Mabion rozpocznie rozwój trzech nowych leków biopodobnych w II półroczu 2019 roku

Kategoria: Aktualności Rynek i trendy
2 min. czytania

Nowe projekty dotyczą leków w obszarach autoimmunologii, chorób metabolicznych i onkologii.

– Mamy silny i doświadczony zespół, który ma wszelkie niezbędne kompetencje, by rozwijać nowe produkty. Po przeanalizowaniu kluczowych czynników doszliśmy do wniosku, iż jesteśmy gotowi operacyjnie, finansowo i kadrowo na zainicjowanie kolejnych projektów jeszcze w tym roku. O zastosowaniach leków będziemy informować w momencie rozpoczęcia prac nad nimi – mówi dr inż. Sławomir Jaros, Członek Zarządu Mabion S.A.

W ramach aktualizacji strategii, Mabion dokonał kwalifikacji projektów naukowo-badawczych do trzech grup. Spółka podzieliła projekty na aktywne, czyli obecnie realizowane: MabionCD20, MabionMS i MabionEGFR, nowe projekty, nad którymi prace rozpoczną się w tym roku, oraz projekty partnerskie.

– W trakcie wewnętrznych prac Zarządu stworzyliśmy pipeline leków, które chcielibyśmy zacząć rozwijać w średnim i długim okresie. To projekty dotyczące między innymi chorób autoimmunologicznych i onkologicznych, których rozpoczęcie – jak wynika z naszych założeń – nastąpiłoby dopiero po podpisaniu umowy partneringowej na rozwój danego leku. Nie wykluczamy jednak, że w niektórych przypadkach rozwój projektów z tej grupy rozpoczniemy samodzielnie – komentuje Artur Chabowski, Prezes Zarządu Mabion S.A.

W poniedziałek Mabion poinformował o zrealizowaniu pierwszego kamienia milowego na drodze do rejestracji w Turcji leku MabionCD20, flagowego projektu Spółki. Otrzymała ona pismo z tureckiego Ministerstwa Zdrowia dotyczące zakończonej inspekcji w zakresie Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP) przeprowadzonej w Kompleksie Naukowo-Przemysłowym Biotechnologii Medycznej w Konstantynowie Łódzkim. Zgodnie z otrzymanym pismem, w toku inspekcji nie stwierdzono niezgodności krytycznych, co pozwala Spółce na kontynuację procedury rejestracji leku w Turcji.

 

 

O Mabionie

Mabion jest pierwszą polską spółką biotechnologiczną, której podstawowym celem działalności jest rozwój, wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu onkologicznych leków biopodobnych do istniejących na rynku oryginalnych leków biotechnologicznych (tzw. leków referencyjnych).

Priorytetowym projektem Spółki jest obecnie wprowadzenie preparatu MabionCD20 na jak największą liczbę światowych rynków. Spółka prowadzi proces rejestracji w procedurze centralnej na obszarze całej Unii Europejskiej. Partnerem w tym procesie jest Mylan – jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie. Kolejnym głównym celem Spółki jest wprowadzenie MabionCD20 na rynek amerykański. Spółka prowadzi także inne projekty, m.in. badania nad lekami MabionMS czy MabionEGFR.

Od 2013 roku Mabion jest notowany na głównym rynku GPW. Spółka wchodzi w skład indeksu mWIG40.

Więcej informacji: www.mabion.eu