Jak zaprojektować skuteczne opakowanie suplementu diety?

Kategoria: Aktualności Opakowania
5 min. czytania

Dlaczego to tak ważne? Tu na szczęście z pomocą przychodzi nauka. Dzięki poznaniu, nazwaniu i zbadaniu efektu aureoli wiemy, że jedna cecha produktu rzutuje na postrzeganie pozostałych cech. Najważniejszy jest pierwszy punkt styku z Twoim produktem. Niemal zawsze tym punktem styku jest opakowanie. Od niego zależy być albo nie być całego przedsięwzięcia. Jeśli opakowanie będzie wyglądać schludnie, będzie przemyślane, porządnie wydrukowane, wzbudzi zaufanie, to te pozytywne emocje zostaną przeniesione na cały Twój produkt. Dzięki temu produkt wyda im się lepszej jakości, godny zaufania, skuteczny. Klienci łatwiej wybaczą drobne niedociągnięcia, jeśli ich pierwsze wrażenie obcowania z Twoim wyrobem będzie pozytywne. Dlatego, że w sposób podświadomy będą chcieli upewnić samych siebie, że ich pierwsze odczucia były prawidłowe. To daje Ci przewagę na starcie. Kredyt zaufania. Wykorzystaj więc tę wiedzę najlepiej jak możesz, by zyskać przewagę na rynku. A oto jak zrobić to w czterech krokach.

Poznaj swoich odbiorców

Masz tu dwie opcje: badania albo stworzenie persony. Nie każda firma ma budżet na zlecenie dobrej jakości badań konsumenckich. A nie ma co zlecać najtańszych badań, bo ich wyniki prędzej Ci zaszkodzą niż pomogą. Nie każdy produkt wymaga zresztą rozbudowanych badań. Wiele rzeczy możesz wymyślić samemu, lub w małym wewnętrznym zespole. Wówczas z pomocą przychodzi zbudowanie persony. W ramce obok znajdziesz podstawowe pytania niezbędne do stworzenia skutecznej persony. Więcej na temat person znajdziesz na stronie kolkoikrzyzyk.pl/budowanie-persony

Jak możesz rozwiązać problemy swoich klientów? Zapewne swoim produktem. Ale jak im o tym opowiedzieć? Tak samo jak wszyscy inni, czy w sposób, w jaki jeszcze nikt im nie opowiadał? Może nie ma co pchać się tam, gdzie są już wszyscy. Może trzeba poszukać odbiorców, do których nikt się za bardzo nie zwracał do tej pory? A może nie trzeba wymyślać koła na nowo. Może samo zdefiniowanie persony i jej potrzeb oraz odpowiednie ich zaadresowanie sprawi, że będziesz kilka kroków przed konkurencją? Nie musisz tu obiecywać złotych gór, magicznego panaceum na wszelkie dolegliwości. Większość ludzi wie, że biorąc lek czy suplement diety na trawienie pozbędą się problemu. Jednak walkę o ich portfel wygra ten produkt, który ich przekona, że to właśnie na nim mogą polegać.

Pomyśl o swojej komunikacji

Większość firm na rynku wybiera granie bezpiecznie. Używają podobnego języka co konkurencja, podobnych kodów wizualnych, podobnych nazw. I nie ma w tym nic złego. Stosując taką samą strategię jak inni masz pewność, że nie poniesiesz sromotnej porażki. Skoro oni dzięki tej komunikacji z powodzeniem funkcjonują na rynku, to i Tobie powinno się udać. Jest jednak jeden haczyk. Używając takich samych komunikatów jak konkurencja trudno Ci będzie ją przeskoczyć. Ba! W większości przypadków trudno Ci będzie ją dogonić. Bo oni posiadają już ugruntowaną pozycję, a Ty najprawdopodobniej musisz ją dopiero budować. Oni już tam są, a Ty dopiero chcesz tam być. Albo jesteście tam już razem i jest tylko określona ilość klientów, których możesz podebrać konkurencji, jeśli mówicie niemal to samo.

Jeśli więc strategia naśladowania nie przyniesie Ci zadowalających rezultatów, to zastanów się nad jej zmianą. Nie musisz być od razu największym innowatorem na rynku. Jednak jeśli interesuje Cię budowa mocnej i rozpoznawalnej marki, to powinieneś posiadać swój własny, unikalny język komunikacji. Nie musisz być oryginalnym w każdym geście, zdaniu, grafice. To nie jest tak, ze unikalne i nietypowe ma być w Twojej marce wszystko. Być może wystarczy Ci jeden aspekt. Albo dwa. Pamiętaj jednak, by być konsekwentnym. Raz obrane kody wizualne powinny być metodycznie stosowane we wszystkich kanałach Twojej komunikacji, by zostały zapamiętane i utrwalone w pamięci klientów.

