Pacjent, nie przesyłka

Kategoria: Aktualności Logistyka
6 min. czytania

Przemysł farmaceutyczny jest jednym z motorów innowacji w Polsce. Według analityków QuintilesIMS, w 2017 roku wartość rynku farmaceutycznego w Polsce wyniesie 38,5 mld zł, co oznacza wzrost o 5,4% rok do roku. Krajowy przemysł farmaceutyczny wytwarza PKB o wartości 7.3 mld euro, czyli 1,33% produktu krajowego brutto. Przyczynia się też do znacznego wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki. Z drugiej strony, sektor medyczny zmaga się z wieloma problemami, takimi jak ciągłe wygasanie patentów na leki i zmiany wymagań regulacyjnych w zależności od państwa. W związku z tym wiele firm farmaceutycznych zdecydowało się na wdrożenie strategii zakładającej globalną ekspansję, która wymaga odpowiedniej infrastruktury i wiedzy fachowej. Wszystko to zapewnia firma UPS, dla której sektor medyczny stanowi istotny obszar rozwoju i jest jednym z trzech strategicznych obszarów obok rynków wschodzących i B2C.

Dowodem na to, jak istotny jest dla nas ten sektor jest wprowadzenie przełomowej, nowej usługi logistycznej, dzięki której próbki medyczne będą dostarczane za pomocą samolotów bezzałogowych – dronów, w ramach współpracy z firmą Matternet, liderem w technologii autonomicznych dronów. Usługa ta, realizowana pod nadzorem Federalnego Urzędu Lotnictwa i Departamentu Transportu w Karolinie Północnej, obejmuje loty na terenie kampusu flagowego szpitala WakeMed w obszarze metropolitalnym Raleigh. Dodatkowo, w tym roku spółka UPS Flight Forward (UPSFF) będzie wykorzystywała drony w dostawach leków na receptę z apteki CVS do The Villages, największej w Stanach Zjednoczonych wspólnoty domów spokojnej starości na Florydzie, w której mieszka ponad 135 000 osób. Do wykonania usługi będzie wykorzystywany system M2 firmy Matternet. Transport za pomocą drona umożliwia szybką dostawę leków z zachowaniem zasad dystansu społecznego i jest to zarazem wygodna alternatywa dla wyjścia do apteki. Pozwala ona także chronić życie personelu medycznego będącego na pierwszej linii frontu walki z COVID-19.

Co więcej, w kwietniu 2020 firma UPS ogłosiła współpracę z przedsiębiorstwem QIAGEN, globalnym dostawcą diagnostyki molekularnej i przygotowywania próbek, przy dostarczaniu zestawów do ekstrakcji kwasu nukleinowego kluczowych w przypadku testów na COVID-19, a także innowacyjnych katridży do testów na koronawirusa – Q1AStat-Dx – do różnych zakątków świata. Dzięki elastycznej globalnej sieci UPS i zwiększonym możliwościom produkcyjnym QIAGEN w zakresie testów na COVID-19 produkowanych w zakładzie w Hilden w Niemczech, firmy pomagają pracownikom sektora medycznego w ograniczeniu rozprzestrzeniania się choroby.

Jeśli chodzi o usługi dedykowane sektorowi medycznemu UPS oferuje szeroki zakres możliwości. Posiada globalną sieć obiektów dedykowanych sektorowi medycznemu, a także wiele rozwiązań w zakresie transportu produktów wrażliwych na temperaturę. Firma UPS jest bardzo dobrze przygotowana do spełnienia potrzeb klientów, od podstawowych usług transportowych po zarządzanie najbardziej złożonymi łańcuchami dostaw. Obiekty dystrybucyjne dla branży medycznej należące do UPS są specjalnie zaprojektowane, by sprostać wymaganiom firm farmaceutycznych i biotechnologicznych oraz producentów wyrobów medycznych. Są one zlokalizowane w pobliżu pasów startowych i głównych hubów lotniczych. Takie położenie pozwala na przyspieszenie procesu dostawy, co jest kluczowe dla tego sektora. Obiekty dystrybucyjne UPS wyposażone są w nowoczesne systemy zabezpieczeń takie jak pomieszczenia i klatki, które służą do ochrony cennych produktów medycznych. Nasze motto „To pacjent, a nie przesyłka” – odzwierciedla naszą kulturę i zaangażowanie w spełnianie potrzeb klientów sektorze medycznym – i właśnie to odróżnia nas od konkurencji.

Od kwietnia 2015 roku Poltraf jest częścią UPS Healthcare. Poltraf posiada 2 hurtownie farmaceutyczne (największa o powierzchni ponad 7,5 tys. m² oraz 13 komór przeładunkowych. Każdego miesiąca realizuje około 225 000 dostaw. Opracowany system dystrybucji pozwala na doręczenie każdej nadanej paczki w ciągu 24 godzin na terenie całej Polski. Wszystkie usługi realizowane są zgodnie z Dobrą Praktyką Dystrybucyjną. Dzięki połączeniu doświadczenia w branży i innowacyjności w działaniu możemy skuteczniej wspierać sektor medyczny w Polsce. Każdego dnia oferuje usługi na coraz lepszym poziomie, korzystając z najnowszych rozwiązań.

Podstawowym celem elastycznego zarządzania łańcuchem dostaw jest zapewnienie wysokiej jakości opieki nad pacjentem po przystępnych kosztach. Udoskonalenia w łańcuchu dostaw to jeden z obszarów opieki medycznej, który oferuje największe możliwości oszczędności. Zamiast skupiać się wyłącznie na kosztach produktu, zespół łańcucha dostaw może skupić się na zmniejszeniu niewidocznych na pierwszy rzut oka kosztach dystrybucji.

