System produkcji wsadowej (batch) w przemyśle chemicznym i kosmetycznym

Kategoria: Produkcja i maszyny
4 min. czytania

Czym tak naprawdę jest system batch tłumacząc na język potoczny?

System batch w mocnym uproszczeniu to precyzyjne przygotowanie i dozowanie pszczególnych składników w oparciu o ścisłe wytyczne, inaczej mówiąc receptura. System steruje procesem w sposób sekwencyjny według zadanej receptury, która defi niuje rodzaj i kolejność działań oraz parametry zadane do jego osiągnięcia.

Świetnym zobrazowaniem tego zagadnienia jest przykład szefa kuchni, który sam decyduje o swoich przepisach kulinarnych bez wiedzy firmy, która zaprojektowała i wykonała kuchnię. Dobór odpowiednich składników, które zostaną użyte podczas gotowania to często wielka tajemnica mistrza kuchni. Niezależnie od kuchni w jakiej pracuje mistrz, danie wychodzi jak zawsze bardzo pyszne zgodne z przewidywaniami gotującego.

System produkcji wsadowej batch wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie wymagana jest precyzja oraz powtarzalność produktu. Te cechy produkcyjne występują w różnych gałęziach przemysłu chemicznego, kosmetycznego i farmaceutycznego.

No właśnie… wspomniałeś o przemyśle kosmetycznym… Jak wygląda wdrożenie procesu wsadowego przez firmę Encon w przedsiębiorstwach z gałęzi przemysłu kosmetycznego?

Wbrew pozorom, zamysł oraz koncepcja systemu produkcji wsadowej jest bardzo ważnym i wymagającym etapem. To wspólna płaszczyzna na której musimy dopasować innowacyjne rozwiązania technologiczne z oczekiwaniami inwestora, które z reguły są bardzo wyśrubowane.

Wspólnie z inwestorem tworzymy funkcjonalne opisy systemu zorientowane na spełnienie wymagań produkcyjnych. W trakcie tego etapu często okazuje się, że instalację technologiczną można zoptymalizować i lekko modyfikując, uelastycznić na obecne i przyszłe potrzeby produkcyjne. Następnie w kilkunastoosobowej grupie inżynierów naszej firmy projektujemy system, budujemy, testujemy i uruchamiamy.

Jeszcze jednym ważnym aspektem, o którym muszę wspomnieć to kompatybilność konkretnego systemu wsadowego z całą linią produkcyjną, a nawet z przedsiębiorstwem, mam tu na myśli pełną integrację maszynową jak i informatyczną. Takie innowacyjne rozwiązania pozwalają na pełną kontrolę procesu produkcji jak i kontrolowanie stanów magazynów surowców.

… Jednak przyznasz rację, (…) dla przedsiębiorcy liczą się konkretne kwoty przeznaczone na modernizację linii produkcyjnej bądź uruchomienie nowej. Możesz przybliżyć koszty z tym związane np. dla średniego przedsiębiorstwa zatrudniającego około 100 osób?

Stopień automatyzacji przedsiębiorstwa zależy od wielu czynników wewnętrznych jak i zewnętrznych. Do wewnętrznych nleży między innymi polityka firmy do procesu produkcji, budżet firmy czy rodzaj wytwarzanego produktu, natomiast do zewnętrznych należą wymogi prawne oraz konkurencja. Kiedy te wszystkie czynniki bierzemy pod uwagę, mamy obraz w jakim stopniu automatyzacja jest w naszej firmie potrzebna. W jednym zdaniu ciężko określić koszty takiego przedsięwzięcia, dlatego każda wycena ma charakter indywidualny. Niemniej jednak nasze rozwiązania cechują się modułowością i skalowalnością. Czyli klient decydując się na nasz system może zacząć od małego miksera, a potem bez problemu dodawać kolejne jednostki i rozszerzać system według potrzeb.

Skoro koszty to i zyski… Jak oceniasz realne korzyści z automatyzacji procesów dla przykładowego przedsiębiorstwa?

