Surowce poprawiające wydolność mózgu i pamięć – nowe spojrzenie dla nowej generacji odbiorców

Kategoria: Surowce
6 min. czytania

Na tym ostatnim trendzie chcielibyśmy się skupić, ponieważ surowce poprawiające “brain performance” wzbudzają spore zainteresowanie. W coraz bardziej dynamicznym i wymagającym świecie wydajność poznawcza odgrywa kluczową rolę w naszej zdolności do odniesienia sukcesu i rozwoju. Niezależnie od tego, czy chodzi o osiąganie sukcesów w nauce, zwiększanie produktywności zawodowej, czy utrzymywanie dobrego samopoczucia psychicznego, bystry i skoncentrowany umysł jest najważniejszy. Chociaż czynniki takie jak genetyka i styl życia wpływają na zdolności poznawcze, ostatnie badania rzuciły światło na potencjalne korzyści składników kognitywnych w poprawie sprawności umysłowej. Te składniki, od związków naturalnych po suplementy diety, obiecują optymalizację funkcji mózgu i odblokowanie pełnego potencjału poznawczego. W tym artykule zagłębiamy się w świat składników kognitywnych, badając korzyści i potencjalne zastosowania w poprawie wydajności poznawczej.

Docelowi odbiorcy stanowią dość szerokie spektrum, a każda z grup ma nieco inne powody ich stosowania:

• nastolatkowie już począwszy od 13-15 roku życia – intensywnie ucząca się, a także e-gracze
• grupa osób pracujących zawodowo umysłowo, szczególnie kadra menadżerska oraz specjaliści różnego szczebla poszukujący poprawy skupienia, pamięci i wytrzymałości poznawczej
• osoby starsze, które stosują suplementy jako środki zapobiegawcze przeciwko pogorszeniu funkcji poznawczych związanych z wiekiem (które borykają się z problemami z zapamiętywaniem i przypominaniem sobie faktów)
• osoby z deficytem uwagi.

Mechanizmy działania opierają się na kilku najważniejszych aspektach:

a. Modulacja neuroprzekaźników: wpływanie na produkcję, uwalnianie lub wychwyt neuroprzekaźników.
b. Neuroprotekcja: Ochrona neuronów przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniami związanymi z wiekiem.
c. Neurogeneza: Stymulowanie wzrostu i rozwoju nowych neuronów.
d. Poprawiony mózgowy przepływ krwi: Zwiększenie dostarczania tlenu i składników odżywczych do mózgu.

Dlaczego spełnienie tych tych wymagań jest tak ważne? Ponieważ tylko połączenie skuteczności działania surowca w każdym z obszarów daje rzeczywiste i najlepsze efekty u użytkowników.

Ciekawym kierunkiem rozwoju suplementów diety są preparaty dla e-sportowców oraz tzw. “białych kołnierzyków”, czyli kadry menadżerskiej.

E-sport zyskał ogromną popularność w ostatnich latach, przyciągając dużą i oddaną społeczność rywalizujących graczy. W świecie, w którym gra się o wysokie stawki, gdzie decyzje podejmowane w ułamku sekundy i błyskawiczne refleksy mogą mieć ogromne znaczenie, wydajność poznawcza odgrywa kluczową rolę. E-sportowcy nieustannie szukają sposobów na uzyskanie przewagi konkurencyjnej, a jedną z obiecujących możliwości jest włączenie składników kognitywnych. Te naturalne związki i suplementy diety mogą potencjalnie poprawić skupienie, koncentrację, która musi być długo utrzymywana, czas reakcji i ogólne zdolności poznawcze, prowadząc do poprawy wydajności na arenie wirtualnej poprzez poprawę czasu reakcji i koordynacji ręka-oko. Z kolei osoby na odpowiedzialnych stanowiskach menadżerskich potrzebują analizować ogromne ilości danych, łączyć fakty i szukać rozwiązań zaistniałych problemów często w atmosferze dużego napięcia i stresu.

Medycyna zna wiele podstawowych i niezbędnych składników, o których równie wiele napisano. Są to m. in. kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B, przeciwutleniacze – witamina C i E, a także kofeina w umiarkowanych ilościach. Ale rozwijająca się nauka oraz zapotrzebowanie w branży na coraz nowsze składniki rodzi ciekawe alternatywy, które warto poznać, ponieważ wspomniane surowce nie są na czasie.

Pierwszy z ważnych składników to kwas sialowy, który wspomaga funkcje poznawcze, takie jak koncentracja, pamięć i szybkość przetwarzania informacji, a także zwiększa zdolność skupienia uwagi, poprawia wydajność umysłową. Może mieć działanie przeciwstresowe, pomagając w radzeniu sobie z presją i stresującymi sytuacjami poprzez poprawę zdolności adaptacji do sytuacji, może wspierać wytrzymałość psychiczną i stabilność emocjonalną. Co ciekawe kwas sialowy może działać jako przeciwutleniacz, chroniąc mózg przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniami.

