CZY KSZTAŁT TABLETKI MOŻE MIEĆ WPŁYW NA PACJENTA?

Kategoria: Aktualności Produkcja i maszyny
2 min. czytania

Rozmiar, kształt, kolor tabletki i odczuwalna łatwość spożycia są szybko określone przez konsumenta od pierwszego kontaktu z produktem. Wygląd tabletki musi dać wrażenie, że klient/pacjent może skutecznie i łatwo ja połknąć, bez niepożądanego smaku. Ponieważ konstrukcja tabletki może mieć tak duży wpływ na konsumenta, dział marketingu firmy znacząco skupia się na podejmowaniu decyzji dotyczących projektu i powłoki tabletki. Dodatkowo zalecane jest, aby dział produkcji również wyraził swoje zdanie, ponieważ to ich odpowiedzialność za dostarczenie produktu końcowego. Doświadczenie i wiedza działu produkcji mogą znacznie zmniejszyć koszty produkcji i problemy, ponieważ niektóre projekty tabletek generują wyższe koszty oprzyrządowania i nieoptymalne właściwości fizyczne tabletek.

Projekty opracowane zostały w celu poprawy jakości tabletek i obniżenie kosztów produkcji, w tym tabletka płaska ze skośną krawędzią (FFBE – flat face bevel edge). FFBE stał się popularny na wczesnym etapie rozwoju produkcji tabletek przy użyciu tabletkarek rotacyjnych, ponieważ oferowało to znaczną poprawę płaskiej konstrukcji tabletki. Głównym problemem płaskiej tabletki były jej krawędzie, ponieważ produkt dostawał się w szczelinę pomiędzy ścianą matrycy a tzw. „tipem” co powodowało odpryski krawędzi oraz jej nadmierna kruchość. Dodanie ściętej krawędzi do oprzyrządowania było bardzo łatwe do wykonania dla operatora narzędzi co pozwoliło na przesunięcie proszku produktu z powrotem do środka matrycy – co zapewnia mocniejsze krawędzie tabletki. Od dziesięcioleci Konfiguracja FFBE stała się bardzo popularnym projektem tabletki w przemyśle. Jednak mimo wszystko projekt ma ograniczenia dotyczące maksymalnej siły nacisku, której można użyć bez ryzyka uszkodzenia końcówki stempla poprzez zbyt wysoką kompresję.

GŁADSZE KRAWĘDZIE, WIĘKSZA PRZYCHYLNOŚĆ KONSUMENTA

Na podstawie doświadczeń klientów i własnych badań Natoli Engineering Company, Inc., światowy lider w kompresji tabletek i usług zaleca klientom korzystanie z projektu „FFRE” zamiast projektu „FFBE”.

Po dokładnej analizie projektów w konfiguracji FFBE i FFRE dla tabletki tej samej wielkości wskazują na znaczny wzrost maksymalnej siły kompresji, która może być wykorzystana do kompresji tabletki, przy użyciu kształtu FFRE. Daje to producentowi opcję użycia większej siły kompresji, bez ryzyka uszkodzenia tabletkarki, aby zwiększyć siłę kruszenia tabletek, w przeciwieństwie do zmiany receptury w celu dostosowania do pożądanej łamliwości tabletki. Tabletki wytwarzane przy dużej sile kompresji są również mniej podatne na erozję krawędzi, sklejanie i zrywanie.

W projekcie FFRE, chociaż czasami są widoczne krawędzie mimo wszystko są niewyczuwalne i gładsze. Dzięki temu klienci mają wrażenie, że projekt FFRE ma bardziej opływowy wygląd. Zmniejsza to niepokój, którego często doświadczają starsi pacjenci z trudnościami przy połykaniu tabletek. Te obserwacje są ważne, aby zapewnić dobre pierwsze wrażenie, które jest niezbędne do odniesienia sukcesu marki produktu.

Artykuł zredagowany na podstawie „Tablets & Tooling Vol.1”
The Ultimate Technical Guide to Tablet Compression.
A Collection of Natoli Engineering White Papers

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Farmaceutycznego" 3/2020