Biomed Lublin z największym kontraktem w historii

Kategoria: Aktualności Rynek i trendy
3 min. czytania

Lubelska spółka udzielił paryskiej firmie licencji do korzystania z dossier rejestracyjnego w celu uzyskana rejestracji produktów leczniczych Onko BCG 50 i 100, a także prawa do sprzedaży i dystrybucji na terytorium Republiki Francuskiej oraz Księstwa Monaco, po wcześniejszej rejestracji. Łączna wartość zamówień w pierwszych 5 latach obowiązywania umowy ma wynieść 14,94 mln euro (około 68,55 mln zł według kursu NBP z 26 kwietnia). Dodatkowo uzgodniono, że licencja ma charakter odpłatny i Laboratoires Majorelle uiści opłatę licencyjną w trzech transzach. Koszty rejestracji oraz marketingu poniesie francuska firma. Wprowadzenie na rynek przewidziano po uzyskaniu rejestracji i w ciągu sześciu miesięcy od ustalenia ceny refundacyjnej produktu przez francuskiego regulatora odpowiedzialnego za ustalanie cen leków.

– Z satysfakcją mogę powiedzieć, że umowa Laboratoires Majorelle jest najwyższą w historii Biomedu Lublin. Dodatkowo jej rangę podnosi fakt, że podpisaliśmy ją z liderem francuskiego rynku urologii i ginekologii. Warto przy tym pamiętać o potencjale rynku na jaki wchodzimy – drugi po niemieckim największy rynek farmaceutyczny w Europie.

Umowa z Laboratoires Majorelle wpisuje się w naszą strategię rozwoju produktów i ekspansji zagranicznej. Chcemy dalej dynamicznie rosnąć i dlatego planujemy kontynuację ekspansji na nowe rynki. Intensywnie pracujemy nad kolejnymi umowami, w kolejnych krajach – komentuje Mieczysław Starkowicz, prezes zarządu Biomedu Lublin.

Produkty Onko BCG spółki są zarejestrowane w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Ukrainie, Malcie. Biomed Lublin sprzedaje je również do Chorwacji, Turcji, Urugwaju, Litwy, Grecji, Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii.

Biomed z powodzeniem wprowadza swoje produkty na nowe rynki. Na początku tego roku podpisał umowę z firmą farmaceutyczną Anisapharm na rejestrację, dostawę i dystrybucję produktów leczniczych Onko BCG w Rumunii o wartości 5,25 mln euro. W zeszłym roku spółka weszła na rynek hiszpański z własnym produktem Onko BCG oraz do Rumunii ze szczepionką przeciwgruźliczą BCG – zamówienia o łącznej wartości 5,7 mln zł. Również w 2022 roku poinformowała o współpracy z holenderską firmą farmaceutyczną BModesto w zakresie rejestracji, dostawy i dystrybucji produktów leczniczych Onko BCG 50 oraz Onko BCG 100. Wartość tej umowy wynosi co najmniej 10,3 mln euro. Do tego dochodzi rejestracja na terytorium Niemiec i Szwajcarii produktu leczniczego na bazie dossier rejestracyjnego Onko BCG. Dużym osiągnięciem była także zawarta w listopadzie ubiegłego roku umowa na dostarczenie Distreptazy do Arabii Saudyjskiej i Egiptu o wartości 12,86 mln euro, co do tej pory było największym kontraktem w historii Biomedu Lublin.

Lubelska spółka realizuje dwie strategiczne inwestycje, które mają zapewnić jej dynamiczny rozwój i ekspansję zagraniczną. Pierwsza dotyczy budowy Zakładu Produkcyjnego Onko BCG, a druga Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR). Inwestycja w nowy zakład ma umożliwić zwiększenie produkcji Onko BCG o około 300.000 opakowań/rocznie, co oznacza zwielokrotnienie potencjału wytwórczego tego produktu. Budowa CBR ma podnieść konkurencyjność, jakość oraz bezpieczeństwo produktów spółki, a także umocnić pozycję rynkową.

Biomed Lublin zakończył ubiegły rok rekordowymi wynikami. Przychody wzrosły o 22,4 proc. r/r i przekroczyły poziom 50 mln zł. Rekordowy poziom sprzedaży przełożył się na historycznie najwyższe zyski. Ubiegłoroczny EBIT zwiększył się o 37 proc. do 9,8 mln zł, a zysk netto o 43 proc. do 6,1 mln zł. EBITDA przekroczyła 16 mln zł.

***

Biomed Lublin jest polską firmą farmaceutyczną, o długoletniej historii – na polskim rynku działa już od 1944 roku. Spółka wytwarza wiele poszukiwanych produktów leczniczych, które od lat cieszą się zaufaniem i uznaniem lekarzy i pacjentów. Produkowane przez Biomed preparaty lecznicze są unikatowe, innowacyjne, spełniające wszelkie niezbędne wymagania jakościowe, a szczepionki zapobiegają chorobom ludzi od 70 lat. W dalszym rozwoju organicznym mają pomóc dwie strategiczne inwestycje – budowa Centrum Badawczo-Rozwojowe i badań klinicznych oraz nowego zakładu produkcyjnego Onko BCG.

Źródło: www.makmedia.pl