Pharmena: nowe wnioski patentowe na 1-MNA w nowozdefiniowanych wskazaniach

Kategoria: Aktualności R&D Rynek i trendy
1 min. czytania

Komunikat spółki mówi sam za siebie: „Uzyskanie ochrony patentowej w nowozdefiniowanych wskazaniach może mieć pozytywny wpływ na działalność, wyniki finansowe i dalsze perspektywy rozwoju emitenta i jego grupy kapitałowej, w szczególności ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19 w Polsce i na świecie oraz zwiększającą się liczbę osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.”

1-MNA to niebadany wcześniej metabolit witaminy B3. Posiada on stwierdzone działanie przeciwzapalne, a także wywiera korzystny wpływ terapeutyczny przy stosowaniu miejscowym na skórę. Pharmena wykorzystuje 1-MNA podczas produkcji preparatów dermatologicznych i suplementów diety. Ponadto spółka bada możliwości potencjalnego zastosowania tej substancji jako systemowego leku doustnego. Dotychczasowe badania wykazały wysokie bezpieczeństwo i tolerancję podczas stosowania. Potencjalne wskazania terapeutyczne dla doustnego stosowania 1-MNA w formie terapii systemowych to m.in. obniżenie ryzyka dla występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym np. zawału serca czy udaru mózgu, a także choroby o podłożu zapalnym (np. niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby – NASH czy tętnicze nadciśnienie płucne).

Badania przedkliniczne, prowadzone na modelach zwierzęcych zakończyły się w lipcu 2019 roku, z sukcesem potwierdzając skuteczność 1-MNA wobec NASH: wykazano aktywność we wskazaniu niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby i skuteczność w obniżaniu zwłóknienia wątroby. Badanie miało na celu ustalenie efektywnej dawki 1-MNA pod kątem przyszłych badań klinicznych fazy IIB.

Pharmena jest spółką biotechnologiczną. Głównym obszarem jej działalności jest opracowywanie i komercjalizacja innowacyjnych produktów wytwarzanych na bazie 1-MNA, opatentowanej fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej.