Certyfikat Certicold Pharma – nowa jakość dostaw w branży farmaceutycznej

Rozmawiamy ze Sławomirem Markiewiczem, Head of Health w firmie Petit Forestier Polska, o wprowadzeniu certyfikatu Certicold Pharma w pojazdach i kontenerach chłodniczych firmy jako nowej jakości wynajmu krótko- i długoterminowego dla sektora farmaceutycznego.

Skąd pomysł na wynajem pojazdów chłodni?

Nasi klienci wynajmują od nas pojazdy, ponieważ nie chcą tracić czasu na sprawy administracyjne związane z utrzymaniem chłodni w ruchu. Ocieplenie klimatu i zaostrzające się przepisy, sprawiają, że jest coraz trudniej utrzymać pojazd chłodnię w pełnej sprawności i sprostać przy tym ciągle zmieniającym się przepisom. Użytkownicy chłodni muszą mieć sprawne auto bazowe, zabudowę z wyposażeniem, urządzenia utrzymujące temperaturę, windę załadowczą oraz całą masę urządzeń pomiarowo-kontrolnych. Jednym słowem, chłodnia to specjalistyczny pojazd wymagający wielu badań, przeglądów i napraw. Nasi klienci to firmy handlowe utrzymujące się na rynku ze sprzedaży swoich produktów – dla nich najważniejsze jest dostarczenie towaru właściwej jakości w odpowiednie miejsce w określonym czasie. Petit Forestier oszczędza czas i pieniądze swoich klientów

Czy lepiej kupić, wyleasingować czy wynająć taką chłodnię?

Nie ma to większego znaczenia, dopóki mówimy o sposobie finansowania pojazdu ale jeżeli weźmiemy pod uwagę obsługę serwisową, to zdecydowanie wygrywa wynajem, pod warunkiem, że jest to wynajem w Petit Forestier. Nasz wynajem oznacza gwarancję mobilności pojazdu w ramach uzgodnionych stałych miesięcznych kosztów. W odróżnieniu od naszej konkurencji mamy samochody zastępcze, które udostępniamy nieodpłatnie na czas naprawy wynajmowanego pojazdu, niezależnie od przyczyny jego unieruchomienia.

A czy wynajem nie jest droższy od leasingu?

W leasingu spłaca się cenę pojazdu, który na koniec się kupuje żeby go potem sprzedać, w wynajmie spłaca się utratę wartości pojazdu którego na koniec umowy się nie kupuje - porównanie części finansowej wynajmu do leasingu wypada bardzo neutralnie, wszystko zależy od tego w jaką wartość końcową pojazdu wierzy jego przyszły właściciel a za jaką cenę naprawdę go sprzeda. Wynajem w Petit Forestier to zdecydowanie więcej niż sposób finansowania auta. W naszym czynszu zawarte są: ubezpieczenie pojazdu, wszystkie koszty jego eksploatacji (bez paliwa i kierowcy) z gwarancją mobilności przez całą dobę oraz podatek od środków transportu dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Jak to możliwe?

Dzieje się tak dzięki działalności na wielką skalę i unikalnemu modelowi biznesowemu. Kupując blisko 7 tys. pojazdów rocznie, mamy niższe ceny zakupowe od naszych klientów. Samochody pozyskujemy za gotówkę bezpośrednio od producentów. Unikamy pośredników, a jako bardzo wiarygodny kredytobiorca mamy najniższe koszty finansowania. Posiadamy własną sieć serwisową, więc sami naprawiamy pojazdy – taniej i skuteczniej niż serwisy autoryzowane. Ponadto gwarantujemy darmowe pojazdy zastępcze. Nasi klienci potrafią liczyć pieniądze, dlatego są świadomi, że posiadanie własnych pojazdów nie stanowi żadnej przewagi konkurencyjnej, a wręcz przeciwnie, jest dużym obciążeniem finansowym. Posiadanie przez firmy własnych samochodów wiąże się z ciągłym zajmowaniem się nimi – ubezpieczeniem, naprawą, szukaniem rozwiązań zastępczych, gdy nastąpi kumulacja nieszczęśliwych zbiegów okoliczności. Poza tym liczba posiadanych pojazdów musi być zawsze większa niż wynika to z zaplanowanych tras. Od Petit Forestier wynajmuje się tylko taką liczbą aut, jaka jest naprawdę potrzebna. Dlatego biorąc pod uwagę wszystkie wydatki, jakie trzeba ponieść przy posiadaniu własnych pojazdów finalnie nasz czynsz najmu będzie niższy.

