4 lata systemu PLMVS. Ile alertów pojawiło się w 2022 roku?

Z okazji czwartej rocznicy uruchomienia systemu weryfikacji leków, EMVO (The European Medicines Verification Organisation, Europejska Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków) zorganizowało w Europarlamencie 1. Forum EMVS (The European Medicines Verification System, Europejskiego Systemu Weryfikacji Autentyczności Leków). Podczas tego wydarzenia zostały przedstawione i omówione dotychczasowe doświadczenia, przyszłe wyzwania stojące przed europejskim systemem, perspektywa krajowych organów nadzorujących działanie systemu weryfikacji, globalne trendy w przeciwdziałaniu fałszowaniu leków oraz dołączenie Włoch i Grecji do krajów uczestniczących w projekcie. W konferencji wzięła udział Prezes Fundacji KOWAL, Iwona McManus.

Europejski System Weryfikacji Autentyczności Leków działa od lutego 2019 roku i umożliwia weryfikowanie każdego opakowania leku na receptę m.in. w Polsce. System wykorzystuje dwuwymiarowe kody 2D, które umieszczone są na opakowaniach leków. Dzięki nim można szybko i skutecznie weryfikować autentyczność każdego leku.

Według danych Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL), do systemu PLMVS od jego uruchomienia zostało załadowanych ponad 3 miliardy opakowań. Średnio w ostatnim roku przeprowadzono 34,5 miliona transakcji oraz 14,5 miliona wydań z systemu. Tak duży przepływ danych jest możliwy dzięki stabilnemu działaniu systemu oraz przeprowadzaniu regularnych aktualizacji, które mają na celu dbanie o bezpieczeństwo pacjentów.

Jednym z zadań Fundacji KOWAL jest zapobieganie pojawianiu się alertów technicznych związanych z błędnymi odczytami skanerów. Według danych KOWAL średni poziom alertów w całym roku 2022 wyniósł jedynie 0,037% i jest to najniższy wynik wśród największych europejskich krajów podłączonych do EMVS.

Dane z początku 2022 i 2023 roku pokazują, że system PLMVS staje się coraz bardziej efektywny. W pierwszym tygodniu 2022 roku poziom alertów wyniósł 0,041%, podczas gdy w pierwszym tygodniu 2023 roku spadł do 0,026%. To bardzo dobra wiadomość dla branży farmaceutycznej i dla całego systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Według danych z 2022 roku aż 40% alertów było spowodowanych problemami technicznymi. Dlatego Fundacja KOWAL nieustannie współpracuje z farmaceutami oraz dostawcami IT, aby z każdym kolejnym rokiem działalności takich problemów było coraz mniej. Jednym z zadań statutowych Fundacji jest wsparcie użytkowników systemu oraz monitorowanie poprawności działania PLMVS. Jesienią 2022 roku zostały wymienione także dwuletnie certyfikaty dostępowe, co pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i efektywności systemu. Aby ułatwić użytkownikom zgłaszanie alertów w 2022 roku, KOWAL brał udział w pilotażu EAMS, czyli narzędzia, które ma ułatwić analizę przyczyn pojawienia się alertu na poziomie aptek, szpitali oraz hurtowni.

Przed systemem kolejne lata działalności, a przed Fundacją – kolejne wyzwania. Jak zmiany w branży farmaceutycznej, nowe wymogi oraz rozwój technologii wpłyną na PLMVS? Zobaczymy już wkrótce.

 

Udostępnij materiał w

Aktualne wydanie

Nowości produktowe dla farmacji

Czytaj inne

SZKOLENIA BRANŻOWE 2023

POMÓŻCIE!!!

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • ŚPK http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • pio.jpg http://www.pio.org.pl/
 • logo instytutu magazynowania.jpg http://www.ilim.poznan.pl/
 • urpl.jpg http://www.urpl.gov.pl/
 • romaco-logo.jpg http://www.infarma.pl/
 • GIF - LOGO.jpg http://www.gif.gov.pl/
 • image002.jpg http://www.ispe.org.pl
 • pasmi.jpg http://www.pasmi.pl
 • Inst_Farmaceutyczny_logo.jpg http://www.ifarm.waw.pl
 • jci1.jpg http://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/
 • ptfarm-małe.jpg http://www.ptfarm.pl
 • pzppf.jpg http://www.producencilekow.pl
 • logo NIL.jpg http://www.nil.gov.pl
 • IG GARMACJA POLSKA.jpg http://www.farmacja-polska.org.pl