Kolejny bardzo modny i wartościowy surowiec to kurkumina, czyli aktywny związek z kłączy kurkumy o silnych właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych, który poprawia pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się oraz może zmniejszać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. Może wspomagać procesy związane z tworzeniem i utrzymywaniem nowych połączeń w mózgu. Przy stosowaniu tego składnika warto pamiętać o jego ograniczonej biodostępności, ale można ją zwiększyć poprzez łączenie z czarnym pieprzem lub sformułować w suplementy liposomalne. Jeden z dostawców opatentował specjalny system ułatwiający wchłanianie surowca ze światła jelita prznikając barierę krew-mózg, co potwierdził w badaniach. Niezwykle interesujący jest fakt, że stosując 400mg surowca dziennie uzyskuje się efekt niemal natychmiastowy – poprawę skupienia obserwuje się już po 1 godzinie. Ma to kolosalne, praktyczne znaczenie dla osób uczących się, a także kadry menadżerskiej i specjalistów, a oto wyniki:

• 75% wzrost katalazy w osoczu wspierający aktywność antyoksydacyjną przeciwko stresowi oksydacyjnemu.
• 15% redukcja lęku napięciowego po 4 tygodniach z trwałą redukcją o 17% po 12 tygodniach u zdrowych osób dorosłych.
• 31% wzrost pamięci przestrzennej i uczenia się, który koncentruje się w hipokampie, pierwsza część mózgu dotknięta spadkiem funkcji poznawczych.
• 53% redukcja gniewu i wrogości po 4 tygodniach i 64% po 12 tygodniach, wspierając dobre samopoczucie psychiczne i poprawiając nastrój.
• 15% średnie zmniejszenie zmęczenia u zdrowych osób starszych, znaczna poprawa ogólnego nastroju.
• 25% poprawa pamięci roboczej w porównaniu z placebo u osób zdrowych osób dorosłych.

Ciekawym ziołem jest znana od setek lat Bacopa monnieri – jedna z podstawowych roślin w Ajurwedzie, która przeżywa swój wielki powrót. Powszechnie dostępna literatura potwierdza, że dzięki zawartości saponin skutecznie sprzyja poprawie poprawie pamięci i funkcji poznawczych, a do tego zwiększa mózgowy przepływ krwi, stymuluje neurogenezę i wspiera równowagę neuroprzekaźników. Jeden z dostawców surowca przeprowadził badania (150mg ekstraktu 2x dziennie), w których odnotowano:

• 27% wzrost pamięci logicznej
• 29% poprawę pamięci przestrzennej i czasowej
• 33% uczestników uzyskało o 33% wyższy wynik w zakresie funkcji poznawczych
• 2× bardziej aktywny w miejscu receptora 5HT1a niż 5HT2a6 (powiązanych z serotoniną)

Do tego pozytywnie wpływa na jakość snu, lepsze poranne wybudzanie i ogólne samopoczucie w ciągu dnia.

Grzyb lwia grzywa, czyli soplówka jeżowata znana jest ludom azjatyckim od setek lat. Obecnie zyskała spore zainteresowanie, ponieważ ze względu na zawartość triterpenów, erinacyn i hericonenów wykazuje korzyści dla mózgu. Jego pozytywne wpływ zawdzięczamy zdolności do stymulacji produkcji czynnika wzrostu nerwów (NGF), a także działaniu neuroprotekcyjnemu i neuroregenerującemu. Poprawia funkcje poznawcze, pamięć i koncentrację.

Pieprz syczuański (Timut pepper) to przyprawa znana w Chinach od niepamiętnych czasów, ma specyficzny, lekko grejpfrutowy smak i daje chłodne odczucie na języku. Okazuje się, że posiada doskonałe właściwości poprawiające wydajnośc mózgu i cyrkulację krwi. Działanie natychmiastowe objawia się poprawą czasu we wszystkich zadaniach wymagających tej uwagi, poprawia wyniki testu RVIP (Rapid Visual Information Processing), stosowanego do oceny i pomiaru pamięci roboczej i uwagi, a do tego poprawa wydajności neuronalnej. Przy dłuższym stosowaniu obserwujemy obniżenie zmęczenia psychicznego, szybsze działanie w testach poznawczych i poprawioną wydolność neuronalną. Z pewnością można powiedzieć, że jest to surowiec bardzo na czasie, w trendzie anti-aging dla mózgu.

Pochodne cyjanidyny >15% posiadają doskonałe właściwości poprawiające koncentrację i uwagę, a także zwiększające sprawność psychomotoryczną, a także podnoszą poziom acetylocholiny dla lepszej neurotransmisji. Idealny do formulacji przedtreningowych, wspierających pracę mózgu, ponieważ polepsza pamięć i zdolność uczenia się. Jest to nowoczesny i skuteczny składnik, co potwierdzają liczne badania, dlategoidealnie nadaje się do produktów typu “brain fitness”.

Jest jeszcze kilka bardziej znanych i popularnych surowców, które w połaczeniu z wymienionymi moga wykazywać synergistyczne działanie. Chodzi o ekstrakt z Ginkgo biloba, fosfatydyloserynę, ekstrakty z granatu czy ekstrakty z pestek winogron.

W epoce, w której wydajność poznawcza odgrywa istotną rolę w naszym życiu osobistym i zawodowym, badanie potencjału składników kognitywnych staje się coraz bardziej istotne. Podczas gdy genetyka i styl życia przyczyniają się do zdolności poznawczych, włączenie naturalnych związków i suplementów diety może zapewnić cenny wzrost wydajności mózgu. Szukanie alternatyw jest to niezwykle ważne, ponieważ przesadna rywalizacja może prowadzić do bardzo negatywnych skutków, które zaczynamy obserwować w społeczeństwie. Chodzi tu poprawianie wydajności dzięki nielegalnie pozyskiwanym lekom dla osób ze zdiagnozowanym deficytem uwagi.

Świat składników poznawczych oferuje szeroką gamę opcji. Jednak do żywienia kognitywnego należy podchodzić z ostrożnością, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, jakość i indywidualne potrzeby. W miarę postępu badań i pogłębiania się naszego zrozumienia składniki kognitywne są bardzo obiecujące w uwalnianiu naszego potencjału poznawczego przy jednoczesnym promowaniu długoterminowego zdrowia mózgu.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Farmaceutycznego" 2/2023