Używaj odpowiednich słów

Gdy już masz dobrze przemyślane fundamenty, czas przejść do następnego etapu, czyli treści, które znajdą się na opakowaniu. Zadbaj o czytelne i klarowne USP (Unique Selling Proposition) na froncie opakowania. Czym jest USP? To strategia informowania klientów w jaki sposób Twój produkt jest lepszy od konkurencji. Ja jednak wolę definiować to jako “dlaczego warto sięgnąć akurat po Twój produkt”. Najlepiej gdyby dało się to określić jednym zwięzłym zdaniem. Pamiętaj o podkreślaniu korzyści dla klienta. Mów językiem korzyści, a nie technicznym żargonem. Im mniej treści, tym lepiej. Zbyt duża ilość treści na froncie opakowania, w dodatku nieodpowiednio wyeksponowanych, będzie skutkować tym, że klienci w trakcie kilkusekundowego rzutu oka na Twoje opakowanie sami wybiorą co chcą przeczytać. I może się okazać, że przeczytają tylko mniej istotne komunikaty.

Zadbaj też o konsultacje z działem prawnym związane z tym, co możesz a czego nie możesz powiedzieć na opakowaniu. Jest też kilka sposobów na to, by spełnić wymogi prawne, a jednocześnie skupić wzrok klienta na najważniejszych treściach. Jedne informacje piszemy mniejszą czcionką, jaśniejszym kolorem, mniejszym kryciem, przy brzegach opakowania. Inne zaś powiększamy, podbijamy ich czytelność, stosujemy duże litery, dajemy pod nimi kontrastowy kolor.

Użyj odpowiedniej szaty graficznej

Zadbaj o to, by szata graficzna nie kłóciła się z treścią. Niech podkreśla kluczowe cechy produktu, niech eksponuje jego zalety. Część klientów czyta teksty na froncie opakowania a część poprzestaje na nazwie i wrażeniu jakie wywołała w nich szata graficzna. Niektórzy nawet nie zapamiętają nazwy Twojego produktu! Musisz więc dotrzeć do obu tych grup. Najlepiej gdy opakowanie posiada jakiś punkt charakterystyczny, choć trzeba też pamiętać, że o rozpoznawalności wzoru decyduje to, jak często klienci go widzą. Ale w każdym przypadku bardziej rozpoznawalne są rzeczy proste, niż te z większą ilością elementów. Zwłaszcza gdy te elementy do siebie nie pasują.

Przemyśl też w jaki sposób opakowanie będzie prezentowane. Z której strony dostrzeże je klient? Jeśli duża część twoich dochodów bierze się z handlu np. na stacjach benzynowych czy innych miejscach prezentujących głównie górną ściankę opakowania, to na niej musisz się mocno skupić. Nie może tam zabraknąć kluczowych informacji. W takiej sytuacji nigdy przenigdy nie możesz sobie pozwolić na umieszczenie na górnej ściance danych kontaktowych, kodu kreskowego, czy składników. Jeśli zaś sprzedajesz głównie w aptekach czy drogeriach, gdzie wszystko jest wystawione frontem, to wtedy masz większą swobodę.

Podsumowanie

Skuteczne opakowanie suplementu diety to takie, które przekona do Twojego produktu klientów, na których Ci zależy. I skłoni ich do powtórnego zakupu. Musi więc posiadać odpowiednio zachęcające treści, tworzyć wrażenie produktu godnego zaufania i być wystarczająco zapamiętywalne i różne od konkurencji, by dało się je wybrać podczas ponownych zakupów. Nie przejmuj się! Od tego są profesjonalne firmy zajmujące się projektowaniem opakowań, byś nie został z tym wszystkim sam. Mając odpowiednie doświadczenie w projektowaniu jesteśmy w stanie tworzyć coraz lepsze opakowania, które sprawiają, że dobre produkty zaczynają się sprzedawać tak, jak na to zasługują.

Antoni Łuchniak
Kółko i krzyżyk – studio graficzne
kontakt@kolkoikrzyzyk.pl

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Farmaceutycznego" 3/2020