Opakowania szklane a opakowania plastikowe – niższy koszt i lepsza trwałość

Kategoria: Opakowania
6 min. czytania

Oba materiały są dostępne w wielu standardowych rozmiarach i kształtach, oba można dostosować do potrzeb określonych marek. Jednak plastik jest dobrze znany z tego, że ma pewne istotne zalety dla konsumenta, np. jest wygodny i lżejszy od szkła, co ułatwia przenoszenie oraz transport. Plastik jest znacznie trwalszy, co powoduje mniej uszkodzeń. Te cechy sprawiają, że plastik jest mniej stresującą opcją niż szkło, biorąc pod uwagę coraz bardziej aktywny styl życia wielu osób. Plastik to po prostu bezpieczniejszy wybór. Stłuczenie szkła stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa konsumenta podczas czyszczenia i obsługi. Jeśli szkło pęknie podczas procesu napełniania, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników, a także problem z produktywnością, ponieważ usuwanie rozbitych butelek może prowadzić do obrażeń i zmniejszonej wydajności. Ponadto szkło może odpryskiwać podczas napełniania, co stwarza możliwość kontaktu odłamków lub ich spożycia przez konsumentów.

Być może nie wiesz, że tworzywa sztuczne oferują znaczne korzyści w zakresie kosztów i zrównoważonego rozwoju. Poniższa dogłębna analiza kosztów i zrównoważonego rozwoju pomoże ci dokonać bardziej przemyślanych wyborów dotyczących wykorzystania opakowań szklanych lub plastikowych do twoich produktów.

Tworzywa sztuczne oferują niższe koszty w trzech kluczowych obszarach Koszty produkcji są niższe w przypadku tworzyw sztucznych Produkcja szkła kosztuje więcej, głównie ze względu na ilość energii i ekstremalne ciepło wymagane podczas produkcji.

Tworzywo sztuczne ma znacznie niższą temperaturę topnienia niż szkło, co wymaga mniej energii w czasie jego wytwarzania. Wraz z rozwojem nowych technologii w zakresie formowania tworzyw sztucznych produkcja plastikowych pojemników stała się jeszcze bardziej przystępna cenowo. Współpraca z producentem tworzyw sztucznych, który zapewnia wydajną produkcję, niesie za sobą oszczędność energii i obniżenie kosztów.

Plastik przewyższa szkło pod względem ekonomicznej produkcji, co czyni go mniej kosztowną alternatywą dla ciebie i konsumenta.

Plastik obniża koszty transportu

Wysyłka szkła może szybko stać się droga. Szkło ma gęstość ok. 2,6 g/cm3, zaś plastik HDPE ok. 0,9 g/cm3. Oznacza to, że kawałek szkła tego samego rozmiaru co kawałek plastiku jest prawie trzykrotnie cięższy. A biorąc pod uwagę, że plastikowe butelki mogą być cieńsze niż butelki szklane, szkło staje się stosunkowo cięższe.

Dla porównana: 60 ml szklany słoik i 60 ml plastikowy słoik z HDPE. Słoiki były podobne pod względem wymiarów i miały 53 mm otwory na szyjkę. Szklany słoik 60 ml waży 82,2 g, podczas gdy plastikowy o tej samej pojemności waży 13,0 g. To istotna różnica. Przy zamawianiu luzem palet z butelkami ta różnica w wadze może dać duże liczby, które mają wpływ na marżę zysku. Jeśli musisz wysłać swoje opakowanie na duże odległości, plastik ma wyraźną korzyść ekonomiczną.

Plastik oszczędza straty związane z wysyłką i obsługą

Weź pod uwagę całą wysyłkę, która ma na celu odebranie pustych butelek, napełnienie ich, a następnie rozdanie napełnionych butelek klientom. Weź pod uwagę wszystkich ludzi, którzy zajmują się butelkami na każdym etapie procesu i całą obsługę materiałów. Nawet przy zachowaniu szczególnej ostrożności podczas transportu i przenoszenia niektóre szklane butelki mogą pęknąć. Tworzywo sztuczne jest trwalsze i odporniejsze na pękanie, dzięki czemu znacznie bardziej nadaje się do transportu i przenoszenia niż szkło. Plastik to trwalsza alternatywa.

Plastik przewyższa szkło w trzech kluczowych obszarach zrównoważonego rozwoju

Plastik zapewnia lepszą trwałość surowców Być może jedną z najbardziej rozpoznawalnych zalet plastiku w porównaniu ze szkłem jest zrównoważone wykorzystanie surowców. Podobnie jak szkło, produkcja tworzyw sztucznych opiera się na ograniczonych zasobach naturalnych, takich jak ropa i gaz ziemny. Jednak w porównaniu ze stałym odpływem szkła z surowców, tworzywa sztuczne oferują wyjątkowe korzyści w zastosowaniach związanych z recyklingiem. Poniżej szczegółowo omawiamy procesy produkcji obu materiałów opakowaniowych.

Proces produkcji szkła

Produkcja szklanych butelek ma duży wpływ na środowisko. Piasek to podstawowy składnik szkła. Jest on podgrzewany do ekstremalnie wysokiej temperatury, topiony do stanu ciekłego, a następnie używany w formach do produkcji butelek. Chociaż może się wydawać, że mamy pod dostatkiem piasku na plażach, pustyniach i pod oceanem, w rzeczywistości jest on zużywany szybciej niż można go naturalnie uzupełnić. Ponadto do produkcji szkła wymagany jest piasek o wysokiej zawartości krzemionki. Ten rodzaj piasku zwykle znajduje się w aktywnych lub wymarłych korytach rzek i dnie morskim. Usuwanie piasku o wysokiej zawartości krzemionki z ekosystemu może mieć daleko idące konsekwencje, takie jak szkody w otaczających siedliskach, zakłócenie przepływu rzek i szkody trwałe. Ponadto usuwanie piasku z dna morskiego pozostawia społeczności przybrzeżne podatne na powodzie i erozję. Z tych powodów zużycie piasku nie jest praktyką najbardziej zrównoważoną lub przyjazną dla środowiska.

Żywice z recyklingu poużytkowego (PCR)

Jeśli chcemy oszczędzać surowce, odpowiedzią jest recykling. Recykling plastiku jest bardziej przyjazny dla środowiska niż recykling szkła, ponieważ wymaga zużycia znacznie mniejszej ilości energii. Recykling pomaga chronić nasze zasoby naturalne. PET z recyklingu poużytkowego (PCR) i PCR HDPE to opcje przyjazne dla planety. Stają się one coraz bardziej popularne, ponieważ obie żywice pomagają zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, które niszczą naszą planetę. W gospodarce o obiegu zamkniętym wytwarzanie nowych produktów z żywic PCR usuwa tworzywa sztuczne ze środowiska poprzez przekształcanie plastiku odrzuconego przez konsumenta z powrotem w żywicę, którą można ponownie wykorzystać. Żywice te nadają się również w pełni do recyklingu w obecnym strumieniu recyklingu.

BioResin HDPE

BioResin HDPE, w przeciwieństwie do tradycyjnego HDPE, który wykorzystuje żywice pochodzące z paliw kopalnych, wytwarzany jest z żywicy pochodzącej z upraw odnawialnych, np. trzciny cukrowej. W obecnym strumieniu HDPE nadaje się również w 100% do recyklingu. Chociaż podaż BioResin HDPE jest ograniczona, przyszłe zmiany mogą sprawić, że ta opcja za kilka lat będzie opłacalna dla wszystkich użytkowników.

Produkcja plastiku zużywa mniej energii

Produkcja szkła to proces niezwykle energochłonny, zużywający dużą ilość energii. Surowce są umieszczane w piecu, w którym są podgrzewane do 1400 – 1500 stopni C w celu stopienia. Następnie gdy stopione szkło jest cięte, formowane i dmuchane do ostatecznej formy butelki, temperatura jest obniżana. Proces produkcji szkła wymaga energii odpowiadającej 3,0 g CO2 na 1,0 g szkła.

Z kolei plastik zużywa do produkcji mniej energii. Surowce węglowodorowe są najpierw polimeryzowane do granulek żywicy za pomocą reaktora. Następnie żywica jest wysyłana do przetwórcy. W procesorze jest topiona i wdmuchiwana do formy w temperaturze 200 – 260 stopni C, by nadać jej kształt butelki. Energia użyta do produkcji i przetwarzania tworzyw sztucznych jest równoważna 3,8 g CO2 na 1,0 g plastiku.

Szklany słoik o masie 82,2 g przy 3,0 równoważnikach CO2 na 1,0 g ma łączny wpływ 246,6 g równoważników CO2 na słoik. Lżejszy słoik z tworzywa sztucznego HDPE o masie 13,0 g i 3,8 równoważnika CO2 na 1,0 g ma łączny wpływ 49,4 g równoważnika CO2. Plastikowy słoik ma tylko 20% wpływu węgla na szklany słoik. Potrzeba było pięciu plastikowych słoików, aby zrównoważyć wpływ jednego szklanego słoika na środowisko. Skorzystaj z przykładu zamówienia 1 mln ca 60 ml słoików. W tym scenariuszu szklane słoiki dają 246,6 metrycznych ton CO2, ale plastikowe słoiki dają tylko 49,4 metrycznych ton CO2. Różnica? Plastik daje oszczędność 197,2 ton metrycznych CO2.

Oszczędności te odpowiadają następującym artykułom codziennego użytku:

Plastik zużywa mniej energii do transportu

Szkło jest kruche i wymaga dodatkowego opakowania podczas transportu. Plastik jest trwalszy, dlatego do jego ochrony potrzeba mniej opakowań; a co za tym idzie przyczepa może przewozić większą liczbę plastikowych butelek. Gdy butelka szklana jest już wyprodukowana i gotowa do sprzedaży, nadal potrzeba więcej paliwa do jej transportu niż butelki plastikowej, ponieważ szkło jest cięższe. Więcej paliwa oznacza większą emisję CO2, co powoduje większy negatywny wpływ na środowisko.

Zrozum różnice i pomóż ocalić planetę

Istnieje wiele różnic między szkłem a plastikiem, ale tylko ty możesz określić, który materiał jest najlepszy do produkcji opakowań dla twojego produktu. Jednak jeśli niższe koszty i większa dbałość o środowisko są twoimi priorytetami, tworzywa sztuczne oferują dużo więcej dobrego niż szkło. Kiedy zrozumiesz te różnice, będziesz mógł podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące opcji pakowania.

Jeśli współpracujesz z producentem tworzyw sztucznych, który inwestuje w ciągły sukces twojej fi rmy, możesz spać spokojnie. Relacja to coś więcej niż tylko fi nansowa transakcja zakupu opakowania. Twój partner zajmujący się produkcją tworzyw sztucznych powinien dostarczyć ci niezbędnych informacji na temat tych surowców, abyś mógł zdecydować, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla twojego opakowania.

Hanna Moczyńska
Strategic Account Manager
www.DrugPlastics.com

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Farmaceutycznego" 4/2020