Sanofi Pasteur, Fiocruz i WRAIR będą wspólnie prowadzić badania nad szczepionką przeciw wirusowi Zika

Firma Sanofi i jej globalny dział szczepionek Sanofi Pasteur ogłosiły pod koniec października, że spółka zaakceptowała Zasady współpracy z Oswaldo Cruz Foundation – która będzie odbywać się za pośrednictwem Instytutu Technologii Immuno-biologicznych tej instytucji, znanego jako Bio-Manguinhos/Fiocruz – oraz Walter Reed Army Institute of Research (WRAIR), ośrodkiem badawczym zarządzanym przez Amerykański Departament Obrony. Współpraca będzie dotyczyć opracowania szczepionki przeciwko wirusowi Zika. Jest ona następstwem podpisania latem tego roku porozumienia o współpracy badawczo-rozwojowej (w skrócie CRADA) między WRAIR i Sanofi Pasteur, w celu prowadzenia badań i opracowania szczepionki przeciw wirusowi Zika, z wykorzystaniem technologii inaktywowanej szczepionki przeciwko wirusowi Zika (ZPIV) stosowanej w ośrodku WRAIR.

Zgodnie z Zasadami współpracy, Fiocruz, WRAIR i Sanofi Pasteur zamierzają połączyć swoje doświadczenie w walce z wirusem Zika. Działania Fiocruz będą uzupełnieniem dla wysiłków podejmowanych przez WRAIR i Sanofi Pasteur. Dostarczą również dodatkowej, specjalistycznej wiedzy oraz zwiększą prawdopodobieństwo skutecznego opracowania i rejestracji bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciw wirusowi Zika tak szybko, jak to możliwe.

Zgodnie z postanowieniami porozumienia CRADA, podpisanego przez WRAIR i Sanofi Pasteur, WRAIR udostępni swoją oczyszczoną, inaktywowaną potencjalną szczepionkę przeciw wirusowi Zika (ZPIV) firmie Sanofi Pasteur, która przygotuje materiał kliniczny zgodnie z obowiązującymi dobrymi praktykami wytwarzania (GMP). Pozwoli to na zapewnienie wsparcia dla badań II fazy, optymalizację wcześniejszych etapów procesu w celu poprawy wydajności produkcji oraz scharakteryzowanie wytwarzanej szczepionki. WRAIR oraz Amerykański Krajowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) będą sponsorować i wspierać szereg badań fazy I.

W zeszłym miesiącu, urząd Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA) przy gabinecie zastępcy sekretarza ds. gotowości i reakcji Amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, zaakceptował wniosek o pokrycie kosztów produkcji inaktywowanej szczepionki przeciwko wirusowi Zika, na potrzeby fazy II programu badań klinicznych prowadzonych przez firmę Sanofi. Sanofi Pasteur zajmuje się obecnie opracowaniem strategii badań klinicznych i działań rejestracyjnych, podczas gdy WRAIR oraz NIAID prowadzą badania fazy I nad oczyszczoną inaktywowaną szczepionką przeciwko wirusowi Zika (ZPIV). Niezależnie od środków przekazanych przez BARDA
na potrzeby sfinansowania I/II fazy badań klinicznych, podpisane porozumienie przewiduje również możliwość zapewnienia przez BARDA dalszego wsparcia na etapie III fazy badań klinicznych oraz produkcji szczepionki. 

W oparciu o porozumienie z WRAIR, obszary współpracy z Fiocruz mogą objąć rozwój technologiczny, określenie charakterystyki szczepionki, badania epidemiologiczne, przedkliniczne i kliniczne oceny szczepionki oraz optymalizację testów klinicznych.  

„Fiocruz, WRAIR i Sanofi Pasteur współpracowały już wcześniej" – wyjaśnił John Shiver, PhD, starszy wiceprezes ds. badań i rozwoju w Sanofi Pasteur.
„To naturalne, że walcząc o zdrowie publiczne łączymy nasze doświadczenie oraz zasoby i podejmujemy współpracę z ośrodkiem Fiocruz, którego lokalizacja jest w tej sytuacji idealna, ponieważ Brazylia leży w samym sercu problemu zakażeń wirusem Zika.  Mamy wspólny cel: opracowanie szczepionki zapobiegającej nowemu zagrożeniu, jakie stanowi, ten niebezpieczny wirus”.

Firma Sanofi Pasteur opracowała i posiada w ofercie kilka szczepionek przeciwko flawiwirusom, w tym między innymi szczepionkę przeciwko żółtej febrze, gorączce denga i japońskiemu zapaleniu mózgu. Firma opracowała swoją pierwszą szczepionkę przeciwko żółtej febrze w 1979 r. Od tej pory sprzedano ponad 400 milionów dawek szczepionki, która została zarejestrowana w ponad 100 krajach na całym świecie. W 2010 r. zarejestrowana została pierwsza szczepionka Sanofi Pasteur przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu, która jest obecnie dopuszczona do obrotu w 14 krajach. Dotychczas sprzedano ponad 1,5 miliona dawek preparatu. Szczepionki przeciwko żółtej febrze i japońskiemu zapaleniu mózgu są dostępne w krajach endemicznych oraz w innych regionach na potrzeby szczepień osób wybierających się w podróż. Najnowsza szczepionka Sanofi Pasteur przeciw flawiwirusom, Dengvaxia®, została jak dotąd zatwierdzona do stosowania w profilaktyce gorączki denga w 12 krajach endemicznych, w tym na terenie Brazylii.  

 

Informacje o Oswaldo Cruz Foundation

Oswaldo Cruz Foundation (port. Fundação Oswaldo Cruz, znana także jako FIOCRUZ)
to instytucja naukowa założona w roku 1900 w celu prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w obszarze nauk biomedycznych, z ośrodkami w Rio de Janeiro i 10 innych brazylijskich stanach. FIOCRUZ zajmuje się szerokim spektrum zagadnień związanych
ze zdrowiem i dobrostanem brazylijskiej populacji. Częścią FIOCRUZ jest instytut Bio-Manguinhos, który jest jedną z najważniejszych światowych instytucji badawczych zajmujących się zdrowiem publicznym, w tym szczepionkami, takimi jak szczepionka przeciw meningokokom ACW, żółtej febrze, polio, rotawirusom ludzkim, odrze, śwince i różyczce (MMR). Odpowiada również za opracowywanie leków i zestawów diagnostycznych, szkolenie pracowników publicznej służby zdrowia i innych pracowników ochrony zdrowia, a także udostępnianie informacji i wydawanie komunikatów na tematy dotyczące zdrowia, nauki i technologii. Od niedawna Fiocruz współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) w celu rozwiązania problemu epidemii żółtej febry w Afryce.

Informacje o Walter Reed Army Institute of Research

Walter Reed Army Institute of Research (WRAIR) z siedzibą w Silver Spring w stanie Maryland opracowuje szczepionki, leki i metody diagnostyczne stosowane w przypadku bieżących i nowych problemów zdrowotnych stanowiących zagrożenie dla gotowości i działań wojskowych. Instytut WRAIR ma ośrodki w Afryce i Azji, a od niedawna także w rejonie Kaukazu. Zajmuje się badaniami tam, gdzie zagrożenie związane z chorobami zakaźnymi jest największe.

Informacje o firmie Sanofi

Firma Sanofi, działający na skalę globalną lider sektora farmaceutycznego, zajmuje się odkrywaniem, opracowywaniem i upowszechnianiem rozwiązań terapeutycznych, które zaspokajają potrzeby pacjentów. Sanofi rozwija pozycję lidera w siedmiu głównych obszarach terapeutycznych: rozwiązania dla cukrzyków, szczepionki dla ludzi, innowacyjne leki, środki ochrony zdrowia, rynki wschodzące, zdrowie zwierząt oraz nowa spółka Genzyme.

Firma Sanofi jest notowana na giełdach w Paryżu (EURONEXT: SAN) i Nowym Jorku (NYSE: SNY). Do Grupy Sanofi w Polsce należą: Sanofi-Aventis Sp. z o.o. – producent leków innowacyjnych i OTC (bez recepty), Sanofi Pasteur, największy na świecie producent szczepionek, Zentiva – lider produkcji leków generycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, Nepentes Pharma, uznana spółka działająca w branży dermokosmetycznej, Genzyme, producent leków stosowanych w chorobach rzadkich oraz Merial, światowy lider w branży weterynaryjnej. Jedna z 112 fabryk Grupy Sanofi na świecie, jest zlokalizowana w Rzeszowie. Grupa Sanofi w Polsce zatrudnia ponad 1000 pracowników. Według danych IMS Health Polska, Grupa zajmuje jedno z wiodących miejsc w krajowym rankingu największych firm farmaceutycznych. Więcej informacji na: www.sanofi.pl

Udostępnij materiał w

Aktualne wydanie

Podaj adres email
I nie przegap więcej żadnego wydarzenia

POMÓŻCIE!!!

Nowości produktowe dla farmacji

Czytaj inne

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Katalog firm

Współpracujemy z

 • ŚPK_logo_2013.jpg http://www.kosmetyka.farmacom.com.pl/
 • pio.jpg http://www.pio.org.pl/
 • logo instytutu magazynowania.jpg http://www.ilim.poznan.pl/
 • urpl.jpg http://www.urpl.gov.pl/
 • romaco-logo.jpg http://www.infarma.pl/
 • GIF - LOGO.jpg http://www.gif.gov.pl/
 • image002.jpg http://www.ispe.org.pl
 • pasmi.jpg http://www.pasmi.pl
 • Inst_Farmaceutyczny_logo.jpg http://www.ifarm.waw.pl
 • jci1.jpg http://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/
 • ptfarm-małe.jpg http://www.ptfarm.pl
 • pzppf.jpg http://www.producencilekow.pl
 • logo NIL.jpg http://www.nil.gov.pl
 • IG GARMACJA POLSKA.jpg http://www.farmacja-polska.org.pl