Bezpieczny i terminowy transport leków w warunkach kontrolowanych jako podstawa farmalogistyki

Kategoria: Logistyka
6 min. czytania

Transport w warunkach kontrolowanych to specjalny sposób przewożenia produktów w ścisłe określonych warunkach, celem zapewnienia im trwałości, najwyższej jakości i bezpieczeństwa. Jest on dedykowany m.in. farmaceutykom, które są szczególnie wrażliwe na warunki środowiskowe lub mogą ulec uszkodzeniu lub zepsuciu podczas transportu. Warunki kontrolowane odnoszą się przede wszystkim do zapewniania lekom odpowiedniej temperatury. Aby mieć pewność, że farmaceutyki transportowane są według zaleceń producenta, ich przewóz warto oddelegować wykwalifikowanemu operatorowi logistycznemu, który dysponuje flotą i magazynami dopasowanymi do potrzeb farmalogistyki.

Temperatura dostosowana do specyfiki produktów leczniczych

Odpowiedzialność za powierzone leki oraz najwyższą jakość dostaw do odbiorców końcowych,  muszą być priorytetem dla każdego operatora logistycznego. W końcu przekłada się to na zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Podstawą jest zapewnienie tego typu produktom odpowiednich warunków, zwłaszcza kontrolowanej temperatury, zarówno podczas magazynowania, jak i transportu. Dzięki temu można zachować niezmieniony skład i właściwości farmaceutyków, uniknąć uszkodzeń, zepsucia czy utraty ich skuteczności. Aby zatem zapewnić produktom leczniczym odpowiednią temperaturę, przechowuje i przewozi się je w warunkach kontrolowanych, obejmujących określony zakres temperatur: 15-25°C (ciepły łańcuch), 2-8°C (zimny łańcuch), poniżej -20°C (w suchym lodzie).

Jeśli chodzi o zimny łańcuch, możemy wymienić jego dwa rodzaje: pasywny i aktywny. W pierwszym rozwiązaniu do transportu produktów leczniczych wykorzystuje się opakowania termoizolacyjne i wkłady chłodzące, które wpływają na zwiększenie gabarytów przesyłek. Dodatkowo kontrolowanie temperatury jest tutaj utrudnione, co zwiększa ryzyko utraty właściwości leków. W drugim rozwiązaniu zarówno magazyny, jak i flota, którymi dysponuje operator logistyczny, są odpowiednio wyposażone w urządzenia grzewczo-chłodzące i przystosowane do przewozu leków w odpowiednich temperaturach.

„Posiadanie floty zmapowanych i kwalifikowanych dwukomorowych aut z zabudową izotermiczną, urządzeniami grzewczo-chłodzącymi oraz nowoczesnym systemem monitoringu do kontroli temperatury i innych istotnych parametrów podczas transportu to gwarancja zapewnienia lekom właściwych warunków transportu. Współczesna logistyka dla farmacji wymaga również efektywnego systemu śledzenia produktów w całym łańcuchu dostaw, w tym prowadzenia ciągłego nadzoru GPS – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki temu dostawy leków w temperaturze kontrolowanej mogą być realizowane bezpiecznie i na czas” – wyjaśnia Kacper Soszka, kierownik operacji logistycznych w Pharmalink.

Dodatkowo dobrze, aby operator logistyczny posiadał na stanie przenośne lodówki, które mogą się przydać podczas transportu farmaceutyków wymagających temperatury nawet -20°C pomiędzy samochodem, a apteką czy szpitalem. Posiadanie odpowiedniej ilości takich urządzeń pozwala zapewnić bezpieczeństwo dostaw, tak jak to miało miejsce w minionych latach podczas przewożenia cennych szczepionek przeciw COVID-19.

Wszystko pod kontrolą

Podczas transportu przez cały czas kontrolowane są temperatury panujące w luku ładunkowym, które są transmitowane do Działu Temperatur operatora logistycznego. W sytuacji zbliżenia się temperatury do progów alarmowych, tzn. 3°C lub 7°C kierowca otrzymuje alarm. Taka wiadomość jest także wysyłana do pracownika Działu Temperatur. W tym momencie kierowca może zmienić nastawy urządzenia chłodzącego. Po dostarczeniu przesyłki pracownik jest w stanie przekazać odbiorcy wydruk, na którym znajdują się szczegółowe dane dotyczące temperatury otoczenia panującego podczas całego procesu magazynowania i transportowania towaru, dzięki czemu odbiorca ma pewność co do tego, czy leki były przechowywane i przewożone w odpowiednich warunkach. Warto dodać, że wszelkie przekroczenia temperatur powinny być zgłaszane do klienta, a także dokumentowane w systemach jakości operatora logistycznego.

Aby mieć pewność, że farmaceutyki transportowane są w warunkach kontrolowanych, ich przewóz warto oddelegować wykwalifikowanemu operatorowi logistycznemu, który dysponuje flotą i magazynami dopasowanymi do potrzeb farmalogistyki. Warto w tym miejscu wspomnieć, że operatorzy logistyczni świadczący usługi dla farmacji w swoich autach przewożą wyłącznie leki i wyroby medyczne, dlatego oddelegowując im usługi logistyczne można mieć pewność, że przesyłki są transportowane z należytą starannością. Standardowi przewoźnicy natomiast w swoich autach nie zawsze mogą dopasować warunki panujące wewnątrz do specyfiki danych produktów, a dodatkowo mogą przewozić obok nich dosłownie wszystko, co niekiedy może być niebezpieczne i mieć wpływ na jakość medykamentów. Dodatkowo przewoźnicy wykwalifikowanego operatora logistycznego świadczącego usługi dla farmacji, doskonale znają rozkład placówek medycznych, ponieważ bywają tam regularnie. W związku z tym dokładnie wiedzą, gdzie i komu powinni dostarczyć zamówienie, co jest niezwykle istotne przy produktach o tak wielkiej wartości oraz dostarczaniu ich w jak najkrótszym czasie.

