Polerowanie ręczne czy automatyczne? System zarządzania oprzyrządowaniem

Nauczenie się jak polerować narzędzia we właściwy sposób jest najtańszą metodą zapewnienia jakości tabletki oraz zmniejszenia kosztów operacyjnych zakładu produkcyjnego. Wprowadzenie systemu zarządzania oprzyrządowaniem i utrzymanie jakości stempli pomaga eliminować problemy w czasie procesu tabletkowania takie jak podklejanie, wieczkowanie czy laminacja. Jednocześnie zmniejsza koszty przedłużając czas użytkowania narzędzi, w wielu przypadkach nawet o 80%!

Właściwe polerowanie

Narzędzia do tabletkowania w obecnym czasie są znaczną inwestycją. Jakość i właściwy program zarządzania narzędziami są integralne w efektywnej produkcji wysokiej jakości tabletek.

Z czasem narzędzia tracą połysk i mogą się na nich tworzyć szczeliny, zadrapania lub zjawisko zwane zazwyczaj J-hook. Te naturalne zużycie stempli może być przyczyną problemów związanych z ciągłą produkcją leków lub suplementów diety w postaci tabletek.

Częste zjawisko zużycia końcówki stempla, zwane J-hook powoduje laminację i wieczkowanie. Jeśli narzędzia nie zostaną poprawnie odnowione kiedy się uformuje muszą zostać wycofane z procesu produkcyjnego. Jednak nie musi tak być, gdyż jego usunięcie zajmuje parę sekund, jednocześnie polerując czaszę i przywracając połysk.

Nie tylko polerowanie, lecz także naprawa narzędzi pozwala przywrócić właściwe cechy narzędzi i przedłużenie ich życia przy zachowaniu jakości tabletki.

Chociaż istnieje wiele sposobów na polerowanie i odnawianie stempli, najlepszą metodą jest użycie bawełnianej tarczy. Kamień polerski o graniastości na poziomie 400 może zostać użyty do przywrócenia „land” (tzw. łysinki) i usunięcia szczelin w miejscach gdzie jest to konieczne. Przywracanie „land” (tzw. łysinki) jest jedną z najważniejszych czynności w odnawianiu narzędzi. Gdy zostanie wprowadzona procedura regularnego odnawiania „land” (tzw. łysinki), od razu będzie można odczuć różnicę w żywotności narzędzi i zmniejszonej częstotliwości ich zamawiania.

Automatyczne polerowanie jest innym częstym sposobem polerowania narzędzi, jednak nie pozwala uzyskać rezultatów tak dobrych, jak polerowanie ręczne. Zbyt częste korzystanie z tej metody może powodować uszkodzenia jeśli nie będzie używana z rozwagą. Skutkami mogą być tzw. „tool binding”, które powoduje zwiększone zużycie krzywek i przebarwianie tabletek.

Używanie automatycznej polerki nie przywróci również land (tzw. łysinki) i poprawnych właściwości narzędzi, tak by zachowywały się jak nowe, ale należy uwzględnić, że jest to czystszy i automatyzowany proces polerowania.

Każda firma produkcyjna, która używa do produkcji tabletkarki powinna wprowadzić system zarządzania oprzyrządowaniem dzięki któremu będzie wiadomo kiedy należy przepolerować narzędzia. W przypadku intensywnej produkcji może być konieczne częstsze polerowanie.

Poprawne wyszkolenie jest kluczem do udanej renowacji narzędzi. Doświadczony i wyszkolony operator może zmniejszyć koszt, dzięki odnowieniu narzędzi, które powinny zostać odrzucone. Proszę spojrzeć na przykładowe zdjęcia nr. 5 i 6. Jest to przykład, że w takich przypadku zalecane jest tylko i wyłącznie polerowanie ręczne.

Pomimo, że odnawianie oszczędza czas, należy wiedzieć, że nie każdy rodzaj zużycia da się naprawić. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z dostawcą narzędzi, który pomoże w podjęciu decyzji.

Korzyści są jasne – jeśli chcesz by narzędzia były w najbardziej optymalnych parametrach, rozważ polerowanie ręczne. Dzięki poprawnemu przeszkoleniu, będziesz w stanie przedłużyć życie narzędzi i utrzymać wysoką jakość tabletki. Dodatkowo oszczędzi to czas i pieniądze. Jednak aby to funkcjonowało prawidłowo nie możemy zapomnieć żeby wprowadzić system zarządzania oprzyrządowaniem, ale o tym wkrótce.

Grzegorz Grzybowski
Executive Manager
Natoli Poland

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Farmaceutycznego" 1/2020

Udostępnij materiał w

Aktualne wydanie

POMÓŻCIE!!!

Podaj adres email
I nie przegap więcej żadnego wydarzenia

Nowości produktowe dla farmacji

Czytaj inne

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • ŚPK http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • pio.jpg http://www.pio.org.pl/
 • logo instytutu magazynowania.jpg http://www.ilim.poznan.pl/
 • urpl.jpg http://www.urpl.gov.pl/
 • romaco-logo.jpg http://www.infarma.pl/
 • GIF - LOGO.jpg http://www.gif.gov.pl/
 • image002.jpg http://www.ispe.org.pl
 • pasmi.jpg http://www.pasmi.pl
 • Inst_Farmaceutyczny_logo.jpg http://www.ifarm.waw.pl
 • jci1.jpg http://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/
 • ptfarm-małe.jpg http://www.ptfarm.pl
 • pzppf.jpg http://www.producencilekow.pl
 • logo NIL.jpg http://www.nil.gov.pl
 • IG GARMACJA POLSKA.jpg http://www.farmacja-polska.org.pl