4 lata systemu PLMVS. Ile alertów pojawiło się w 2022 roku?

Kategoria: Aktualności Kontrola jakości
2 min. czytania

Europejski System Weryfikacji Autentyczności Leków działa od lutego 2019 roku i umożliwia weryfikowanie każdego opakowania leku na receptę m.in. w Polsce. System wykorzystuje dwuwymiarowe kody 2D, które umieszczone są na opakowaniach leków. Dzięki nim można szybko i skutecznie weryfikować autentyczność każdego leku.

Według danych Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL), do systemu PLMVS od jego uruchomienia zostało załadowanych ponad 3 miliardy opakowań. Średnio w ostatnim roku przeprowadzono 34,5 miliona transakcji oraz 14,5 miliona wydań z systemu. Tak duży przepływ danych jest możliwy dzięki stabilnemu działaniu systemu oraz przeprowadzaniu regularnych aktualizacji, które mają na celu dbanie o bezpieczeństwo pacjentów.

Jednym z zadań Fundacji KOWAL jest zapobieganie pojawianiu się alertów technicznych związanych z błędnymi odczytami skanerów. Według danych KOWAL średni poziom alertów w całym roku 2022 wyniósł jedynie 0,037% i jest to najniższy wynik wśród największych europejskich krajów podłączonych do EMVS.

Dane z początku 2022 i 2023 roku pokazują, że system PLMVS staje się coraz bardziej efektywny. W pierwszym tygodniu 2022 roku poziom alertów wyniósł 0,041%, podczas gdy w pierwszym tygodniu 2023 roku spadł do 0,026%. To bardzo dobra wiadomość dla branży farmaceutycznej i dla całego systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Według danych z 2022 roku aż 40% alertów było spowodowanych problemami technicznymi. Dlatego Fundacja KOWAL nieustannie współpracuje z farmaceutami oraz dostawcami IT, aby z każdym kolejnym rokiem działalności takich problemów było coraz mniej. Jednym z zadań statutowych Fundacji jest wsparcie użytkowników systemu oraz monitorowanie poprawności działania PLMVS. Jesienią 2022 roku zostały wymienione także dwuletnie certyfikaty dostępowe, co pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i efektywności systemu. Aby ułatwić użytkownikom zgłaszanie alertów w 2022 roku, KOWAL brał udział w pilotażu EAMS, czyli narzędzia, które ma ułatwić analizę przyczyn pojawienia się alertu na poziomie aptek, szpitali oraz hurtowni.

Przed systemem kolejne lata działalności, a przed Fundacją – kolejne wyzwania. Jak zmiany w branży farmaceutycznej, nowe wymogi oraz rozwój technologii wpłyną na PLMVS? Zobaczymy już wkrótce.