STUDIUM PRZYPADKU: UC-II® niezdenaturowany kolagen typu II

Zdrowie stawów: profil oczekiwań konsumentów. Choć konsumenci coraz częściej starają się zachować mobilność dzięki sportowi lub aktywności fizycznej bez względu na wiek, aktywny styl życia ma niekiedy swoją cenę: kości i stawy, a także poruszające je mięśnie, ścięgna, chrząstki i więzadła łatwo ulegają uszkodzeniom i chorobom.

Według raportu Bone and Joint Initiative z 2014 r.[1], schorzenia układu ruchu to najczęściej zgłaszane dolegliwości w populacji do 65. roku życia i drugie najczęstsze – po chorobach układu krążenia – w populacji powyżej 65. roku życia.

Chociaż wszelkiego rodzaju bóle i choroby stawów określa się zwykle jako reumatyzm, w rzeczywistości wyróżnia się ponad 100 odmian zapalenia stawów i podobnych schorzeń. Choroby stawów mogą wystąpić – i występują – u osób w różnym wieku, różnej płci i różnego pochodzenia etnicznego. W USA choroby stawów są najważniejszą przyczyną niepełnosprawności.

Konsumenci mają zróżnicowane potrzeby i problemy zdrowotne: od młodych sportowców uprawiających sporty, w których na stawy działają duże siły, przez młodszych, aktywnych seniorów w wieku 50-65 lat chcących utrzymać swój „kapitał” kostny, elastyczność i dobrą kondycję stawów, do osób starszych, pragnących zachować zdolność do poruszania się. Wszyscy oni poszukują potencjalnych rozwiązań, choć w różnym stopniu.

Chociaż we wszystkich tych grupach wieku konsumenci mają obawy dotyczące mobilności, przeciętny przedstawiciel tzw. pokolenia millennialsów (26-39 lat) niepokoi się stanem swoich kości i stawów w mniejszym stopniu. O wiele większy popyt na produkty wspierające zdrowie narządów ruchu można zaobserwować wśród tzw. pokolenia X (40-55 lat) i osób w wieku 56-75 lat. W tych grupach wieku wysoki popyt na takie produkty napędzają aktywni seniorzy, pragnący zachować dotychczasową mobilność i poziom aktywności.

Istniejące możliwości leczenia zmian zwyrodnieniowych w stawach

Ponieważ stawy sportowców są poddawane wysokim i wielokierunkowym obciążeniom i powtarzającym się urazom, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie ważnych tzw. stawów podporowych można w tej grupie zaobserwować w stosunkowo młodym wieku. Jak dotąd nie wynaleziono jeszcze substancji leczącej chrząstkę stawową. Leczenie zmian w obrębie chrząstki nadal polega przede wszystkim na podawaniu we wstrzyknięciach kwasu hialuronowego, niekiedy w połączeniu z środkami miejscowo znieczulającymi (które mogą uszkadzać komórki chrząstki).

W leczeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów powszechnie stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) pomimo ich dobrze znanego niekorzystnego wpływu na układ pokarmowy oraz czynność nerek. Zalecając je rutynowo, lekarze często zapominają o znaczącym wpływie tych leków na podwyższenie ciśnienia tętniczego. U osób przyjmujących NLPZ stwierdza się także istotnie wyższą umieralność z powodu chorób układu krążenia i częstsze występowanie zawałów mięśnia sercowego. Niekiedy ten efekt jest widoczny po zaledwie kilku tygodniach stosowania tych leków.[2]

UC-II® – alternatywny suplement

UC-II® (niezdenaturowany kolagen typu II) pozyskuje się z mostków kurcząt w specjalnym, opatentowanym nieenzymatycznym procesie produkcyjnym w niskiej temperaturze, dzięki czemu możliwe jest zachowanie skuteczności działania kolagenu w wyjątkowej niezdenaturowanej postaci. Dostępne są różne preparaty do stosowania doustnego. UC-II ma interesujący mechanizm działania, który w tym przypadku nie sprowadza się do utrzymywania wysokich stężeń w obrębie stawów naturalnie występującej w chrząstce stawowej substancji po podaniu doustnym. Uważa się, że działanie preparatu polega na rozwoju doustnej tolerancji na drodze interakcji pomiędzy biologicznie czynnym składnikiem UC-II® i komórkami odpornościowymi w kępkach Peyera w jelicie cienkim. Regulatorowe limfocyty T powstające w wyniku tej interakcji mogą wytwarzać w stawach przeciwzapalne cytokiny, co z kolei może prowadzić do złagodzenia objawów i uruchomienia procesów naprawczych w stawach.

W kilku badaniach klinicznych wykazano, że suplementacja UC-II® ma korzystne działanie na stawy nie tylko u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, ale także u zdrowych dorosłych. W 2002 r. Bagchi et al. wykazali w niewielkim badaniu pilotażowym bez grupy placebo klinicznie znaczące korzyści dla stawów w grupie kobiet z chorobami stawów dzięki suplementacji UC-II® po 42 dniach stosowania preparatu.[3] Podobne korzyści potwierdzono następnie w dwóch kontrolowanych badaniach klinicznych (Crowley et al. i Lugo et al.) u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych. Suplementacja UC-II® była w tych badaniach istotnie bardziej skuteczna wg skali WOMAC niż podawanie glukozaminy i chondroityny.[4] W trzecim randomizowanym badaniu klinicznym z kontrolą placebo (Lugo et al) stwierdzono, że suplementacja UC-II® istotnie skraca czas do ustąpienia bólu po wysiłku w porównaniu z wartościami sprzed leczenia u zdrowych osób dorosłych odczuwających ból stawów po wchodzeniu po schodach. Suplementacja UC-II® byla ogólnie dobrze tolerowana. Skuteczna dawka dobowa wynosiła 40 mg.[5]

Opracowanie postaci leku

Odpowiednią role w optymalizacji wyników ekonomicznych UC-II® i atrakcyjności produktu w oczach konsumentów odgrywa wybór sposobu dostarczania leku.

