Biotts rozpoczyna współpracę z Balanced Biotech (USA) – będą wspólnie opracowywać lek na raka

Kategoria: Aktualności R&D Rynek i trendy
3 min. czytania

Lek ten zawiera nośnik MTC-Y i 2 substancje czynne, a został opracowany przez naukowców z Biotts w oparciu o naturalne substancje czynne. Otrzymali oni wielofazową, półstałą postać mieszaniny, charakteryzującej się zwiększoną biodostępnością oraz modyfikowanym profilem uwalniania. Otrzymany preparat jest tani w produkcji, posiada właściwości przeciwzapalne, a także przyśpieszające regenerację zdrowych tkanek. Lek charakteryzuje się szerokim spektrum działania.

Menedżer generalna Biotts Karolina Buratyńska mówi:

– Wynegocjowaliśmy bardzo dobre warunki kontraktu. To będzie jeden z pierwszych polskich leków procedowany przez FDA. I przede wszystkim po ludzku: walka z rakiem piersi to dla kobiet nierówny pojedynek. Statystyki są od lat bezlitosne: u 1 na 8 kobiet na świecie diagnozuje się raka piersi, co 29 sekund potwierdzany jest nowy przypadek.

O podpisanej umowie mówi CEO Balanced Biotech, Raymond Kalmar:

– Dlaczego wybraliśmy technologię Biotts? Z naszej perspektywy to jest game changer na rynku transdermalnym. Ostatnie 10 lat spędziliśmy na dostosowywaniu naszych nośników API, tak aby pasowały do transdermalnego systemu dostarczania substancji czynnej ograniczonego obecnie wieloma limitami. Najnowocześniejsza technologia transdermalna Biotts otwiera nam drzwi do pracy na wielu stanach chorobowych. Oferuje bezpieczniejsze i skuteczniejsze rozwiązania dla pacjentów, otrzymujących leki ratujące życie. Zastosowanie technologii Biotts w leczeniu raka piersi, zmieni rynek leków onkologicznych, a to dopiero początek. Chcemy zastosować technologię MTC-Y dla kilku innych kandydatów na leki.

Przeprowadzone badania przedkliniczne potwierdziły skuteczność nośnika Biotts, a jego całkowite bezpieczeństwo udowodniły badnia in-vitro. System trandermalny, opracowany przez spółkę, działa bezpośrednio na zmienione chorobowo tkanki. W wyniku jego zastosowania można uzyskać silniejszy efekt terapeutyczny, poprawić komfort pacjenta, a także obniżyć koszty leczenia. Paweł Biernat, jeden z założycieli spółki Biotts, mówi o nośniku MTC-Y:

– Nasz nośnik działa podobnie do ‚korytarza życia’ na autostradzie. Karetka przejeżdża, a ruch na drodze wraca do normy. Nasz system umożliwia identyczną procedurę: nośnik ‚zmiękcza’ chwilowo cement międzykomórkowy, substancja aktywna przedostaje się do organizmu, bez bólu.

Nośnik MTC-Y to jedyny na świecie system, który umożliwia przenoszenie przez skórę substancji hydrofilowych, przeciwciał, a także dużych cząsteczek i białek. Może być wyorzystany nie tylko jako system transportujący dla leków onkologicznych, ale także przeciwzapalnych, przeciwbólowych i innych.

Spółka rozwija również m.in. produkt do podania zewnętrznego, zawierający nośnik transportujący przez skórę substancje zawarte w lekach przeciwcukrzycowych i kompozycje farmaceutyczne – jest on również rozwijany w ramach finansowania z NCBR. Ponadto trwają negocjacje spółki z inną amerykańską firmą w sprawie wykorzystania systemu transdermalnego w lekach przeciwbólowych.

Światowy rynek leków na raka był wart w 2018 roku 13,4 mld USD, a prognozy wskazują, że jego wartość wzrośnie w 2021 r. do 17,2 mld USD. Natomiast raport Global Newswire przewiduje, że do 2025 r. rynek leków na nowotwór piersi może osiągnąć nawet 28 mld USD.

 

O spółce:

BIOTTS S.A. jest polską firmą biotechnologiczną, rozwijającą autorskie technologie transportu leków i receptury leków w obszarze onkologii, dermatologii oraz chorób autoimmunologicznych w oparciu o unikatowe technologie produkcji, nowe podejście do procesów łączenia substancji oraz wiedzy, w jaki sposób komórki ludzkie się komunikują między sobą. Zespół technologów Biotts opracował m.in. autorską, przełomową technologię otrzymywania uniwersalnego transdermalnego systemu terapeutycznego MTC-Y (Multifunctional Transdermal Carrier-Y).