IMA LIFE SENSITIVE AP400 3T TE

Różne rozwiązanie są dostępne na międzynarodowym rynku, które umożliwiają dostosowanie linii pakujących leki farmaceutyczne do wzrastających wymagań w sferze „track & trace”.

Nie ma jednego rozwiązania, które by odpowiadało wszystkim wymogom prawnym lub życzeniom klienta. Najlepszym podejściem jest zdefiniowanie, na które rynki się produkuję, które linie będą używane i wówczas określić minimalne wymagania dla zgodności produktu. Firmy decydują jakie kryteria chcą przyjąć, poza wspominanymi podstawowymi wymaganiami przestrzegania ustawodawstwa na poziomie korporacji, położenia geograficznego lub poziomie rozwoju przedsiębiorstwa.

Dlatego istotnym jest, aby przemysł farmaceutyczny wymienił się doświadczeniami z kluczowymi dostawcami sprzętu pakującego celem uzgodnienia najlepszego podejścia do fazowego, długoterminowego, opłacalnego i zrównoważonego programu, dopasowanego do ich potrzeb.

Aby poradzić sobie z procesem „track & trace”, etykieciarki mogą być wyposażone w następujące elementy:

 • Drukarka atramentowa, transfer termiczny, laser, jednostki nadruku gorącą folią do drukowania kodów kreskowych, kodów alfanumerycznych lub kodów 2D (Datamatrix);
 • Systemy kontrolujące nadruk;
 • Systemy kamer do nadzorowania OCV/OCR;
 • 1D/2D lub DM weryfikacja, obecność, kontrola nachylenia, dopasowanie wzoru, itd.

Oferta może być uzupełniona o możliwość zastosowania i kontrolowania etykiet RFID i integracji z eRodowodem (ePedigree)i systemem serializacji.

Nawet jeżeli wiele z tych działalności nie mieści się w podstawowym profilu firmy IMA, to sama świadomość ważności posiadania wszechstronnych ofert do zaspokajania wzrastających potrzeb serializacji prowadzi do bliskiej współpracy z wyspecjalizowanymi firmami, które posiadają wiedzę o systemach wizyjnych i zarządzaniu systemami informacyjnymi. Doraźne rozwiązania mogą być dopasowane do nowych linii pakujących, aby spełnić surowe wymagania jakie obowiązują klienta w przemyśle farmaceutycznym w danym kraju.


Seria SENSITIVE AP400 jest kluczową etykieciarką na rynku ponieważ może spełnić najbardziej zróżnicowane wymagania „track & trace”, z wieloma już istniejącymi i działającymi w skali światowej maszynami.

Maszyna została opracowana zgodnie z projektem modułowej konstrukcji i jest dostępna w różnych wariantach z kilkoma aplikacjami umożliwiającymi konfigurację zgodnie przepisami obowiązującymi w poszczególnych krajach.

Urządzenia etykietujące IMA LIFE charakteryzują się możliwością zastosowania etykietowania na jednej, dwóch lub trzech powierzchniach kartonu (tylko na górze lub tylko na bocznych krawędziach lub na nich ich wszystkich) w ten sposób zabezpieczając przed zagrożeniami fałszerstwa, oszustwa i błędnego oznakowania leków.

Możliwość zastosowania do 3 głowic etykietujących i duża wydajność (aż do 450 kartoników/min) sprzyja wysokiej elastyczności.

„Pozytywny” transport kartoników poprzez pas zębaty zapewnia indeksowanie każdego kartonu i uniknięcie możliwości jego niewłaściwego umieszczenia lub zakleszczenia. Zarazem utrzymywana jest stała odległość pomiędzy kartonami i głowicą etykietującą. 

JAK ODPOWIEDZIEĆ NA WZRASTAJĄCE WYMAGANIA SERIALIZACJI

Istnieje szereg kluczowych tendencji na rynku farmaceutycznym wpływających na zwiększenie problemu fałszerstwa. Masowy wzrost sprzedaży internetowej, także z nielicencjonowanych rynków, jak również ogromny potencjał do produkcji kopii leków, pomaga zalewać rynek falsyfikatami.

