Aktualności
Colorcon wprowadza OneLock. Nowe zamknięcie ma uprościć pakowanie suplementów wrażliwych na wilgoć.
16 kwietnia 2026 roku serwis Nutraceutical Business Review poinformował o wprowadzeniu przez firmę Colorcon – lider w formulacjach do powlekania tabletek (film coating) – nowego systemu zamknięcia OneLock, zaprojektowanego z myślą o zastosowaniach farmaceutycznych i nutraceutycznych. Rozwiązanie integruje środek pochłaniający wilgoć bezpośrednio w zakrętce, eliminując potrzebę stosowania osobnych saszetek lub kanistrów z desykantem. Z punktu widzenia producentów suplementów diety to ruch, który wpisuje się w rosnące znaczenie opakowania jako elementu stabilności produktu, a nie wyłącznie końcowego etapu konfekcjonowania.
Nowe rozwiązanie odpowiada na bardzo konkretny problem technologiczny. W przypadku wielu suplementów diety, zwłaszcza w postaci tabletek, kapsułek czy form stałych zawierających higroskopijne składniki aktywne, kontrola wilgoci ma bezpośredni wpływ na trwałość, zachowanie właściwości fizykochemicznych i jakość wyrobu w całym cyklu życia. Colorcon deklaruje, że OneLock ma zapewniać stabilną ochronę przed wilgocią dla wrażliwych stałych postaci doustnych, a jednocześnie ograniczać ryzyko związane z brakiem desykantu w opakowaniu lub jego przemieszczeniem się w trakcie produkcji i użytkowania.
Z perspektywy operacyjnej istotne jest to, że producent pozycjonuje OneLock nie tylko jako element ochronny, ale również jako narzędzie upraszczające proces pakowania. Według Colorcon integracja kilku funkcji w jednym komponencie ma zmniejszać złożoność operacji napełniania i zamykania opakowań, a rozwiązanie zostało zaprojektowane tak, aby można je było wdrażać na istniejących liniach z minimalną ingerencją w produkcję. System jest kompatybilny z wybranymi butelkami w standardzie SP 400. To może mieć znaczenie szczególnie dla producentów suplementów, którzy szukają sposobów na ograniczenie liczby komponentów opakowaniowych bez rezygnacji z zabezpieczenia produktu.
Warto zwrócić uwagę, że producent połączył funkcję kontroli wilgoci również z rozwiązaniami wspierającymi bezpieczeństwo opakowania. OneLock obejmuje element zabezpieczenia tamper evident oraz mechanizm child-resistant push-and-turn. W segmencie suplementów diety nie zawsze jest to standard rynkowy dla wszystkich kategorii produktów, ale rosnąca presja na jakość opakowania, jego integralność i bezpieczeństwo użytkownika sprawia, że takie funkcje zaczynają być coraz bardziej istotne także poza klasycznym rynkiem farmaceutycznym.
Dla branży suplementów diety znaczenie tego typu wdrożeń wykracza poza samą premierę nowego komponentu. To sygnał, że opakowanie coraz mocniej staje się częścią strategii formulacyjnej i jakościowej. W praktyce oznacza to większą integrację decyzji dotyczących składu produktu, wrażliwości na czynniki środowiskowe, doboru materiałów opakowaniowych oraz efektywności linii pakujących. W przypadku produktów wymagających stabilnych warunków przechowywania zamknięcie z wbudowanym desykantem może wpływać nie tylko na bezpieczeństwo produktu, ale także na uproszczenie specyfikacji materiałowej, ograniczenie liczby punktów krytycznych w procesie pakowania i lepszą powtarzalność operacyjną. Wniosek ten wynika z deklarowanego przez producenta połączenia funkcji ochrony przed wilgocią, uproszczenia napełniania oraz zmniejszenia ryzyka błędów związanych z oddzielnymi komponentami desykacyjnymi.
Dodatkowego znaczenia nabiera tu profil samej spółki. Colorcon działa jako dostawca systemów powlekania, ekscypientów, technologii modyfikowanego uwalniania i funkcjonalnych rozwiązań opakowaniowych dla przemysłu farmaceutycznego i nutraceutycznego. Firma podkreśla, że wspiera projektowanie, rozwój i wytwarzanie stałych postaci doustnych, co wzmacnia interpretację, że nowy system zamknięcia nie jest jedynie dodatkiem marketingowym, ale elementem szerszego podejścia do kontroli jakości i ochrony produktu.
Z punktu widzenia rynku suplementów diety to temat istotny szczególnie dla producentów kontraktowych, właścicieli marek rozwijających produkty wrażliwe na wilgoć oraz firm inwestujących w bardziej zaawansowane standardy pakowania. Kierunek jest czytelny: przewaga konkurencyjna coraz częściej buduje się nie tylko na składzie, ale również na stabilności, bezpieczeństwie i przewidywalności procesu pakowania. W tym sensie premiera OneLock pokazuje, że opakowanie w segmencie nutraceutyków staje się coraz silniej powiązane z jakością produktu i efektywnością operacyjną całego zakładu.
Dodatkowe informacje
Opracowanie własne na podstawie:
1. https://nutraceuticalbusinessreview.com/colorcon-launches-exclusive-all-in-one-closure-system, data publikacji: 16.04.2026.
2. https://www.colorcon.com/education-insights/colorcon-launches-exclusive-all-in-one-closure-system-for-pharmaceutical-and-nutraceutical-applications, data publikacji: 13.04.2026.