Wahania temperatur, a sprawny i szybki załadunek

Transport leków to jedno z największych wyzwań branży logistycznej – zwłaszcza latem, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury lub dochodzi do istotnych wahań dobowych, ale także zimą, gdy mamy do czynienia z bardzo niskimi, wręcz ujemnymi temperaturami. Aby farmaceutyki zachowały swoje właściwości lecznicze, muszą być zatem nie tylko przechowywane i przewożone w odpowiednich warunkach, ale także sprawnie i szybko przeładowywane. Zbyt wysoka lub niska temperatura może zmienić właściwości fizyko-chemiczne produktów leczniczych, a przez to mogą one stać się niezdatne do użytku. To właśnie dlatego tak istotny w transporcie leków jest dokładnie zmapowany łańcuch dostaw i profesjonalna logistyka, ale także monitoring całego procesu.

W magazynach i autach produktom leczniczym przez cały czas zapewniana jest odpowiednia temperatura, dlatego to sprawne i szybkie przeładowywanie towaru jest najważniejsze podczas upałów czy przymrozków. To właśnie podczas obecności na zewnątrz, gdy panują tam zbyt wysokie lub niskie temperatury, leki są najbardziej narażone na zmianę właściwości fizyko-chemicznych, a tym samym ich utraty. Dlatego nie bez znaczenia pozostają zaufani i przeszkoleni pracownicy, w tym kierowcy, którzy zdają sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma sprawne i szybkie przeładowywanie przesyłek podczas upałów i przymrozków, kiedy dochodzi do dużej różnicy temperatur w magazynie i luku ładunkowym oraz na zewnątrz. Dzięki szkoleniom wewnętrznym i know-how profesjonalni operatorzy logistyczni są doskonale przygotowani do bezpiecznego i terminowego transportu leków w warunkach kontrolowanych.

Logistyka magazynowa

W logistyce dla farmacji tak samo istotne, jak przewożenie produktów leczniczych w warunkach kontrolowanych, jest zapewnienie im odpowiedniego środowiska podczas przechowywania. Dlatego magazyny operatora logistycznego także muszą być odpowiednio wyposażone – w lodówki, zamrażarki i pomieszczenia chłodnicze o kontrolowanej temperaturze. Dodatkowo w tego typu przestrzeniach należy wykonywać mapowania i zamontować rejestratory temperatury, dzięki którym pracownicy mogą kontrolować warunki panujące wewnątrz magazynu odpowiednio regulując nastawem. Jeśli chodzi o pracowników, w tym kierowców, niezwykle istotne jest zaangażowanie przeszkolonego personelu, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jaką wartość ma przez nich wykonywana praca.

„W przypadku logistyki leków bardzo ważna jest znajomość zarówno branży logistycznej, jak i farmaceutycznej. Ogromny wpływ na bezpieczeństwo i szybkość dostaw mają też posiadane know-how, bogate doświadczenia zawodowe pracowników oraz ich zaangażowanie. Nie bez znaczenia pozostaje też ciągłe podnoszenie kwalifikacji zespołu, m.in. poprzez szkolenia wewnętrzne, dzięki którym cały personel wie, jak obchodzić się z towarem, w tym zapewniać mu odpowiednią temperaturę, a także jak postępować w przypadku awarii lub sytuacji nadzwyczajnych” – dodaje ekspert Pharmalink.

Zgodność działań

Wybierając operatora logistycznego, warto upewnić się, że dysponuje on odpowiednimi certyfikatami i działa w zgodzie z międzynarodowymi standardami. Mowa tu o certyfikatach ISO, Prawie farmaceutycznym czy Dobrych Praktykach Dystrybucyjnych (DPD), które potwierdzają, że firma jest rzetelnym i sprawdzonym partnerem w biznesie, a także przekładają się na bezpieczeństwo, terminowość i wysoką jakość świadczonych usług. Kluczowe jest także prowadzenie pełnej i precyzyjnej dokumentacji na każdym etapie procesu logistycznego, od odbioru leków od producenta po dostawę do placówki medycznej. Wszelkie nieprawidłowości powinny być zgłaszane klientowi, a także dokumentowane w systemach jakości operatora logistycznego. Wszystko po to, aby zapewnić pacjentom to, co najlepsze – bez ryzyka, że otrzymają pozbawiony swoich właściwości leczniczych farmaceutyk.

Lider logistyki dla farmacji

Pharmalink od ponad 13 lat jest wiodącym dostawcą rozwiązań logistycznych dla branży farmaceutycznej. Specjalizuje się w transporcie leków w warunkach pełnej kontroli temperatury. Świadczy kompleksowe usługi w zakresie zarządzania, obsługi magazynowej i dystrybucji leków dla branży farmaceutycznej zarówno dla rynku ludzkiego, jak i weterynaryjnego. Współpracuje z największymi koncernami farmaceutycznymi, hurtowniami farmaceutycznymi, szpitalami, aptekami oraz odbiorcami leczniczych preparatów weterynaryjnych. Oferowane przez Pharmalink usługi są w pełni zgodne z wymogami Prawa Farmaceutycznego i Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Gwarantuje to najwyższą jakość przechowywania, transportu i doręczenia leków – bezpiecznie i na czas. Nie bez przyczyny, misja firmy brzmi: „DOWOZIMY ZDROWIE”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.pharmalink.pl/