Lato i upały, a bezpieczne przewożenie leków, czyli jak firmy zajmujące się logistyką dla farmacji radzą sobie z wysokimi temperaturami

Kategoria: Aktualności Logistyka
3 min. czytania

Aktywny zimny łańcuch jako podstawa bezpiecznej farmalogistyki

 

Odpowiedzialność za produkty lecznicze oraz bezpieczeństwo i zdrowie odbiorców docelowych powinny być najważniejsze dla każdego operatora logistycznego. Dlatego, aby zapewnić lekom odpowiednią temperaturę, przechowuje i przewozi się je w warunkach kontrolowanych, obejmujących szeroki zakres temperatur: 15 – 25°C (ciepły łańcuch), 2 – 8°C (zimny łańcuch), poniżej – 20°C (w suchym lodzie). Jeśli chodzi o zimny łańcuch, możemy wymienić jego dwa rodzaje: pasywny i aktywny. W pierwszym rozwiązaniu do transportu produktów leczniczych wykorzystuje się opakowania termoizolacyjne i wkłady chłodzące, które wpływają na zwiększenie gabarytów przesyłek. Dodatkowo kontrolowanie temperatury jest tutaj utrudnione, co zwiększa ryzyko utraty właściwości leków. W drugim rozwiązaniu zarówno magazyny, jak i flota, którymi dysponuje operator logistyczny, są odpowiednio wyposażone w urządzenia grzewczo-chłodzące i przystosowane do przewozu leków w odpowiednich temperaturach.

 

„Specjalistyczne zaplecze transportowe, składające się z floty zmapowanych i kwalifikowanych aut z zabudową izotermiczną, urządzeniami grzewczo-chłodzącymi oraz systemem monitoringu do kontroli temperatury i innych istotnych parametrów podczas transportu, a także ciągły nadzór GPS to wymogi, które powinna spełniać firma zajmująca się logistyką dla farmacji. Przydatne często są także przenośne lodówki, które służą jako wsparcie bezpieczeństwa w dostawie szczepionek lub innych produktów, dla których wymagane jest zachowanie tak niskiej temperatury, jak nawet – 20°C” – wyjaśnia Maciej Orczykowski, ekspert Pharmalink – firmy logistycznej świadczącej usługi dla farmacji.

 

Nie bez znaczenia pozostaje także rozwinięta infrastruktura magazynowa, dzięki której leki są nie tylko przewożone, ale i przechowywane w odpowiednich warunkach. Magazyny powinny być wyposażone w chłodnie, co jest niezwykle istotne w aktywnym zimnym łańcuchu, gdzie szereg ściśle określonych czynności i procedur należy wypełniać zarówno podczas załadunku, przewozu czy rozładunku, jak i przechowywania leków. Zaufani i przeszkoleni kierowcy, którzy zdają sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma sprawne i szybkie przeładowywanie przesyłek podczas upałów, kiedy temperatura w magazynie i luku ładunkowym jest zdecydowanie niższa niż na zewnątrz, także odgrywają niebagatelną rolę podczas transportu produktów leczniczych.

 

Know-how i kontrola temperatury

 

W magazynach i autach produktom leczniczym przez cały czas powinna być zapewniana odpowiednia temperatura, dlatego to sprawne i szybkie przeładowywanie towaru jest najważniejsze podczas upałów. To właśnie podczas obecności na zewnątrz, gdy panują tam wysokie temperatury, leki są najbardziej narażone na zmianę właściwości fizyko-chemicznych, a tym samym ich utraty.

 

„Dzięki szkoleniom wewnętrznym pracownicy i kierowcy firm logistycznych potrafią najszybciej jak to możliwe ładować i rozładowywać towar. Dodatkowo często dzięki wypracowanemu know-how operatora logistycznego, mają oni świadomość, jak długo produkty lecznicze mogą przebywać poza swoimi warunkami właściwymi, żeby wyjść poza swoje zakresy. Jest to niezwykle istotna informacja szczególnie w kontekście wysokich temperatur lub istotnych wahań dobowych panujących latem na zewnątrz” – dodaje Maciej Orczykowski, ekspert Pharmalink.

 

Warto dodać, że podczas transportu przez cały czas temperatury panujące w luku ładunkowym powinny być kontrolowane, a także transmitowane do Działu Temperatur, natomiast w sytuacji zbliżenia się temperatury do progów alarmowych, tzn. 3°C lub 7°C kierowca powinien otrzymać alarm. Dzięki takiej informacji w każdym momencie może on zmienić nastawy urządzenia chłodzącego. Część firm zajmujących się logistyką dla farmacji jest dodatkowo w stanie przekazać odbiorcy wydruk, na którym znajdują się szczegółowe dane dotyczące temperatury otoczenia panującego podczas całego procesu magazynowania i transportowania towaru, dzięki czemu odbiorca ma pewność co do tego, czy leki były przechowywane i przewożone w odpowiednich warunkach.

Lider logistyki dla farmacji

Pharmalink od ponad 13 lat jest wiodącym dostawcą rozwiązań logistycznych dla branży farmaceutycznej. Specjalizuje się w transporcie leków w warunkach pełnej kontroli temperatury. Świadczy kompleksowe usługi w zakresie zarządzania, obsługi magazynowej i dystrybucji leków dla branży farmaceutycznej zarówno dla rynku ludzkiego, jak i weterynaryjnego. Współpracuje z największymi koncernami farmaceutycznymi, hurtowniami farmaceutycznymi, szpitalami, aptekami oraz odbiorcami leczniczych preparatów weterynaryjnych. Oferowane przez Pharmalink usługi są w pełni zgodne z wymogami Prawa Farmaceutycznego i Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Gwarantuje to najwyższą jakość przechowywania, transportu i doręczenia leków – bezpiecznie i na czas. Nie bez przyczyny, misja firmy brzmi: „DOWOZIMY ZDROWIE”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.pharmalink.pl/