Nowa technika analizy procesu tabletkowania. Tabletkarka Gamlen GTP-1

Historia

Przeszło 30 lat, tuż po uzyskaniu dyplomu magistra farmacji pan Michael Gamlen rozpoczął swoją pracę nad nowoczesnymi technikami analizy procesu prasowania tabletek. Po uzyskaniu tytułu doktora na uniwersytecie Nottingham University Michael Gamlen opublikował wiele artykułów naukowych, jak również występował w charakterze konsultanta.  

Po wielu latach zbierania doświadczeń dr Michael Gamlen postanowił stworzyć pierwszą na świecie w pełni skomputeryzowaną tabletkarkę przeznaczoną do analizy procesu tabletkowania.

Dr Michael Gamlen przekuł swoją ideę w rzeczywistość: stworzył doskonałe, uniwersalne i wygodne narzędzie do analizy procesu tabletkowania przy użyciu minimalnej ilości materiału i minimalnej ilości wymaganych prób. Do osiągniecia tego celu służy między innymi nowoczesne oprogramowanie komputerowe, które pokazuje i rejestruje proces oraz umożliwia dalszą analizę uzyskanych wyników.

Tabletkarka Gamlen GTP-1, bo o niej mówimy,  to niezwykle precyzyjne i efektywne narzędzie pomiarowo-analityczne. Większość parametrów operacyjnych można śledzić w czasie rzeczywistym na ekranie monitora w trakcie procesu tabletkowania a następnie odtworzyć ich przebieg z zapisanego w systemie komputerowym  rejestru.

W krótkim czasie jesteśmy w stanie właściwe ocenić zdolność danej formulacji do tabletkowania. Możliwe jest skalowanie procesu do wielkości produkcyjnej. Tabletkarka może służyć jako narzędzie dydaktyczne.

A teraz o samej tabletkarce…

Z całej gamy oferowanych przez firmę Gamlen tabletkarek wybieramy ich podstawowy model GTP-1.

Ilustracja 1. Tabletkarka GTP-1

Tabletkarka ma niewielkie rozmiary (310 z 270 x 375 mm) i waży raptem 16 kg. W komplecie z walizką może być łatwo przewożona w inne miejsce, w tym również drogą lotniczą. Tabletkarka jest w pełni zintegrowana z komputerowym system kontroli. Za inteface tego systemu może posłużyć zwykły laptop.

Tabletkarka poza pomiarem wszystkich istotnych parametrów tabletkowania posiada również funkcję pomiaru twardości tabletki.

Ilustracja 2. Moduł prasujący

Tabletkarka pracuje w trzech trybach:

  • Prasowanie przy zadanej sile nacisku
  • Prasowanie przy zadanej grubości tabletki
  • Test twardości

Tabletkarka może być zaprogramowana do pracy w trzech trybach kompaktowania:

  • Kompaktowanie pojedyncze
  • Kompaktowanie z prekompresją – materiał w matrycy zostanie sprasowany dwukrotnie (nacisk wstępny i nacisk główny)
  • Kompaktowanie wielokrotne (tryb „Tabletka wielowarstwowa”) – materiał zostanie sprasowany kilkukrotnie, z możliwością dodania proszku do matrycy pomiędzy jednym i drugim prasowaniem.