Zaawansowane technologicznie urządzenia mogą przeciwdziałać problemom fałszerstwa jeśli niepowtarzalny numer identyfikacyjny każdego pojedynczego opakowania jest stworzony i zachowywany na wszystkich etapach łańcucha dostaw.


Dwie strategie stawiają czoła tej groźbie: Masowa serializacja i eRodowód (ePedigree).

Większość firm farmaceutycznych identyfikuje Masową serializację za pomocą DataMatrixECC200 kodów (2D) jako najlepszą i najłatwiejszą metodę, która zawiera główne informacje do śledzenia, w o wiele mniejszej przestrzeni w porównaniu do standardowych kodów kreskowych. Kodowanie RD dostarcza wydajną i opłacalną metodę spełniając wymagania EC do identyfikacji pakowania zgłoszone w przyjętej Dyrektywie (Czerwiec 2011) Podrobionych Leków.

W skrócie przemysł europejski wzywa do:

- zharmonizowania kodowania i systemu serializacji w całej Europie dla lepszego bezpieczeństwa pacjenta;
- 2D data matrix opartego na międzynarodowych standardach jako unikalne źródło identyfikacji


Zgodnie z FDA Ustawą o sprzedaży leków wydawanych na receptę (2004) i Ustawie o lekach i kosmetykach z Florydy (2005), jakikolwiek lek wydany na receptę wymaga elektronicznego rodowodu aby towarzyszyć/potwierdzać ważność rozprowadzania leku, próbując zapobiec podrabianiu rozwijających się standardów współpracy z unikalnymi identyfikatorami.

 

E-rodowód (e-pedigree) jest to zapis w formie elektroniczne zawierający informacje dotyczące każdego wyniku transakcji zmiany własności leku wystawionego na receptę, włączając zwroty, a zatem pokazanie pochodzenia leku od producenta do obecnego punktu w kanale dystrybucji (hurtownik, przepakowujący, apteka). W celu zniechęcenia firm do rozwijania ich własnych niekompatybilnych elektronicznych systemów eRodowodów, muszą zostać stworzone i utrzymane w wymiennym systemie elektronicznym. Dokładniej w systemie „track & trace”, który używa unikalnej identyfikacji numerycznej utworzonej produkcji, obejmującej ujednolicone, nieopatentowane formaty danych oraz architekturę używaną jednorodnie.

Unikatowy numer serializowany będzie przenoszony na kodzie 2D lub chipie serializacyjnym RFID umieszczonym na sprzedawanej przez producenta jednostce i transakcji, która zawiera:

 -informację o leku z recepty;
- informacje źródłowe i transakcyjne;
- informacje o prawach własnościowych;
- certyfikacje.

W każdym razie, RFID na dzień dzisiejszy nie jest poniżej poziomu palety.

Udostępnij materiał w

Aktualne wydanie

Podaj adres email
I nie przegap więcej żadnego wydarzenia

Nowości produktowe dla farmacji

Czytaj inne

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Katalog firm

Współpracujemy z

 • ŚPK_logo_2013.jpg http://www.kosmetyka.farmacom.com.pl/
 • pio.jpg http://www.pio.org.pl/
 • logo instytutu magazynowania.jpg http://www.ilim.poznan.pl/
 • urpl.jpg http://www.urpl.gov.pl/
 • romaco-logo.jpg http://www.infarma.pl/
 • GIF - LOGO.jpg http://www.gif.gov.pl/
 • image002.jpg http://www.ispe.org.pl
 • pasmi.jpg http://www.pasmi.pl
 • Inst_Farmaceutyczny_logo.jpg http://www.ifarm.waw.pl
 • jci1.jpg http://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/
 • ptfarm-małe.jpg http://www.ptfarm.pl
 • pzppf.jpg http://www.producencilekow.pl
 • logo NIL.jpg http://www.nil.gov.pl
 • IG GARMACJA POLSKA.jpg http://www.farmacja-polska.org.pl