Forma Refundacyjnego Trybu Rozwojowego rozstrzygnie się w ciągu 30 dni

Kategoria: Aktualności Rynek i trendy
3 min. czytania

Zapowiedź ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który zadeklarował, że w ciągu 30 dni powinna się rozstrzygnąć forma Refundacyjnego Trybu Rozwojowego (RTR), wzbudziła ogromną satysfakcję Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Minister zapowiedział także, że kierowany przez niego resort przygotuje odpowiednią legislację w tym względzie. Krajowi producenci leków od marca br. dyskutują z Ministerstwem Zdrowia nad koncepcją określaną jako RTR Plus. Zdaniem Związku, rozwiązanie to w najpełniejszy sposób realizuje obecne potrzeby państwa, a także zabezpiecza interes polskich pacjentów.

RTR Plus to proste, gotowe i możliwe do wdrożenia od razu rozwiązanie mające na celu zwiększenie produkcji leków w Polsce. Wprowadzenie RTR Plus nie pociąga żadnych dodatkowych kosztów dla NFZ, nie spowoduje też wzrostu cen leków w aptekach. Jednocześnie RTR Plus zagwarantuje niezbędne poczucie stabilizacji firmom, dla których Polska jest centralnym obszarem działań. Obecnie w obiegu publicznym nie ma innego rozwiązania, które tak mocno budowałoby skłonność firm farmaceutycznych do inwestycji w Polsce.

RTR Plus jest w naszym przekonaniu pierwszym, kluczowym krokiem na drodze ku odzyskaniu przez Polskę suwerenności lekowej. Na końcu tej drogi jest uniezależnienie się od dostaw substancji czynnych z Azji. Wprowadzenie RTR Plus przyczyni się też do zachowania miejsc pracy w naszej branży, co jest szczególnie istotne w czasie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 – mówi Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Na czym polega RTR Plus?

Podstawowe założenia RTR Plus to:

  • zwolnienie z renegocjacji decyzji refundacyjnych – uprawnienie do automatycznego przedłużania refundacji w cenach zgodnych z art. 13 ust 6a Ustawy refundacyjnej,
  • ustalanie cen dla produktów po raz pierwszy wchodzących do refundacji na poziomie cen progowych zdefiniowanych w art. 13 ust. 6 Ustawy refundacyjnej,
  • zwolnienie firm objętych rozwiązaniem z paybacku.

RTR Plus jest też bardzo elastycznym narzędziem i można je łatwo dostosować do potrzeb państwa w danym okresie. To rząd będzie decydował, ile leków musi produkować dana firma w Polsce, aby zostać objęta programem. Dziś może to być jeden lek, za jakiś czas trzy, pięć lub więcej. RTR Plus, w przeciwieństwie do innych pojawiających się w obiegu publicznym koncepcji, nie wyklucza premiowania rodzimych firm kupujących licencje zagranicą. Proces ten zapewnia realny transfer technologii i rozwój. Przynosi więc korzyści dla naszej gospodarki i państwa, w przeciwieństwie na przykład do badań klinicznych prowadzonych przez zagraniczne koncerny w Polsce.

RTR Plus nie jest mechanizmem wykluczającym, więc firmy, które nie inwestują w Polsce, a jedynie sprzedają na naszym rynku leki nie powinny się go obawiać. Instrument obejmie bowiem każdego wytwórcę, który zechce produkować w Polsce leki – podkreśla Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Korzyści dla państwa

Wiedząc, że państwo będzie respektowało wynegocjowane ceny leków refundowanych, producenci będą mogli długofalowo planować swoje inwestycje. RTR Plus doprowadzi do zwiększenia produkcji leków w Polsce. W sposób naturalny wzrosną więc wpływy do budżetu państwa, liczba wysokopłatnych miejsc pracy, a także nakłady na badania i rozwój. Wprowadzenie RTR Plus pozwoli też na stopniowe uniezależnianie się od zagranicznych dostaw leków i substancji czynnych niezbędnych do ich produkcji, zwłaszcza, jeśli w przyszłości uda się wypracować kolejne mechanizmy wsparcia wynikające z założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Polityki Lekowej Państwa.

Liczymy na dalszy, dobry dialog z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Rozwoju. Wierzymy, że dzięki przyspieszeniu prac, z jakim mamy dziś do czynienia, będziemy mogli sprawnie zrealizować zapowiedziane przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego dynamiczne zwiększenie rodzimej produkcji leków. Większa produkcja w Polsce to z kolei niezbędny krok do osiągnięcia opisanego w zatwierdzonej przez Prezydenta Andrzeja Dudę Strategii Bezpieczeństwa Narodowego poprawy dostępności produktów leczniczych o udowodnionej skuteczności, jakości i bezpieczeństwie – dodaje Krzysztof Kopeć.

 

Źródło: PZPPF