Już za nami Kongres Świata Przemysłu Kosmetycznego oraz Kongres Świata Przemysłu Farmaceutycznego – 3 dni inspiracji, wymiany myśli, wiedzy i relacji

Kategoria: Aktualności
4 min. czytania

Dawka aktualnej wiedzy, czyli wykłady.
Zarówno sala wykładowa Kongresu Świata Przemysłu Kosmetycznego jak i Kongresu Świata Przemysłu Farmaceutycznego w czasie wykładów były zapełnione. Przyjechało aż 430 uczestników. Jednych interesowała część farmaceutyczna, innych kosmetyczna. Niektórzy jednak przemieszczali się swobodnie między obiema salami wykładowymi i starali się czerpać jak najwięcej z wybranych przez siebie tematów z obu dziedzin. Prelegenci stanęli na wysokości zadania i nie zawiedli słuchaczy. Było zatem  w czym wybierać. 

W części farmaceutycznej, której Honorowym Gospodarzem była firma Orifarm, zrealizowano siedem bloków tematycznych
Rozpoczęto od odpowiedzi na pytanie o trendy i kierunki rozwoju nowoczesnego przemysłu farmaceutycznego. Potwierdziło się, że nadal warto czerpać ze sprawdzonych rozwiązań, które przyniosły sukces znanym gigantom. Słuchacze poznali też nowe narzędzia dostosowane do zmieniającej się rzeczywistości. Mówi się, że klienci „kupują oczami”. Nie mogło zatem zabraknąć porządnej dawki wiedzy na temat zmieniających się trendów w pakowaniu, etykietowaniu oraz logistyce. W firmach farmaceutycznych szczególnie ważne jest dbanie o niezaburzony łańcuch dostaw. Nic więc dziwnego, że poruszenie tematu rozwiązania problemów z tego zakresu cieszyło się dużym zainteresowaniem. Jakość produktu leczniczego to sprawa priorytetowa i tak została przedstawiona w bloku poświęconym temu obszernemu zagadnieniu. Maszyny i urządzenia – to one nadają tempo rozwojowi. Idąc w parze z innowacyjnością są niezastąpionym narzędziem wiodącym wprost do farmacji przyszłości. Czy proces produkcyjny może być doskonały? No cóż – w farmacji nawet musi! Na pytanie, jak tego dokonać, odpowiadali Prelegenci w bloku zamykającym wykłady Kongresu Świata Przemysłu Farmaceutycznego.

Jednocześnie odbywały się wykłady w ramach Kongresu Świata Przemysłu Kosmetycznego, którego Honorowym Gospodarzem była firma Dr Grehen
Przed producentami kosmetyków stoi wiele wyzwań. Zmiany w prawie, zobowiązania względem środowiska naturalnego – to właśnie te zagadnienia zostały poruszone jako pierwsze. W dalszej części prelegenci podpowiadali jak sprostać wymogom, wzbudzającego wciąż wiele emocji, Zielonego Ładu w pakowaniu kosmetyków. Wiele też dzieje się w temacie surowców. Słuchacze poznali pomysły na zaskoczenie klienta, który, według najnowszych spostrzeżeń, chciałby połączyć oszczędność z ekologią, jednocześnie nie rezygnując z luksu. Nic więc dziwnego, że branża stawia na innowacje, rozwój i badania, o których opowiadali eksperci. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia związane z jakością i bezpieczeństwem kosmetyków. Nie zabrakło też sporej dawki aktualnej wiedzy na temat najnowszych technologii, maszyn i innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu. Część merytoryczną zamknęło podsumowanie polskiego rynku kosmetycznego.