Na to pytanie najlepiej mogliby odpowiedzieć sami inwestorzy zlecający automatyzację w nowych lub istniejących zakładach produkcyjnych. Głównymi argumentami przy wprowadzeniu takich rozwiązań jest nadal zwiększenie produkcji oraz uzyskanie powtarzalności na linii produkcyjnej. Równie ważnym parametrem jest elastyczność produkcji, tzn. ile czasu zajmuje zmiana produktu na linii – „przezbrojenie”. W naszych systemach batchowych ten czas jest bardzo krótki, przy wykorzystaniu automatycznej funkcji CIP. Wyczerpując bardziej temat, w naszej ofercie mamy również systemy kontroli wyprodukowanego produktu, między innymi system kontroli wizyjnej, wagowej. Dzięki rozwojowi [BR2] technologii na rynek wprowadzamy systemy wsadowe o dużej dokładności jak i łatwości w ich obsłudze.

Równie ważnym aspektem dla takiego przedsiębiorstwa jest brak przerw w produkcji ,czyli szeroko rozumiane bezpieczeństwo produkcji. Jak firma Encon radzi sobie na tym polu usług, szkolenia pracowników, serwis, czy szybkie usuwanie awarii?

ENCON składa się z biura inżynierskiego automatyki przemysłowej i specjalizuje się w obszarze automatyki procesowej, budowy maszyn, systemów zrobotyzowanych, centrum szkoleniowym w zakresie systemów automatyki przemysłowej po wyspecjalizowany zespół serwisantów. Wybierając naszą ofertę klient ma do dyspozycji kompleksowe rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo produkcji. Musimy pamiętać, iż wdrożona automatyzacja wymaga regularnych przeglądów oraz wprowadzania nowych standardów, norm czy kompatybilności oprogramowania z najnowszymi systemami operacyjnymi. W skrócie: sprzedaż, montaż, serwis.

Zdradzisz, która realizacja była najbardziej wymagająca?

Najbardziej wymagające realizacje są tam, gdzie w procesie produkcyjnym pojawia się zagrożenie życia ludzkiego. Wtedy na system automatyki nakładane są dodatkowe wymagania w celu ochrony życia i zdrowia ludzi (a także sprzętu). Co więcej, dodatkowe wymagania są nakładane na sam proces projektowania, budowania i eksploatacji takiego systemu. Jesteśmy jedną z niewielu firm posiadającą certyfikaty do wdrożeń systemów bezpieczeństwa funkcjonalnego zgodnie z normą IEC61511.

Za sobą masz wiele lat doświadczeń oraz mnóstwo ciekawych realizacji, masz już pewny obraz ludzi, którzy pracują na produkcji bądź samej kadry zarządzającej (..) Z jakim najczęściej problemami masz styczność podczas wdrożenia linii produkcyjnej?

Największe problemy ostatnio sprawiają terminy dostaw. Pocovidowe zaburzenia w dostępności komponentów utrudniają dotrzymanie terminów wdrożeń. Natomiast ogólnie projekty w branży automatyki przemysłowej to bardzo skomplikowane przedsięwzięcia. Śmiejemy się w firmie, że jesteśmy artystami, a każdy taki system to małe dzieło sztuki. No może trochę przesadzam, ale każdy jest unikalny i szyty na miarę dla klienta.

Nasi inżynierowie muszą posiadać wiedzę i umiejętności z wielu dyscyplin – mechaniki, elektryki, elektroniki, informatyki, nawet z fizyki płynów i ciał stałych. Powoduje to, że większość pracy przy projekcie to zarządzanie ryzykiem i to nie tylko z naszej strony, ale też ze strony klienta, który często musi wstrzymać produkcję, by dać nam przestrzeń do pracy.

– dziękuję Ci za wywiad, życzę Ci wiele sukcesów w dalszej karierze zawodowej – dziękuję

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Farmaceutycznego" 1/2022