Jakie pompy do pracy Clean in Process / Place? Seria Directrflo do CIP

Kategoria: Automatyka przemysłowa Produkcja i maszyny
3 min. czytania

W dalszej części artykułu przedstawimy szereg argumentów przemawiających za wyborem naszej obszernej oferty pomp membranowych przeznaczonych do procedur czyszczenia typu CIP, czyli „Clean In Place” lub „Clean In Process”. Na wstępie jednak wyjaśnimy, na czym polega wspomniana technika CIP.

CIP to zaawansowana metoda czyszczenia stosowana w różnych gałęziach przemysłu, która umożliwia efektywne mycie wnętrza rurociągów, zbiorników, urządzeń procesowych, filtrów oraz armatury bez konieczności ich rozmontowywania. Proces ten może obejmować zarówno pojedyncze płukanie wodą, jak i złożone cykle mycia i płukania, zapewniając dokładne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i resztek produkcyjnych.

Zastosowanie metody Clean In Place jest kluczowe w wielu sektorach przemysłu, gdzie wysokie standardy higieny są niezbędne do utrzymania jakości i bezpieczeństwa produktów. Technologia ta znajduje szerokie zastosowanie między innymi w:

 • Obiektach mleczarskich, gdzie surowe mleko dostarczane jest do obróbki. Tutaj każdy transport mleka musi zostać dokładnie umyty po rozładunku, aby zapobiec kontaminacji.
 • Fabrykach przetwarzających żywność, które wymagają stosowania środków czyszczących. Większość z nich korzysta z pomp membranowych do efektywnego przeprowadzenia procesów czyszczenia CIP.

Programowane fazy procesu Clean In Place obejmują kilka krytycznych etapów, zapewniających kompleksowe czyszczenie i dezynfekcję sprzętu przemysłowego:

 • Płukanie wstępne ma na celu usunięcie wszelkich luźnych lub wodą rozpuszczalnych zanieczyszczeń bezpośrednio po zakończeniu produkcji.
 • Cykle mycia, wykorzystujące specjalistyczne środki chemiczne, skutecznie eliminują trudne zabrudzenia dzięki reakcjom chemicznym i właściwościom detergentów.
 • Płukanie końcowe pozwala na całkowite usunięcie pozostałości roztworów czyszczących oraz zanieczyszczeń rozpuszczonych lub zawieszonych w wodzie.
 • Cykl sanitarny obejmuje aplikację środków dezynfekujących na powierzchnie urządzeń, gwarantując ich higienę i bezpieczeństwo użytkowania.

Pompy membranowe z oferty Pneumat, które znajdziesz na https://www.pneumat.com.pl/pompy_membranowe_pneum znajdują wszechstronne zastosowanie w procesie Clean In Place, pełniąc kluczowe funkcje w różnych etapach czyszczenia:

 • Transport środków chemicznych do zbiorników buforowych – wykorzystanie pomp membranowych o rozmiarach 1″, 1 1/2″ i 2″, wykonanych z polipropylenu lub PVDF, umożliwia skuteczne przemieszczanie chemikaliów.
 • Przepompowywanie środków chemicznych z magazynów do punktów mieszania – pompy membranowe o rozmiarach 1″, 1 1/2″ i 2″, zbudowane z materiałów takich jak polipropylen lub PVDF, są idealne do transportu chemikaliów.
 • Aplikacja środków chemicznych w mieszaninie czyszczącej CIP – dla precyzyjnego dozowania chemikaliów stosuje się mniejsze pompy membranowe, o rozmiarach 1/4″ i 1/2″, wykonane z polipropylenu lub PVDF.
 • Systemy mycia i płukania – w tej funkcji sprawdzają się pompy membranowe o rozmiarach 1″ i 1 1/2″, wykonane z polipropylenu lub Kynaru, zapewniając efektywne płukanie i czyszczenie sprzętu.

Odkryj zalety wyboru pomp membranowych SAMOA DIRECTFLO dla procesów CIP. Te innowacyjne urządzenia, wykorzystujące zaawansowaną technologię Directflo® firmy SAMOA, stanowią idealne rozwiązanie dla potrzeb czyszczenia w procesach przemysłowych. Więcej o Samoa znajdziesz na https://www.pneumat.com.pl/samoa-industrial

Technologia Directflo® charakteryzuje się unikalną konstrukcją „od środka na zewnątrz”, gdzie medium jest pompowane przez centrum pompy, a sprężone powietrze wywiera nacisk na zewnętrzne części membran. Ta innowacyjna koncepcja zapewnia optymalną efektywność i niezawodność, czyniąc pompy SAMOA DIRECTFLO doskonałym wyborem dla systemów CIP.

Ta innowacyjna technologia jest idealnym rozwiązaniem dla systemów CIP, co wynika z kilku kluczowych zalet:

 • Pompy te oferują bezpośredni i stabilny przepływ medium, co znacząco ułatwia inicjowanie procesów CIP, minimalizując ryzyko zatorów czy blokad wewnątrz pompy.
 • Dzięki generowaniu mniejszych pulsacji, pompy te zapewniają delikatną pracę, co przekłada się na ochronę rurociągów przed uszkodzeniami, eliminując potrzebę stosowania dodatkowych urządzeń do niwelowania pulsacji czy drgań w systemie rur.
 • Konstrukcja pomp umożliwia łatwe przeprowadzanie serwisu bez konieczności demontażu całego urządzenia z systemu, co jest szczególnie korzystne w przypadku instalacji w ograniczonych lub trudno dostępnych przestrzeniach.
 • Procesy konserwacyjne i naprawcze pomp są bezpieczniejsze i bardziej efektywne niż w przypadku urządzeń konkurencyjnych, ponieważ nie wymagają otwierania komory płynowej, co zwiększa bezpieczeństwo personelu technicznego.

Całość oferty Pneumat dot. pomp znajdziesz na https://www.pneumat.com.pl/pompy

Zachęcamy do zakupów w naszym sklepie internetowym, zarejestruj się na https://www.pneumat.com.pl/sklep_internetowy

Artykuł sponsorowany