Napełnianie małych partii produktu Jak leki ATMP zmieniają na zawsze branżę farmaceutyczną

Kategoria: Produkcja i maszyny
4 min. czytania

W ciągu ostatniej dekady przemysł farmaceutyczny uległ ogromnym zmianom. Podczas gdy popularne i tradycyjne leki produkowane w dużych partiach nadal wnoszą istotny wkład w ludzkie zdrowie, medycyna spersonalizowana odnotowuje coraz większe przełomy[1,2]. Rozpowszechnienie produktów leczniczych terapii zaawansowanej (advanced therapy medicinal producuts, ATMP), takich jak terapie komórkowe i genowe oraz produkty z tkanek bioinżynieryjnych, świadczy o tym, że przemysł staje się coraz bardziej wyspecjalizowany i przestawia się na mniejsze wielkości partii.

Czym dokładnie jest mała partia produktu?

Dokładna definicja terminu „mała partia” lub „small batch“ produktu nie jest określona w wytycznych ICH. Jednakże, zgodnie z „Wytycznymi dla przemysłu (Guidance for Industry), ANDAs: Stability Testing of Drug Substances and Products, Questions and Answers” amerykańskiej agencji FDA dla generycznych leków pozajelitowych, małe partie składają się z co najmniej dziesięciu procent proponowanej maksymalnej wielkości partii handlowej lub z mniej niż 15 000 do 60 000 pojemników w oparciu o pojemności napełniania[3]. W przypadku preparatów parenteralnych stosowanych w badaniach klinicznych wielkość partii zmniejsza się do kilku tysięcy pojemników. W przypadku wysokospecjalistycznych metod leczenia, takich jak autologiczna terapia komórkowa, dla jednego pacjenta potrzebna jest partia około 5-10 pojemników.

Zmieniające się potrzeby farmaceutyczne

Rosnąca liczba terapii komórkowych i genowych opracowywanych na całym świecie jest dowodem na to, że producenci farmaceutyczni inwestują w produkty ATMP i przyspieszają ich rozwój. Konwencjonalne maszyny szybkobieżne, o dużej wydajności, już dawno przestały spełniać wymagania dotyczące napełniania pojemników tymi do niedawna niszowymi produktami. Czynnik kosztowy produktów ATMP oznacza mniejszą tolerancję na wybrakowanie, ponieważ nawet najmniejsze ilości mogą uratować życie. W związku z tym, każdy pojemnik musi zawierać dokładną ilość leku. Z tego powodu zwracają Producenci w coraz większym stopniu uwagę proces napełniania wysokiej jakości produktów z małą wydajnością i najwyższą precyzją. Te nowe priorytety i potrzeby stawiają również przed producentami maszyn zupełnie nowe wymagania.

Elastyczne napełnianie

Im mniejsze partie produktu, tym większa potrzeba elastyczności: wiele różnych produktów musi być napełnianych do różnych pojemników o różnym kształcie (np. fiolek, strzykawek lub karpuli) oraz o różnych rozmiarach, jak również przetwarzanych i napełnianych w różnych formach (niesterylne towary luzem, na tackach lub jako wstępnie sterylizowane pojemniki w gniazdach). Z tego powodu technologie jednorazowego użytku sprawdziły się w każdej fazie procesu produkcji farmaceutycznej: jeśli elementy formatowe nie są już wymagane dla niektórych farmaceutyków, zmniejszają się koszty walidacji czyszczenia i długotrwałych zmian formatu. W ten sposób można skrócić czas i koszty produkcji oraz zwiększyć dostępność produkcyjną. Przetwarzając większą liczbę leków i pojemników na tej samej linii napełniającej, producenci oszczędzają przestrzeń produkcyjną i mogą bardziej elastycznie reagować na przyszłe zapotrzebowanie. „Potrzebujemy linii napełniającej, która może napełniać różne produkty, w tym silnie działające leki, do strzykawek, fiolek i karpuli. Tylko w ten sposób możemy być bardzo elastyczni i nie potrzebujemy dodatkowej przestrzeni, ani większej ilości linii produkcyjnych”, wyjaśnia Georg Frinke, starszy kierownik techniczny koncernu Ferring Pharmaceuticals.

