Aktualności
Wkrótce powstanie największe biotechnologiczne miasto w Europie, którego inwestycja wyniesie 7 mld euro

„Gospodarka oparta na nauce, wspierana przez bystre umysły i inteligentnych przedsiębiorców, jest podstawą długoterminowego dobrobytu gospodarczego Litwy. W przeszłości nasz rozwój był hamowany przez brak zasobów kopalnych, ale dziś odważnie idziemy do przodu, opierając się na nowoczesnych technologiach. Nowe centrum biotechnologiczne ucieleśnia kierunek innowacyjnej gospodarki Litwy. Obiecuję również nowe wynalazki, które umożliwią osobom z poważnymi chorobami stanie się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, zmniejszając w ten sposób wykluczenie” – mówi prezydent Litwy Gitanas Nausėda.
Prof. Vladas Algirdas Bumelis, założyciel i dyrektor generalny Northway Biotech i Celltechna, kluczowych komponentów Grupy Northway, podkreślił silną pozycję Litwy na świecie w dziedzinie biotechnologii. Celem projektu BIO CITY jest dalsze umocnienie tej pozycji dzięki czterem zaawansowanym zakładom bioprodukcyjnym i dwóm innowacyjnym ośrodkom badawczym, co znacznie zwiększy znaczenie Litwy w międzynarodowej sferze biotechnologicznej.
Wizja BIO CITY: EUROPEJSKIEGO LIDERA BIOTECHNOLOGII
„Wyobrażamy sobie, że BIO CITY stanie się liderem w europejskiej biotechnologii, poprzez unikalną integrację różnych segmentów biotechnologii w jeden, synergiczny ekosystem. Ten wielofunkcyjny kompleks będzie katalizatorem interdyscyplinarnej współpracy, szybkiej realizacji pomysłów i postępu technologicznego. Nasz unikalny model, który łączy różne dziedziny biotechnologii w jednym miejscu, ma zrewolucjonizować europejski krajobraz biotechnologiczny”, powiedział prof. V. A. Bumelis.
Centrum Terapii Genowej zostanie otwarte w 2024 roku
Pierwszym obiektem, który otworzy swoje podwoje w centrum biotechnologicznym BIO CITY, będzie Centrum Terapii Genowej (CTG), które jest obecnie w budowie realizowanej przez spółkę zależną Northway Group, Celltechna. Ośrodek ten, pierwszy i jak dotąd jedyny tego rodzaju w krajach bałtyckich, wzmocni rolę Litwy w terapii genowej, odpowiadając na potrzeby 280 milionów osób na całym świecie, które są dotknięte chorobami genetycznymi. Rozpoczęcie działalności CTG planowane jest na drugi kwartał 2024 r. i będzie specjalizować się w badaniach nad terapią genową i wytwarzaniem GMP. Inwestycja o wartości 50 milionów euro obejmie powierzchnię 8 000 metrów kwadratowych i ma stworzyć ponad 100 miejsc pracy o wysokiej wartości. Centrum będzie działać w synergii z Northway Biotech. Założona w 2004 roku firma Northway Biotech jest wiodącym dostawcą usług CDMO (ang. Contract Development and Manufacturing Organisation) w dziedzinie leków biologicznych, koncentrując się na rozwoju i produkcji rekombinowanych białek i przeciwciał.
Kompleksowe litewskie centrum biotechnologiczne
Do 2030 roku w BIO CITY zostanie zainaugurowanych pięć dodatkowych kompleksów, w tym centra badawczo-rozwojowe i wirusologiczne, inteligentne usługi dla przemysłu nauk przyrodniczych, badania nad komórkami macierzystymi i biodrukiem 3D, a także dwa wielkoskalowe centra produkcji produktów ze ssaków i mikroorganizmów. Cały kompleks BIO CITY zajmie powierzchnię odpowiadającą 10 boiskom piłkarskim, a łączna wartość inwestycji ma wynieść około 7 miliardów euro w ciągu następnej dekady.
– Skupimy się nie tylko na rozwoju kontraktowym i usługach produkcyjnych, ale także znacząco zainwestujemy w funkcjonowanie ośrodków naukowo-badawczych. Działalność naukowa zwiększa konkurencyjność kraju i generuje wartość w różnych formach, nie tylko w aspekcie ekonomicznym. Nowoczesne biotechnologie, takie jak edycja genów i terapie komórkowe, szybko się rozwijają. Litwa może poszczycić się jednymi z najbardziej utalentowanych naukowców i solidną wiedzą specjalistyczną w tych dziedzinach. Rozwój kampusu biotechnologicznego w Wilnie oznacza, że jesteśmy gotowi do nawiązywania nowych partnerstw z innowacyjnymi startupami, instytucjami badawczymi i firmami farmaceutycznymi w skali globalnej. Aktywnie poszukujemy partnerów i serdecznie zapraszamy inwestorów, którzy są entuzjastycznie nastawieni do udziału w tym ekscytującym przedsięwzięciu” – powiedział prof. V. A. Bumelis.
Szacuje się, że docelowo BIO CITY zaoferuje zatrudnienie blisko 2100 wysoko wykwalifikowanym specjalistom, w tym naukowcom, biotechnologom i inżynierom medycznym.
Skrót:
BIO CITY to projekt prowadzony przez Northway Group, ze spółkami zależnymi, do których należą leki biologiczne CDMO Northway Biotech i Celltechna.
Celltechna jest obecnie w trakcie budowy Centrum Terapii Genowej, które ma zostać ukończone do 2024 roku. Do 2030 roku BIO CITY planuje otworzyć pięć dodatkowych kompleksów, w tym Centrum Badawczo-Rozwojowe i Wirusologiczne, Centrum Inteligentnych Usług Life Science Industry Hub, Centrum Produkcji Drobnoustrojów na Dużą Skalę, Centrum Produkcji Ssaków na Dużą Skalę oraz Centrum Badań nad Komórkami Macierzystymi i Biodrukiem 3D. Cały kompleks BIO CITY zajmie powierzchnię odpowiadającą 10 boiskom piłkarskim, a łączna wartość inwestycji ma wynieść około 7 miliardów euro w ciągu następnej dekady. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://biocity.lt.
Źródło/Więcej na: www.pharmamanufacturing.com