leków, dużą odpowiedzialność za powierzany towar, który niejednokrotnie ratuje życie ludzkie oraz specjalistyczną wiedze w zakresie farmacji jaką posiadają pracownicy operatora logistycznego nie dziwi fakt, że taka usługa logistyczna może być droższa niż standardowy kurier. Jest to typowe dla większości branż specjalistycznych. Jednak rynek farmaceutyczny jest już na tyle dojrzały, że producenci dobrze wiedzą, że warto zapłacić więcej za specjalistyczne usługi logistyczne, ale mieć pewność, że leki i wyroby medyczne są pod najlepszą opieką operatora w tym zakresie. Dzięki temu docierają do odbiorców w nienaruszonym stanie.

Współczesne firmy logistyczne coraz częściej oferują zintegrowane rozwiązania, które obejmują zarówno transport, jak i magazynowanie produktów leczniczych. Pozwala to zoptymalizować cały proces logistyczny zachowując płynność łańcucha dostaw.

 

Podsumowując, najważniejsze kwestie związane z płynnością łańcucha dostaw to według Pharmalink:

  1. Odpowiednie warunki dla produktów leczniczych.
  2. Doskonale rozwinięta infrastruktura magazynowo transportowa, w tym nowoczesna flota aut dostosowana do wymogów przewożonych produktów leczniczych.
  3. Bieżący nadzór nad towarem.
  4. Terminowość dostaw.
  5. Koszt usług proporcjonalny do odpowiedzialności za towar i jakości świadczonych usług.

 

 

Źródło: https://www.pharmalink.pl/