Automatyka przemysłowa
Jak roboty mobilne mogą pomóc branży farmaceutycznej zmaksymalizować wydajnośći przystępność cenową?
Przemysł farmaceutyczny znajduje się pod rosnącą presją, aby produkować leki
w przystępnych cenach, ale pracuje w obliczu niedoborów siły roboczej, rosnących kosztów i rygorystycznych przepisów. Rezultatem są kurczące się marże.
Jeśli sektor ten ma nadal dostarczać dostępne cenowo, zmieniające życie terapie, musi zapewnić, że jego procesy produkcyjne są tak wydajne, jak to tylko możliwe. Fundamentalne przemyślenie systemów uzupełniania zapasów przy liniach produkcyjnych w celu wykorzystania technologii zintegrowanych zautomatyzowanych robotów mobilnych (AMR) może być – przynajmniej częściowo – odpowiedzią na tę potrzebę.
W ostatnich latach produkcja farmaceutyczna i biofarmaceutyczna stanęła przed wieloma wyzwaniami. Koszt surowców wzrósł trzykrotnie, podczas gdy koszty transportu wzrosły sześciokrotnie, a koszty energii nawet o 230%.
Rynek farmaceutyczny w Polsce jest wart 45 miliardów złotych[1], a jego dynamika rośnie. Koszty wytwarzania leków idą w górę, a systemy opieki zdrowotnej na całym świecie borykają się
z własnymi problemami finansowymi. Jednocześnie globalna kampania na rzecz dostępnych, przystępnych cenowo leków nabiera rozpędu. Oznacza to, że branża farmaceutyczna działa na rynku bardzo świadomym kosztów, z niewielką nadzieją na przeniesienie rosnących kosztów na klienta. Uczynienie procesów produkcyjnych tak wydajnymi, jak to tylko możliwe, jest jednym ze sposobów na złagodzenie tej presji na marże i pomoc w uniknięciu ciągłego problemu niedoborów leków – powiedział Fumio Okazaki, specjalista produktowy ISC, Marketing Coordinator OMRON.
Dodał, że uzupełnianie zapasów przy linii produkcyjnej, które obejmuje zadania takie jak dostawa materiałów eksploatacyjnych w systemie just-in-time oraz optymalizacja transportu towarów, pudełek i palet, jest szczególnie bolesnym punktem. Dzieje się tak głównie z powodu braku wystarczających zasobów siły roboczej. Wszelkie opóźnienia w fizycznym transporcie czystych fiolek i wtórnych materiałów opakowaniowych na linie produkcyjne, zakłóca process, opóźnia dostawy, a przez to przyczynia się do niedoborów leków i obniża zyski.
Wyzwanie to jest jeszcze większe w środowiskach, w których wózki widłowe i inne mechaniczne urządzenia przeładunkowe nie są opłacalne ze względu na surowe normy higieny i ograniczenia przestrzenne typowe dla zakładów farmaceutycznych – dodał Fumio Okazaki.
Zautomatyzowane rozwiązania uzupełniają zapasy przy linii produkcyjnej
Sprostanie tym wzajemnie powiązanym wyzwaniom wymaga holistycznego podejścia, które wykorzystuje technologię i innowacje. Pojazdy AMR oferują obiecujące rozwiązanie. W pełni autonomiczne, inteligentne pojazdy zostały zaprojektowane w celu zwiększenia przepustowości, skrócenia czasu pracy maszyn, wyeliminowania błędów i poprawy identyfikowalności materiałów. W przeciwieństwie do tradycyjnych pojazdów sterowanych automatycznie, poruszają się one w oparciu o naturalne cechy obiektu. Co ważne, są one w stanie zmniejszyć pracochłonność uzupełniania zapasów przy linii produkcyjnej, rozwiązując zarówno problem niedoboru siły roboczej, jak i potrzebę zachowania wysokiego poziomu higieny.
Urządzenia AMR można zaprogramować tak, aby dostarczały materiały dokładnie wtedy i tam, gdzie są potrzebne, minimalizując niepotrzebne zapasy na hali produkcyjnej. Są one również w stanie monitorować wskaźniki zużycia i przewidywać, kiedy materiały zostaną wyczerpane.
Systemy AMR oferują całkowicie elastyczny sposób na poprawę wydajności produkcji w przemyśle farmaceutycznym. Nadają się do pracy w całym zakładzie, nawet w pomieszczeniach czystych, i można je łatwo skalować, modyfikować i dostosowywać do nowych wymagań produkcyjnych – podkreśla Fumio Okazaki.
Co ważne dla ściśle regulowanej branży farmaceutycznej, precyzja, z jaką te maszyny dostarczają materiały, oznacza, że nie jest potrzebny żaden margines błędu.
Roboty AMR rozwiązują również jeden z najczęstszych problemów związanych z automatyzacją zadań uzupełniania materiałów na liniach produkcyjnych: bezpieczeństwo pracowników. Tradycyjne roboty wymagają szeroko zakrojonych środków bezpieczeństwa, aby zapobiec przeszkodom, podczas gdy AMR są zaprojektowane tak, aby działać w harmonii z pracownikami – dodaje Fumio Okazaki.
Przemysł farmaceutyczny stoi w obliczu presji ze wszystkich stron. Koszty produkcji rosną, a ograniczone systemy opieki zdrowotnej nie są w stanie płacić więcej. Maksymalizacja wydajności dzięki uzupełnianiu zapasów na liniach produkcyjnych w oparciu o AMR może pomóc sektorowi w złagodzeniu spadku marży, dzięki czemu będzie on mógł nadal dostarczać leki potrzebującym.
[1] https://www.euractiv.com/section/health-consumers/news/polish-pharma-industry-warns-of-manufacturing-exodus/
Zobacz także
- Ochrona marki i bezpieczeństwo pacjentów w branży farmaceutycznej. Technologia blockchain
- Przełom Roku 2023/2024 – Obowiązkowy przegląd okresowy systemów skomputeryzowanych ważniejszy niż zazwyczaj wobec wyzwań najnowszych technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego
- Jakie pompy do pracy Clean in Process / Place? Seria Directrflo do CIP