Aktualności
Pigułka Cyfrowej Transformacji w Polpharmie
W Polpharmie cyfryzacja dotyczy kluczowych obszarów: digital organization, digital operations (produkcja), digital product oraz digital market. Cyfrowa zmiana dotyczy każdego pracownika. Cel jest jeden – zwiększenie efektywności biznesowej firmy, a przede wszystkim ułatwienie codziennych zadań poszczególnych osób.
– Udowadniamy, że technologia potrafi skutecznie wspierać i automatyzować nasze działania a także zmieniać nawyki i sposób pracy we wszystkich kluczowych dla nas obszarach biznesowych. Oczywiście jej optymalne wykorzystanie zawsze jest wynikiem współpracy, wysiłku i wizji wielu osób oraz właściwego przygotowania pracowników do zmiany – mówi Łukasz Krause, Dyrektor IT Grupy Polpharma.
W kilkutysięcznym zespole Polpharmy, w 6 oddziałach w Polsce zatrudnienie znajdują przedstawiciele wielu pokoleń, w tym baby boomers (16 proc.), generacja X (53 proc.), generacja Y (29 proc.) oraz generacja Z/C (2 proc.). Aby wszystkim zapewnić równe możliwości współpracy w cyfrowym środowisku, w Polpharmie działa zespół Digital Community, który odpowiada w firmie za inspirowanie, promowanie i wspomaganie kolejnych rozwiązań cyfrowych oraz uczenie innych pracowników, w jaki sposób mogą efektywnie korzystać z technologii.
Odpowiednio realizowana komunikacja, szkolenia, rekomendacje właściwych rozwiązań oraz wsparcie kadry menadżerskiej sprawiają, że usługi Microsoft w realny sposób przekładają się na pracę nie tylko poszczególnych osób, ale także całych działów. Microsoft Teams to technologia, z której obecnie korzysta w Polpharmie (w Polsce) ponad 3 tys. osób. Efektywność komunikacji zapewnia zespołowi wspólna wirtualna przestrzeń, która okazuje się być szczególnie przydatna, zarówno do organizacji spotkań, zarządzania projektami i dokumentami, jak również do pracy zdalnej i mobilnej. Pracownicy Polpharmy do mniej formalnej komunikacji między oddziałami w różnych krajach wykorzystują narzędzie Yammer. Z wewnętrznej sieci społecznościowej korzysta dzisiaj prawie 5 tys. osób z trzech państw.
Za cyfrową zmianę w Polpharmie odpowiada nieformalny, niehierarchiczny, wirtualny zespół ambasadorów, powołany z inicjatywy Tomasz Staszelisa, Dyrektora ds. Cyfryzacji Grupy Polpharma. „Celem Polpharma Digital Community jest tworzenie kontekstu dla digitalizacji, czyli podnoszenie świadomości, promocja, inspirowanie pracowników i rekomendacje odpowiednich rozwiązań cyfrowych w biznesie. Ujmując rzecz praktycznie, taki styl oddziaływania sprawia, że poszczególni pracownicy oraz ich działy nie tylko myślą i mówią o digitalizacji, ale też aplikują odpowiednie cyfrowe rozwiązania do obszarów, za które są odpowiedzialni” – mówi Tomasz Staszelis.

Przyszłość, która dzieje się teraz
Produkcja to obszar, w którym technologicznie dzieje się najwięcej. Można tutaj wskazać cztery kluczowe technologie: Przemysłowy Internet Rzeczy (IoT), Przetwarzanie w Chmurze, Sztuczna Inteligencja (Artificial Intelligence) oraz Rozszerzona Rzeczywistość (Augmented Reality). Ta ostatnia wykorzystywana jest przez inżynierów Polpharmy do budowy cyfrowego modelu maszyny tzw. cyfrowego bliźniaka i przeprowadzania szkoleń dla nowych pracowników, monitorowania stanu pracy urządzeń lub przezbrajania linii produkcyjnych.
Zastosowanie tych technologii w fabrykach Polpharmy to efekt pracy techników, inżynierów oraz ekspertów w dziedzinie farmacji, którzy wspierani są technologią oraz rozwiązaniami cyfrowymi z platformy Microsoft Azure. W zakładzie Polfy Warszawa, należącej do Grupy Polpharma, pracownicy wykorzystują rozwiązania IoT i angażują algorytmy sztucznej inteligencji do monitorowania kluczowych parametrów technologicznych. Technologia Blokchain znalazła zastosowanie podczas cyfryzacji procesów związanych z nadzorem nad ekspozycją pracowników na czynniki szkodliwe i mutagenne.
„Dzięki połączeniu Internetu Rzeczy (IoT) z systemami technologicznymi i wykorzystaniu algorytmów nauczania maszynowego tworzymy cyfrowy model linii produkcyjnej. Uzyskujemy tak znacznie więcej możliwości kontroli jakości produkcji i skracamy czas wdrażania nowych leków. Jest to niezwykle ważne dla całości procesu innowacji wprowadzanego w firmie Polpharma”. – Tomasz Kozar, Cloud Technology Strategist, Microsoft Polska.
Jednym z czynników wyróżniających Polpharmę w kontekście transformacji cyfrowej jest jej zaplanowana długoterminowo realizacja. Zmiany nie mają charakteru incydentalnego, ale są wprowadzane z myślą o efektach w przyszłości.
Źródło: https://news.microsoft.com
Zobacz także
- Od pomysłu do sukcesu rynkowego – jak rozwój produktów i strategia BD kształtują przyszłość firmy farmaceutycznej
- Działająca już na 90 rynkach polska firma Genoscope planuje do końca 2024 r. zwiększyć tę liczbę do 100 krajów. Dzięki temu 65 proc. mieszkańców świata może zyskać dostęp do jej produktów.
- AstraZeneca planuje wprowadzenie na rynek 20 nowych leków do 2030 r.

