Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych coraz bliżej. Zakończył się I etap budowy nowoczesnej fabryki TZF Polfy

Kategoria: Aktualności Rynek i trendy
4 min. czytania

W uroczystości wzięli udział pracownicy Polfy Tarchomin, przedstawiciele wykonawcy – firmy Budimex S.A. oraz zaproszeni goście m. in. szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki oraz sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Janusz Cieszyński.

Pani Minister Grażyna Ignaczak-Bandych odczytała list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników oraz wszystkich pracowników Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych.

– Zaledwie przed rokiem 22 czerwca 2021 roku miałem zaszczyt i przyjemność wspólnie z Panem Prezesem podpisać akt erekcyjny i wmurować kamień węgielny pod tę inwestycję. Bardzo się cieszę, że prace realizowane są sprawnie i szybko, przybliżając rozpoczęcie działalności w nowym obiekcie. Chcę wyrazić najwyższe uznanie i podziękować wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w to niezmiernie ważne dzieło. Życzę Państwu aby zgodnie z planem Centrum zostało tutaj uruchomione na dwustulecie Zakładów w 2023 r. Będzie to wspaniała forma uczczenia jubileuszu, a przede wszystkim ogromnie istotny wkład w walkę z „dżumą XXI wieku”, jak nazywa się choroby nowotworowe – napisał w swoim liście Prezydent Duda. 

Budowa nowoczesnego Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych to największa inwestycja w najnowszej historii Polfy Tarchomin. Wartość inwestycji to ponad 400 milionów złotych. Obecnie firma zakontraktowała już wydatki na kwotę ponad 186 mln zł. Prace budowlane, ale także zakup nowoczesnych maszyn pochłonęły już blisko 100 mln zł.

– Jeszcze kilka lat temu Polfa Tarchomin znajdowała się bardzo trudnej sytuacji. Jednak dzięki przemyślanym i odważnym decyzjom ze strony rządu oraz władz spółki udało się tą zasłużoną firmę ponowienie skierować na drogę rozwoju. Kluczowa była tu decyzja o dokapitalizowaniu firmy kwotą 200 mln zł. Dzięki temu w ostatnich latach Polfa Tarchomin cały czas się dynamicznie rozwija. Znacznie wzrasta liczba zarejestrowanych leków, udało się również rozpocząć tą ambitną i niezwykle ważną z punktu widzenia zdrowia Polaków inwestycję – podkreśla Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, który odpowiada za nadzór nad tarchomińskim zakładem.

– Kiedy kilka lat temu prezes Jarosław Król przyszedł z pomysłem i konkretnym planem na budowę w ramach Polfy Tarchomin nowoczesnego zakładu produkcji leków onkologicznych niewiele osób wierzyło, że realizacja takiego przedsięwzięcia jest realna. Jedna dzięki determinacji władz spółki i olbrzymiemu wysiłkowi wszystkich pracowników TZF dzisiaj ten ambitny projekt staje się faktem – mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

W ramach realizacji Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych powstaje na warszawskim Tarchominie budynek o  powierzchni użytkowej ok. 12 000 m2. Będzie w nim pracować 150 specjalistów. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w centrum będą produkowane leki, które dotychczas nie były wytwarzane w Polsce.

– Budowa i prace budowlane to jedno, ale równolegle do inwestycji w infrastrukturę produkcyjną, prowadzimy rozbudowę zaplecza laboratoryjnego, które umożliwi nam pracę nad lekami z grupy wysoko aktywnych. Już dwa lata temu rozpoczęliśmy pierwsze prace rozwojowe, podjęliśmy współpracę w międzynarodowym środowiskiem naukowym, które dysponuje specjalistycznym zapleczem laboratoryjnym. W chwili obecnej już dla dwóch produktów złożono dokumentację do europejskich agencji rejestracyjnych – mówi prezes TZF Jarosław Król.

Zespół badań i rozwoju TZF  pracuje nad rozwojem 8 produktów, które mają być w tym miejscu wytwarzane. Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych będzie jedynym kompleksem tego typu w naszej części Europy. Możliwości produkcyjne to 6 mln fiolek i  ampuło-strzykawek rocznie.

 – Kluczowa będzie produkcja leków przeciwnowotworowych, które pomogą nam leczyć m. in. raka piersi, ostrą białaczkę czy szpiczaka mnogiego. Ale będziemy mogli w nim rozwijać i wywarzać także inne leki wysokoaktywne pomocne w leczeniu chorób grzybiczych, endokrynologii, reumatologii i anestezjologii. To wielka szansa dla Polfy Tarchomin, ale także dla polskiego przemysłu farmaceutycznego – dodaje prezes Król. 

 

O TZF Polfa S.A:

TZF Polfa. S.A. jest najstarszym producentem leków w Polsce. Specjalizuje się w produkcji leków, które zapewniają szerokim grupom pacjentów dostęp do nowoczesnych metod leczenia, zwłaszcza w obszarze leków przeciwbakteryjnych (antybiotyki); leków przeciwcukrzycowych (insuliny); leków działających na ośrodkowy układ nerwowy oraz produktów dermatologicznych. Zakład jest także polskim producentem substancji farmaceutycznych, czyli aktywnych składników do produkcji gotowych form leków.

Portfolio TZF Polfa S.A. zawiera około 50 produktów w prawie 120 różnych formach
i dawkach.

W ofercie znajdują się: leki wydawane na receptę (tzw. Rx) zarówno refundowane jak
i nieobjęte refundacją; leki dostępne bez recepty (tzw. OTC), leki stosowane w lecznictwie zamkniętym (szpitale); suplementy diety oraz wyroby medyczne.

Roczne możliwości produkcyjne zakładu to 65 milionów opakowań leków w formie stałej (tabletki, kapsułki), aerozoli oraz żeli. Zakład posiada 30 linii produkcyjnych.