Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej

Kategoria: Aktualności
2 min. czytania

Dyskusje i przygotowania do objęcia prezydencji przez Polskę

Mimo że do objęcia prezydencji przez Polskę w Radzie Unii Europejskiej jest jeszcze sporo czasu to dyskusje i przygotowania do tego wydarzenia zakrojone są już na szeroką skalę. Między innymi tworzona jest przez ekspertów z dziedziny zdrowia i farmacji Biała Księga priorytetów polskiej prezydencji. Debaty towarzyszące temu wydarzeniu dotyczą przede wszystkim postulatów z głównych obszarów ochrony zdrowia. Eksperci zwracają uwagę na tworzenie prezydencji w duchu partnerstwa oraz zauważania potrzeb całej Europy.

Prof. Bolesław Samoliński, będący w 2011 roku przewodniczącym podzespołu ds. Priorytetów w Obszarze Zdrowia Polskiej Prezydencji w Radzie UE podkreśla „Zaistnieć, ale nie w aspekcie polskich problemów, lecz tego czego potrzebuje Europa. […] – Bądźcie Europejczykami, bądźcie ponad podziałami. Podajcie perspektywę, która wciągnie was w europejską społeczność”

Bezpieczeństwo lekowe

Jednym z głównych postulatów oraz wielokrotnie powtarzających się wniosków jest kwestia bezpieczeństwa lekowego w Europie. Eksperci są zgodni, że leki powinny być priorytetowym tematem, zwłaszcza po doświadczeniach związanych z niedoborami leków w Europie w trakcie pandemii.

Prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska, Irena Rej zauważa „Posiadanie własnych możliwości wytwarzania substancji czynnych brzmi dobrze, ale słowa trzeba przekuć w działanie, a ono musi być oparte o realia finansowe […] Budowa tego typu zakładów wymaga masy zabezpieczeń, głównie w obszarze ekologii i musi być to problem rozwiązany na poziomie unijnym. […] Trzeba stworzyć drugi rynek poza azjatyckim”

Ważność tematu dostępności i bezpieczeństwa lekowego podkreśla też Grzegorz Rychwalski, który w trakcie poprzedniej prezydencji Polski pełnił funkcję attaché ds. leków, mówiąc „Z perspektywy krajowych producentów leków wydaje się, że takim europejskim ideałem powinno być rozpoczęcie prac legislacyjnych nad wsparciem produkcji substancji czynnych i leków podstawowych w Unii Europejskiej.”

Obecnie Grzegorz Rychwalski jest wiceprezesem Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków.

Źródła: rynekzdrowia.pl

Cowzdrowiu.pl