Skuteczna walka z fałszywymi lekami – rekordowe sukcesy i innowacje na horyzoncie

Kategoria: Aktualności Kontrola jakości
2 min. czytania

Tak niewielu alertów jeszcze nie było

Najnowsze dane potwierdzają ogromny sukces naszego systemu PLMVS. Stosunek alertów do całkowitej liczby transakcji utrzymuje się na niespotykanie niskim poziomie wynoszącym jedynie 0,015%. To najlepszy wynik od momentu uruchomienia systemu. Tylko w ciągu jednego tygodnia przeprowadzamy blisko 45 milionów transakcji, a około 16 milionów zweryfikowanych opakowań trafia do pacjentów na terenie całej Polski. Porównując wynik do skali, to osiągnięcie ma ogromne znaczenie, nie tylko zwiększa bezpieczeństwo pacjentów, ale także daje świadectwo naszego wspólnego sukcesu w zwalczaniu fałszywych leków – mówi Iwona McManus, Prezes Fundacji KOWAL.

 

Składowe sukcesu

Nie sposób nie zauważyć, że spadek liczby alertów przypadł na okres po wprowadzeniu narzędzia webowego NAMS. To system, który integruje, usprawnia i ułatwia procesy związane z zarządzaniem alertami, co może prowadzić do spadku liczby technicznych alarmów i bardziej skutecznej walki z podrobionymi lekami. To kolejny krok w kierunku podniesienia bezpieczeństwa pacjentów i skuteczniejszej ochrony zdrowia publicznego.

 

Nowe funkcjonalności systemu

17 października została przeprowadzona aktualizacja systemu PLMVS do najnowszej wersji 3.00. Ta zmiana przyniosła stabilność i optymalizację systemu, co znacznie podnosi jego wydajność. – Wprowadziliśmy także istotną nową funkcjonalność, tzw. scanner check, która ma na celu uniewrażliwienie systemu na skanowanie małych liter. Dzięki tej innowacji liczba alertów związanych z problemami technicznymi zostanie znacząco zredukowana – tłumaczy Prezes Fundacji. Jak dodaje: – To ogromny krok w kierunku jeszcze skuteczniejszego zwalczania fałszywych leków i podniesienia poziomu bezpieczeństwa pacjentów.

 

Przypadek sfałszowanego leku

W ostatnim miesiącu dzięki systemom NMVS w krajach europejskich zidentyfikowano sfałszowane opakowania leku Ozempic. GIF podjął w tym kierunku odpowiednie działania. Warto pamiętać, że opakowanie generujące alert nie może zostać wydane pacjentowi, należy je zabezpieczyć do momentu zakończenia działań wyjaśniających  – mówi Iwona McManus”.

 

W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i ciągły rozwój, Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków stawia sobie ambitne cele. – Nasza determinacja w walce z fałszywymi lekami nie słabnie, a nowa wersja systemu PLMVS 3.00 oraz narzędzie webowe NAMS stanowią kamienie milowe na drodze do jeszcze skuteczniejszej ochrony zdrowia publicznego. Jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania i nieustannie dążymy do tworzenia jeszcze bezpieczniejszego środowiska farmaceutycznego. 17-19 listopada KOWAL weźmie udział w DOZ forum dla farmaceutów, organizowanym przez sieć aptek DOZ. Będzie to doskonała okazja do dzielenia się naszym doświadczeniem oraz wymiany myśli z ekspertami branżowymi, a także spotkania z przedstawicielami środowiska farmaceutycznego – kończy Iwona McManus.

 

Źródło: www.offteam.pl