Gdy dostawca spotyka odbiorcę, czyli stoiska firm 
W czasie trwania obu Kongresów na stoiskach czekali przedstawiciele dostawców towarów i usług dla przemysłu farmaceutycznego lub kosmetycznego. Byli też i tacy, którzy swoje wsparcie potrafili zaoferować obu branżom. Surowce farmaceutyczne i kosmetyczne zarówno w skali makro, jak też z myślą o raczkującej produkcji kontraktowej? Dla odwiedzających dostępny był cały wachlarz ofert obejmujący wszystkie etapy produkcji od pomysłu do finalnego produktu. Jaki rodzaj etykiet wybrać? W co zapakować kosmetyki? Jak wyróżnić się wśród opakowań produktów farmaceutycznych? Co z ekologią? Na te i inne pytania można było znaleźć odpowiedzi przy licznych stoiskach tematycznych. Jak zwiększyć higienę pomieszczeń typu cleanroom? Co zmieniło się w kwestii BHP? Trzeba przyznać, że zagadnienia te nie pozostają w tyle jeżeli chodzi o innowacje. Skoro o innowacjach mowa, nie można nie wspomnieć o maszynach i systemach wynoszących produkcję na wyżyny wydajności. Te cuda można było przetestować na miejscu. Tak samo jak sprzęt oraz akcesoria laboratoryjne i pomiarowe. Gdyby zaś ktoś potrzebował wsparcia prawnego lub np. usług konsultingowych, szkoleń, tłumaczeń specjalistycznych, to dostawców tych usług też można było tam spotkać i tak, to jest cały czas jeden i ten sam Kongres…a raczej dwa Kongresy w jednym miejscu.

Lubimy doświadczenia, czyli warsztaty tematyczne
Skoro już Uczestnicy wysłuchali wykładów, dlaczego nie przekuć wiedzy merytorycznej w praktykę? Taki właśnie zamysł tkwił w warsztatach dotyczących higieny personelu cleanroom  zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Frekwencja dopisał, co świadczy o potrzebie rozwoju w tej tematyce.

Atmosfera sprzyjająca przełamywaniu lodów i budowaniu trwały relacji biznesowych
Czasami więcej dzieje się w kuluarach niż na głównej scenie. Wspólny posiłek jest jak najbardziej odpowiednim momentem na przedyskutowanie nurtujących zagadnień poruszanych w czasie wystąpień merytorycznych. O możliwości współpracy można zapytać przy filiżance aromatycznej kawy. Było widać, że taka forma odpowiadała tegorocznym Uczestnikom. 

Kto powiedział, że dorośli nie potrafią się bawić?
Na zakończenie pierwszego intensywnego dnia Uczestnicy relaksowali się podczas wspólnej kolacji oraz wieczoru integracyjnego. Zwieńczeniem zaś dnia drugiego była Uroczysta Gala. Jej oficjalna część miała bardzo wyniosły charakter, ponieważ był to czas podziękowań Honorowym Gospodarzom (Firmom: Orifarm oraz Dr Grehen). Na szczególna uwagę zasłużyli też Partnerzy: (StatSoft Polska, ZMR, Merck Life Science, Trade&Consult, Carotex) jak również Prelegenci, Wystawcy i wszyscy Uczestnicy. Tradycyjnie odbyło się losowanie nagród, dzięki czemu każdy miał szansę poczuć się wyjątkowo.

Wycieczki na pożegnanie
Trzeci, a za razem ostatni dzień Kongresu, odbywał się pod znakiem wycieczek. Honorowi gospodarze oprowadzili zainteresowanych Uczestników po swoich fabrykach. Firma Dr Grehen pokazała jak w praktyce wygląda produkcja kosmetyków. Z kolei tajniki branży farmaceutycznej można było podpatrzeć dzięki gościnności firmy Orifarm. 

Kolejna edycja już za rok! Tymczasem widzimy się w czerwcu na Targach PCI Days
Nawet Kongres Świata Przemysłu Kosmetycznego i Kongres Świata Przemysłu Farmaceutycznego kiedyś się kończą. Z pewnych źródeł jednak wiemy, że z wieloma Uczestnikami widzimy się za rok lub nawet wcześniej na Targach PCI Days. Zatem do zobaczenia!

Galeria zdjęć: https://kongresfarmaceutyczny.pl/edycje/edycja-2022/