Polerowanie ręczne czy automatyczne? System zarządzania oprzyrządowaniem

Kategoria: Aktualności Produkcja i maszyny
3 min. czytania

Właściwe polerowanie

Narzędzia do tabletkowania w obecnym czasie są znaczną inwestycją. Jakość i właściwy program zarządzania narzędziami są integralne w efektywnej produkcji wysokiej jakości tabletek.

Z czasem narzędzia tracą połysk i mogą się na nich tworzyć szczeliny, zadrapania lub zjawisko zwane zazwyczaj J-hook. Te naturalne zużycie stempli może być przyczyną problemów związanych z ciągłą produkcją leków lub suplementów diety w postaci tabletek.

Częste zjawisko zużycia końcówki stempla, zwane J-hook powoduje laminację i wieczkowanie. Jeśli narzędzia nie zostaną poprawnie odnowione kiedy się uformuje muszą zostać wycofane z procesu produkcyjnego. Jednak nie musi tak być, gdyż jego usunięcie zajmuje parę sekund, jednocześnie polerując czaszę i przywracając połysk.

Nie tylko polerowanie, lecz także naprawa narzędzi pozwala przywrócić właściwe cechy narzędzi i przedłużenie ich życia przy zachowaniu jakości tabletki.

Chociaż istnieje wiele sposobów na polerowanie i odnawianie stempli, najlepszą metodą jest użycie bawełnianej tarczy. Kamień polerski o graniastości na poziomie 400 może zostać użyty do przywrócenia „land” (tzw. łysinki) i usunięcia szczelin w miejscach gdzie jest to konieczne. Przywracanie „land” (tzw. łysinki) jest jedną z najważniejszych czynności w odnawianiu narzędzi. Gdy zostanie wprowadzona procedura regularnego odnawiania „land” (tzw. łysinki), od razu będzie można odczuć różnicę w żywotności narzędzi i zmniejszonej częstotliwości ich zamawiania.

Automatyczne polerowanie jest innym częstym sposobem polerowania narzędzi, jednak nie pozwala uzyskać rezultatów tak dobrych, jak polerowanie ręczne. Zbyt częste korzystanie z tej metody może powodować uszkodzenia jeśli nie będzie używana z rozwagą. Skutkami mogą być tzw. „tool binding”, które powoduje zwiększone zużycie krzywek i przebarwianie tabletek.

Używanie automatycznej polerki nie przywróci również land (tzw. łysinki) i poprawnych właściwości narzędzi, tak by zachowywały się jak nowe, ale należy uwzględnić, że jest to czystszy i automatyzowany proces polerowania.

Każda firma produkcyjna, która używa do produkcji tabletkarki powinna wprowadzić system zarządzania oprzyrządowaniem dzięki któremu będzie wiadomo kiedy należy przepolerować narzędzia. W przypadku intensywnej produkcji może być konieczne częstsze polerowanie.

Poprawne wyszkolenie jest kluczem do udanej renowacji narzędzi. Doświadczony i wyszkolony operator może zmniejszyć koszt, dzięki odnowieniu narzędzi, które powinny zostać odrzucone. Proszę spojrzeć na przykładowe zdjęcia nr. 5 i 6. Jest to przykład, że w takich przypadku zalecane jest tylko i wyłącznie polerowanie ręczne.

Pomimo, że odnawianie oszczędza czas, należy wiedzieć, że nie każdy rodzaj zużycia da się naprawić. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z dostawcą narzędzi, który pomoże w podjęciu decyzji.

Korzyści są jasne – jeśli chcesz by narzędzia były w najbardziej optymalnych parametrach, rozważ polerowanie ręczne. Dzięki poprawnemu przeszkoleniu, będziesz w stanie przedłużyć życie narzędzi i utrzymać wysoką jakość tabletki. Dodatkowo oszczędzi to czas i pieniądze. Jednak aby to funkcjonowało prawidłowo nie możemy zapomnieć żeby wprowadzić system zarządzania oprzyrządowaniem, ale o tym wkrótce.

Grzegorz Grzybowski
Executive Manager
Natoli Poland

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Farmaceutycznego" 1/2020