Magazyn – kluczowe ogniwo w logistyce farmaceutycznej

Kategoria: Logistyka
5 min. czytania

W perspektywie krótkoterminowej, pandemia COVID-19 okazała się kluczowym czynnikiem szybkiego wzrostu logistyki farmaceutycznej na całym świecie. Dziś liczy się zabezpieczenie dostaw, a producenci decydują się na wytwarzanie leków możliwie jak najbliżej odbiorcy docelowego.

Ważnym ogniwem łańcucha logistycznego jest dogodnie zlokalizowany oraz odpowiednio zaprojektowany obiekt magazynowy, który umożliwia optymalizację produkcji, składowanie i konfekcjonowanie medykamentów, a także zapewni wygodne zaplecze biurowe.

Budynki szyte na miarę

Doświadczenie w dostarczaniu budynków dla przemysłu farmaceutycznego posiada deweloper magazynowo-przemysłowy 7R. Projekty dla klientów z tego sektora powstają najczęściej w formule Build-to-Suit (BTS). Oznacza to, że są maksymalnie dopasowane do potrzeb najemców i specyfiki prowadzonych przez nich operacji.

„W projektach BTS kluczowa jest bliska współpraca między deweloperem i klientem już na wczesnych etapach tworzenia inwestycji. Rozpoczynamy ją od wnikliwej analizy planów, jakie przyszły najemca wiąże z uruchomieniem działalności w nowej lokalizacji. Umożliwia to zaprojektowanie odpowiedniego układu pomieszczeń, a także wdrożenie rozwiązań, które pozwolą stworzyć optymalne warunki do prowadzenia np. przeładunku leków. Wykorzystujemy całe nasze dobre praktyki w zakresie przygotowywania specjalistycznych obiektów dla branży farmaceutycznej, aby nowy obiekt spełniał najwyższe standardy”, mówi Maciej Krawiecki, Head of Leasing w 7R.

W praktyce w budynkach dla farmacji stosuje się wydzielenia powierzchni na różne strefy np. przyjęć, wydań, przestrzenie laboratoryjne, clean roomy, wytwórnie oraz powierzchnie magazynowe. Stosuje się w nich wyoblenia styku ścian i posadzki ułatwiające utrzymanie czystości. Lampy UV pomagają w dezynfekcji pomieszczeń. W logistyce farmaceutycznej często należy zapewnić tzw. zimny łańcuch dostaw czyli dystrybucję towarów w stałej i kontrolowanej temperaturze, która obejmuje zarówno transport jak i przechowywanie. Dla przemysłu farmaceutycznego przyjęty przedział temperatur dla tych operacji wynosi między +2 °C a +8 °C. Bardzo ważne jest zatem, aby w dostarczonym przez dewelopera budynku możliwa była rygorystyczna kontrola i utrzymywanie odpowiedniej temperatury powietrza.

Najemcy wybierają 7R

Na przeprowadzkę do obiektów zaprojektowanych i wybudowanych przez firmę 7R zdecydowały się m.in. marki z Grupy Pelion, wybierając podmiejskie parki logistyczne w aglomeracji łódzkiej, jak również Cefea czy ostatnio Polfa Warszawa, które postawiły na magazyny miejskie w stolicy kraju.

„Do tej pory zaufaniem obdarzyły nas marki Medezin i Pharmalink należące do Grupy Pelion, Cefea, Polfa Warszawa czy Marrodent. Dla każdego z tych klientów indywidualnie zaprojektowaliśmy powierzchnie dostosowane do rygorystycznych standardów dotyczących produkcji i przechowywania leków. To już sześć specjalistycznych obiektów dla branży farmaceutycznej, które ze względu na swój charakter i zastosowane rozwiązania wyróżniają się w naszym portfolio nieruchomości. Najważniejszą referencją jakości naszych budynków jest fakt, że klienci wracają do nas, kiedy zaczynają planować kolejne ekspansje swojego biznesu w nowych obiektach”, dodaje Maciej Krawiecki.

Najemcy szczególną uwagę zwracają na atrakcyjność oferowanej przez dewelopera lokalizacji. Najbardziej cenią: dostęp do głównych dróg i autostrad krajowych, bliskość głównych siedzib firm oraz bliskość miast.