Versynta FFP

Firma Syntegon wychodzi naprzeciw tym zmieniającym się wymaganiom przemysłu, oferując nowe portfolio produktów wyspecjalizowanych do napełniania małych partii i mikropartii produktu. Elastyczna platforma napełniania (Flexible Filling Platform – FFP) Versynta to pierwszy krok: platforma składa się ze standardowych modułów, które można dowolnie konfigurować i dostosowywać do każdego procesu napełniania. Jest ona wyposażona w sprawdzoną technologię izolatorów ze zintegrowanym przygotowaniem powietrza firmy Syntegon. Eliminuje to ograniczenia związane z budynkiem. Moduły można umieścić nad instalacją bez dodatkowego miejsca na urządzenia techniczne. Dzięki standaryzacji każdego modułu FFP, cykle biodekontaminacji przy użyciu H2O2 są krótkie, a mimo to skuteczne. Ponadto, każdą jednostkę izolacyjną FFP zaprojektowano do bardzo efektywnych zastosowań bez dodatkowych zmian.

Roboty obsługują całą linię i zapewniają precyzyjną i oszczędną obsługę. Zmniejszają one liczbę części formatowych i eliminują kontakt szkła ze szkłem. 100% kontrola w trakcie procesu (In-Proces- Control: IPC) podczas napełniania redukuje straty produktu do minimum i zapewnia, że każdy mililitr cennego produktu zostanie wykorzystany do napełniania. Versynta FFP nadaje się do produkcji fiolek, strzykawek i karpul w gnieździe lub na tacy. Dodatkowo dostępny jest moduł do liofilizacji. „Jedną z unikalnych zalet FFP jest jednostka manipulacyjna do farmaceutyków. Czteroosiowy robot opracowany przez firmę Syntegon umożliwia bezpieczny i delikatny transport, przenosząc pojemniki z jednej stacji do drugiej bez kontaktu szkła ze szkłem. Konstrukcja zoptymalizowana pod kątem przepływu laminarnego („first air supply”) zapewnia, że strumień powietrza bez przeszkód dociera do pojemników i opływa je” – wyjaśnia Klaus Ullherr, starszy menedżer produktu w firmie Syntegon. Międzynarodowy koncern farmaceutyczny Ferring Pharmaceuticals współpracuje obecnie z firmą Syntegon przy pierwszej instalacji platformy Versynta FFP.

Przyszłość napełniania farmaceutykami

Eksperci branżowi potwierdzają, że trend w kierunku drogich leków ATMP w małych partiach będzie się utrzymywał . Producenci maszyn powinni dostosować się do wymagań tego rynku i uczynić elastyczność swoją nową mantrą. Wprowadzenie na rynek produktów Versynta firmy Syntegon jest dobrym przykładem przyszłościowej innowacji, która odpowiada na rzeczywiste potrzeby branży. Podczas gdy Versynta FPP stanowi obecnie innowację w zakresie napełniania małych partii produktu, w niedalekiej przyszłości medycyna spersonalizowana będzie wymagała rozwiązań dla jeszcze mniejszych, tzw. mikropartii. Firma Syntegon wcześnie rozpoznała ten trend i w najbliższej przyszłości wprowadzi na rynek Versynta microBatch, w pełni automatyczną, bezrękawową komorę izolacyjną do napełniania wyjątkowo małych partii produktu.

Bibliografia

1. The State of the Biopharmaceutical Industry Survey, 2021 Edition, GlobalData (Ankieta na temat stanu przemysłu biofarmaceutycznego)
2. Thematic Research: Regenerative Medicine in Pharma, November 2020, GlobalData (Badania tematyczne: Medycyna regeneracyjna w przemyśle farmaceutycznym, listopad 2020 r.)
3. ANDAs: Stability Testing of Drug Substances and Products: Questions and Answers (Badanie stabilności substancji i produktów
leczniczych: pytania i odpowiedzi (fda.gov)
4. Baza danych GlobalData Drugs, dostęp: lipiec 2021 r.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Farmaceutycznego" 4/2021