Po pierwsze, skala branży „zimnego łańcucha dostaw” jest ogromna i jedynie globalny operator może odpowiedzieć na oczekiwania klientów. UPS posiada ponad 600 000 m2 powierzchni magazynowej przeznaczonej dla branży medycznej na całym świecie, kadrę wykwalifikowaną w zakresie logistyki dla tego sektora i dedykowane usługi, które chronią produkty farmaceutyczne podczas transportu. Drugą niezwykle istotną kwestią jest doświadczenie i wiedza firmy, dzięki której UPS może wesprzeć swoich klientów w rozwiązywaniu licznych problemów logistycznych i interpretacji skomplikowanych przepisów obowiązujących w sektorze medycznym. Ponadto, firmy działające w sektorze muszą zmierzyć się z nie lada wyzwaniem, jakim jest utrzymanie temperatury na konkretnym poziomie. Jedną z ostatnich innowacji wprowadzonych przez UPS jest usługa UPS Temperature True®, która wykorzystuje specjalny pojemnik Pharma Port 360. UPS Temperature True przeznaczony jest dla branży farmaceutycznej oraz medycznej i opiera się na precyzyjnych, wymiernych procedurach operacyjnych. UPS dostarcza rozwiązania kontenerowe i opcje ustalania trasy z możliwością określenia dokładnego dnia oraz czasu dostawy, aby zapobiec odchyleniom temperatury. Można go nazwać najnowszym osiągnięciem w dziedzinie tworzenia właściwego środowiska dla przesyłek wymagających zachowania odpowiedniej temperatury.

Dodatkowo UPS oferuje usługę UPS Proactive ResponseTM Secure. Jest to rozwiązanie, które łączy monitorowanie przesyłek i zarządzanie ryzykiem w celu ograniczenia strat, ochrony cennych produktów, wrażliwych na czas oraz temperaturę, znajdujących się w transporcie. Usługa ta wykorzystuje zaawansowane technologie, aby wykrywać potencjalne zakłócenia dostaw w czasie niemal rzeczywistym. W razie jakichkolwiek opóźnień UPS reaguje automatycznie, zgodnie z predefiniowanymi instrukcjami, aby zabezpieczyć przesyłkę. Usługa pokrywa dodatkowe koszty ewentualnych interwencji, w tym wstępnie uzgodnionych procedur utrzymania odpowiedniej temperatury (uzupełnienie lodu, przechowywanie w chłodni) albo ekspresowej wysyłki w tym samym dniu.

Firma UPS wprowadziła również w Europie usługę UPS Temperature True® Cryo, która zapewnia instytucjom medycznym kompleksową ochronę ich produktów oraz możliwość transportu próbek w środowisku kriogenicznym. Usługa obejmuje śledzenie i interwencję w czasie rzeczywistym, co w połączeniu z rozwiązaniami UPS służącymi ograniczeniu ryzyka oraz globalną siecią wież kontrolnych zapewnia pełną widoczność przesyłki na każdym etapie podróży w łańcuchu dostaw. W rozwiązaniu wykorzystano najnowocześniejsze pojemniki kriogeniczne Cryoport, które pozwalają utrzymywać transportowane lub przechowywane produkty w temperaturze – 150°C przez dziesięć dni przy użyciu ciekłego azotu. Przy spełnieniu minimalnych wymogów ilościowych transport kriogeniczny można połączyć z usługą UPS Proactive Response® Secure, która zapewnia zabezpieczenie finansowe przesyłek wrażliwych na upływ czasu i temperaturę.

Usługa UPS Temperature True, stworzona na potrzeby branży medycznej, oparta jest o precyzyjne, mierzalne procedury operacyjne. UPS zapewnia rozwiązania kontenerowe i warianty trasy gwarantujące dostawę w określonym dniu i czasie, by nie dopuścić do zmiany temperatury przesyłek. UPS czynnie monitoruje temperaturę podczas transportu i jest w stałym kontakcie z klientami, by zachować integralność ich przesyłek.

Sektor medyczny zmaga się z wieloma problemami, takimi jak ciągłe wygasanie patentów na leki i zmiany wymagań regulacyjnych w zależności od państwa. W związku z tym, wiele firm farmaceutycznych zdecydowało się na wdrożenie strategii zakładającej globalną ekspansję, która wymaga odpowiedniej infrastruktury i wiedzy fachowej. Obecne trendy w branży, takie jak: wzrost popularności opieki domowej, starzenie się społeczeństwa i zmiana z opieki doraźnej na przewlekłą, kładą większy nacisk na dostawców z sektora medycznego. Te tendencje oraz czynniki rynkowe takie jak postępująca globalizacja i presja kosztowa wymagają zapewnienia sprawniejszego i bardziej elastycznego łańcucha dostaw dla branży medycznej. Sektor medyczny stanowi istotny obszar rozwoju dla UPS i jest jednym z trzech strategicznych obszarów obok rynków wschodzących i B2C. Ta branża wpasowuje się idealnie w kompetencje UPS, które bazują na konsolidacji technicznej, precyzji i przestrzeganiu przepisów. Firma UPS realizuje wiele inwestycji w celu rozbudowy naszej globalnej sieci w obszarze medycznym. Inwestujemy między innymi w różnorodne udogodnienia, technologię i specjalistyczne rozwiązania spełniające oczekiwania naszych klientów.

Małgorzata Matusiewicz
Dyrektor Marketingu
w UPS Polska

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Farmaceutycznego" 3/2020