Co kryje magazyn farmaceutyczny

W parku magazynowo-logistycznym 7R Park Łódź West I od ubiegłego roku operacje prowadzą dwie marki z Grupy Pelion. Pharmalink, dostawca rozwiązań logistycznych dla branży farmaceutycznej, zajmuje ok. 6 tys. m2 powierzchni magazynowej i prawie 1 tys. m2 biurowej w dwóch budynkach kompleksu. W pierwszym budynku na 2 tys. m2 znajduje się hurtownia weterynaryjna, a w drugim, który firma zajmuje w całości, hurtownia farmaceutyczna. Z kolei ponad 3,7 tys. m2 w tej samej inwestycji zajmuje Medezin, gdzie prowadzi wytwórnię leków oraz hurtownię farmaceutyczną. Dodatkowo firma zajmuje 450 m2 powierzchni biurowej. Uruchomiony pod Łodzią zakład zaopatruje w produkty lecznicze inne spółki Grupy Pelion, takie jak: Polska Grupa Farmaceutyczna, sieć aptek DOZ, czy drogerie Natura.

W warszawskim magazynie miejskim 7R City Flex Warsaw Airport I, zlokalizowanym w sąsiedztwie lotniska, najemcą jest Cefea. Firma odpowiada za pakowanie i przepakowywanie produktów leczniczych oraz obsługę logistyczną badań klinicznych. Do grona klientów najemcy zaliczają się między innymi największe firmy farmaceutyczne i kosmetyczne w Polsce. Szeroki zakres usług klienta wymagał wdrożenia zaawansowanych rozwiązań, np. powierzchni do wytwarzania produktów w niskich temperaturach. Budynek BTS dla Cefea ma 3,5 tys. m2. Dodatkowo przygotowano 940-metrowe biuro. Konstrukcja obiektu umożliwia w przyszłości nadbudowę dodatkowego piętra.

„W tym roku Polfa Warszawa zdecydowała się na utworzenie nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego w naszej powstającej inwestycji 7R City Park Warsaw Airport III przy ul. Osmańskiej w Warszawie. Przed nami kolejne ciekawe wyzwania. W trosce o zachowanie optymalnych parametrów akustycznych, w hali produkcyjnej oraz biurach, zamontowane zostaną okna z zestawem trójszybowym oraz płyty elewacyjne o wyższym współczynniku akustycznym niż w typowych magazynach. Na potrzeby operacji Polfy zamontowana zostanie także specjalna antresola monolityczna na całej zajmowanej powierzchni magazynowo-produkcyjnej. Będą na niej rozmieszczone elementy technologii, jaką Polfa zamontuje w nowym centrum badawczo-rozwojowym, aby utrzymywała powierzchnię w najwyższym reżimie farmaceutycznym”, komentuje Maciej Krawiecki.

Ekologia w magazynach

Cechą wspólną wszystkich dostarczanych przez 7R nieruchomości są „zielone” rozwiązania minimalizujące ślad węglowy obiektu, co jest jednym z filarów realizowanych przez firmę założeń ESG. Analizy dewelopera pokazują, że dla obiektu o powierzchni 20 tys. m2 , w którym zastosowano panele fotowoltaiczne, zwiększoną izolacyjność ścian i dachu, oświetlenie LED oraz system zarządzania zużyciem energii, jej pobór spada nawet o 50 proc.. W tym samym budynku można wygenerować także oszczędność wody na poziomie do 2,4 tys. litrów dziennie wykorzystując system wody szarej, zarządzanie deszczówką czy kontroli zużycia i wycieku.

„Przeanalizowaliśmy realne korzyści płynące z proekologicznych rozwiązań, jakie oferujemy naszym klientom. Ładowarki do aut elektrycznych, nasadzenia roślinności, łąki kwietne, czy zielone dachy, pozwalają na redukcję emisji dwutlenku węgla o około 381 ton rocznie. Z punktu widzenia najemców budynku liczy się także fakt, że „zielone” rozwiązania wpływają na dobrostan ich pracowników. Zieleń wokół budynku, strefy relaksu, mała architektura czy infrastruktura rowerowa sprawiają, że efektywność osób zadowolonych z miejsca pracy wzrasta nawet o 20 proc.”, dodaje Maciej Krawiecki.

O 7R SA

7R SA to ogólnopolski deweloper działający na rynku nieruchomości komercyjnych specjalizujący się w dostarczaniu nowoczesnych powierzchni magazynowych i produkcyjnych na wynajem. Realizuje zarówno centra magazynowe i przemysłowe przeznaczone dla wielu najemców, jak również obiekty typu BTS. W portfolio 7R znajdują się wielkopowierzchniowe parki logistyczne oraz miejskie magazyny typu Small Business Unit tworzące sieć 7R City Flex Last Mile Logistics. Do tej pory firma zrealizowała projekty o łącznej powierzchni 1 mln m2, natomiast w przygotowaniu znajduje się ponad 1,6 mln m2 w różnych lokalizacjach na terenie całej Polski. Deweloper angażuje się w działania z zakresu ESG, troszcząc się o środowisko, społeczności lokalne oraz ład korporacyjny.

www.7rsa.pl

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Farmaceutycznego" 3/2021