W przeprowadzonym przez firmę Lonza badaniu preferencji postaci leku w grupie osób w średnim i starszym wieku 57% badanych wybierało kapsułki zamiast tabletek, postaci płynnych i saszetek.[6]

Kapsułki to preferowana postać leku w przypadku UC-II® ze względu na kilka istotnych zalet, z których najważniejszą jest regularność przyjmowania preparatu przez użytkownika. Kapsułki to bezpieczny sposób zamknięcia i przechowywania niezdenaturowanego kolagenu typu II. Ponadto kapsułki chronią przed nieprzyjemnym smakiem i są łatwiejsze do połknięcia. Zalecana dawka 40 mg leku może być dostarczana na przykład w produkowanych przez firmę Lonza kapsułkach nowej generacji Capsugel® Vcaps® Plus, które są dogodną formą leku o niewielkich rozmiarach (rozmiar 3).

Dzięki postępowi technologii produkcji postaci leku w firmie Lonza obecnie można także łączyć składnik aktywny UC-II® z innymi składnikami zyskującymi popularność w segmencie zdrowia stawów, jak np. preparatami kurkuminy, charakteryzującymi się wysoką biodostępnością.

Na przykład, opracowana w firmie Lonza technologia „kapsułka w kapsułce” (Capsugel® DUOCAP®) pozwala na umieszczenie niewielkiej dawki składnika aktywnego UC-II® w kapsułce wewnętrznej, natomiast kurkumina w ilości odpowiadającej wielokrotności standardowej dawki kurkuminy znajduje się w kapsułce zewnętrznej. W ten sposób użytkownik otrzymuje dwie substancje czynne w jednej kapsułce, co dodatkowo podnosi atrakcyjność produktu w oczach konsumenta poszukującego innowacyjnych metod wspierania zdrowia stawów. W kapsułkach Vcaps® Plus firmy Lonza można wraz z UC-II® dostarczać również witaminę C, która bierze udział w fizjologicznych procesach powstawania kolagenu warunkujących prawidłową funkcję chrząstki stawowej.

W sprawie pytań prosimy o kontakt na adres e-mail: [email protected]

Piśmiennictwo

1. Bone and Joint initiative: Hidden Impact of Musculoskeletal disorders, 2014
2. SportÄrtzezeiting 03/19 Expert meeting on arthritis management and sports, 2019
3. Bagchi D, Misner B, Bagchi M, et al. Effects of orally administered undenatured type II collagen against arthritic inflammatory diseases: a mechanistic exploration. Int J Clin Pharmacol Res. 2002;22(3‐4):101‐ 10. PMID: 12837047.
4. Crowley DC, Lau FC, Sharma P, et al. Safety and efficacy of undenatured type II collagen in the treatment of osteoarthritis of the knee: a clinical trial. Int J Med Sci. 2009;6(6):312‐21. PMID: 19847319. Lugo JP, Saiyed ZM, Lau FC, et al. Undenatured type II collagen (UC‐II®) for joint support: a randomized, double‐blind, placebo‐controlled study in healthy volunteers. J Int Soc Sports Nutr. 2013;10(1):48. PMID: 24153020
5. Lugo JP, Saiyed ZM, Lane NE. Efficacy and tolerability of an undenatured type II collagen supplement in modulating knee osteoarthritis symptoms: a multicentre randomized, double‐blind, placebo‐ controlled study. Nutr J. 2016;15:14. PMID: 26822714.
6. NMI SORD Consumer Study Germany, Italy, France 2017

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Farmaceutycznego" 4/2020

Udostępnij materiał w

Aktualne wydanie

POMÓŻCIE!!!

Podaj adres email
I nie przegap więcej żadnego wydarzenia

Nowości produktowe dla farmacji

Czytaj inne

Targi branżowe

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • ŚPK http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • pio.jpg http://www.pio.org.pl/
 • logo instytutu magazynowania.jpg http://www.ilim.poznan.pl/
 • urpl.jpg http://www.urpl.gov.pl/
 • romaco-logo.jpg http://www.infarma.pl/
 • GIF - LOGO.jpg http://www.gif.gov.pl/
 • image002.jpg http://www.ispe.org.pl
 • pasmi.jpg http://www.pasmi.pl
 • Inst_Farmaceutyczny_logo.jpg http://www.ifarm.waw.pl
 • jci1.jpg http://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/
 • ptfarm-małe.jpg http://www.ptfarm.pl
 • pzppf.jpg http://www.producencilekow.pl
 • logo NIL.jpg http://www.nil.gov.pl
 • IG GARMACJA POLSKA.jpg http://www.farmacja-polska.org.pl