Jak Emerson wspiera rozwój sektora farmaceutycznego?

Kategoria: Produkcja i maszyny
3 min. czytania

Przemysł farmaceutyczny to jedna z branż o strategicznym znaczeniu dla państwa. W Polsce rynek farmaceutyczny, według danych Krajowych Producentów Leków1, jest wart ok. 45 mld złotych i jego dynamika rośnie. Produkcja leków stoi jednak przed wieloma wyzwaniami, między innymi związanymi z inflacją i rosnącymi kosztami wytwarzania, przy jednoczesnym utrzymaniu stałych cen leków refundowanych. Producenci chcą w związku z tym osiągać większą elastyczność, tworzyć mniejsze serie, szybciej wprowadzać nowe produkty na rynek, aby móc tym wyzwaniom sprostać. Kluczową rolę pełni automatyzacja i nowe technologie, które pomagają zwiększać rentowność i elastyczność zakładów produkcyjnych.

WYZWANIA BRANŻY
Pandemia pokazała jak istotna jest rola lokalnego i regionalnego przemysłu farmaceutycznego, który ma możliwość zapewnienia leków także w przypadku przerwanych łańcuchów dostaw i niespodziewanych kryzysów. Polscy producenci wielokrotnie zwracali uwagę na to, że koszty produkcji w naszym kraju nie mają szans zbliżyć się do poziomu cen leków importowanych z Azji. Niemniej lokalny przemysł farmaceutyczny zapewnia większe bezpieczeństwo i ciągłość dostaw, odgrywając kluczową rolę w zaspokajaniu potrzeb zdrowotnych Polaków. W ostatnich latach, koszty produkcji leków znacząco wzrosły, mimo to, ceny leków refundowanych spadły o ok. 4 proc.2

NAPRZECIW WYZWANIOM – AUTOMATYZACJA I TRANSFORMACJA CYFROWA
W obliczu presji cenowej, zakłady produkcyjne idą w kierunku modernizacji i postępu transformacji cyfrowej, aby móc szybciej wprowadzać na rynek produkty, zapewniać większą elastyczność, wydajność i niezawodność zakładów. Kluczowymi obszarami tej transformacji są: przyspieszenie łańcucha produkcji, zapewnienie elastyczności, integralności wszystkich procesów operacyjnych, a także dostęp do danych, ich analiza i podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym. – „W naszej ofercie mamy szereg rozwiązań dla branży farmaceutycznej. Przeprowadziliśmy już wiele skutecznych transformacji. Z naszego doświadczenia wynika, że jednym z kluczowych czynników, które umożliwiają osiąganie zamierzonych efektów w wyniku wprowadzenia nowych cyfrowych rozwiązań, jest przemyślana odgórna strategia. Powinna ona uwzględniać ogólne cele biznesowe firmy i plan działania, ale jednocześnie rozwiązywać problemy operacyjne, zapewniać podnoszenie kompetencji pracowników, tak by operacje wykonywane do tej pory przez ludzi mogły być skutecznie zastąpione przez cyfrowe systemy. Konieczne jest także ulepszenie standardowych procedur operacyjnych, żeby uwzględniały tę transformację” – mówi
Tomasz Kosik z Emerson.

Obecnie Tomasz Kosik stoi na czele działań koncernu Emerson w Polsce, krajach bałtyckich oraz na Ukrainie. Jego kariera w Emersonie rozpoczęła się w 1999 roku. W tym czasie obejmował różne stanowiska w strukturach lokalnych, jak i europejskich. Od 2016 roku pełni obowiązki dyrektora generalnego i jest członkiem zarządu. Jest absolwentem Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, posiada również tytuł MBA uzyskany w Akademii Leona Koźmińskiego oraz ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania finansami w Szkole Głównej Handlowej.

Emerson zatrudnia w Polsce ponad 900 osób. W Warszawie, Emerson posiada swoje europejskie centrum eksperckie dla przemysłu energetycznego oraz centrum badawczo-rozwojowe modelowania procesów technologicznych, gdzie tworzone jest stosowane na całym świecie oprogramowanie symulacyjne oraz komponenty technologiczne wspierające niezawodność i bezpieczeństwo przemysłu.

„Napędzamy innowacje, które sprawiają, że świat staje się zdrowszy, bezpieczniejszy, inteligentniejszy i bardziej zrównoważony.”

Artykuł ukazał się w kwartalniku "Świat Przemysłu Farmaceutycznego" 4/2023

Dodatkowe informacje

Artykuł pojawił się na łamach kwartalnika „Świat Przemysłu Farmaceutycznego” 4/2023

Autorzy