Liczba klientów korzystających z usług Petit Forestier stale rośnie. Co za tym stoi?

Jesteśmy prawdziwi i wiarygodni. Nie szukamy drogi na skróty i szybkiego zarobku przy jak najniższej inwestycji. Konsekwentnie budujemy model biznesowy, który został wymyślony 55 lat temu i opiera się na haśle „Serwis jest najważniejszy”. Firma konsekwentnie reinwestuje zarobione pieniądze w budowę własnej sieci serwisów. Każdy może znaleźć finansowanie w banku czy leasingu, ale nie każdy znajdzie dobry serwis. Tylko my dajemy prawdziwą gwarancję mobilności z pojazdem zastępczym na czas naprawy, gdyż od pierwszego do ostatniego dnia najmu jesteśmy jedynym podmiotem odpowiedzialnym za pojazd i jego obsługę. Nie odsyłamy najemców do zewnętrznych serwisów. Dzięki temu, że mamy własną sieć serwisową, która zatrudnia ponad stu mechaników, jesteśmy niezależni – możemy reagować szybciej i skuteczniej. Spełniamy nasze obietnice. Ze swojej strony mogę zagwarantować, że nieustannie będziemy podnosić jakość naszych usług. Właśnie dlatego rozwijamy się w tempie 20% rocznie!

No dobrze, ale dlaczego tak niewiele osób zna Petit Forestier?

Rozpoczęliśmy naszą działalność z branżą spożywczą, docierając bezpośrednio do klientów. Poza tym jeszcze do niedawna nie reklamowaliśmy się i nie istnieliśmy w internecie. Skupiliśmy się na budowie sieci serwisowej oraz kupnie najlepszego w tej części Europy producenta nadwozi chłodni (Igloocar) w celu zabezpieczenia dalszego rozwoju. Dopiero w tym roku zaczęliśmy prowadzić profil firmy w mediach społecznościowych oraz wprowadziliśmy usługę PF online, czyli wynajem pojazdów przez internet.

Skąd pomysł na farmację i wejście na rynek samochodów do dystrybucji leków?

Dzięki Certicold Pharma, certyfikatowi uznawanemu w całej Europie. Nasza firma wyprzedza zmiany regulacyjne i dostarcza fachową wiedzę oraz usługi na najwyższym poziomie. Certyfikat Certicold Pharma, który posiada Petit Forestier, przewyższa wymagania przepisów ATP i Dobrych Praktyk Dystrybucyjnych. Zaspokaja on realne potrzeby użytkowników w zakresie zachowania łańcucha chłodniczego, poszanowania środowiska, zarządzania zużyciem energii i wymagań zdrowotnych. Już dziś wielu dystrybutorów i producentów leków zdecydowało się na wynajem długo- i krótkoterminowy naszych samochodów. Równolegle do wynajmu samochodów wprowadzamy usługę wynajmu kontenerów chłodni, które mogą przechowywać produkty farmaceutyczne i medyczne w temp. od 25°C do –25°C, i nie podlegają planom budowlanym.

Co wyróżnia samochody Petit Forestier? Dlaczego Wasza usługa jest warta uwagi?

Przede wszystkim nasze samochody wyróżnia: właściwy dobór i kontrola materiałów izolacyjnych, testy szczelności i wydajności przeprowadzane na gotowych pojazdach, stała kontrola jakości sprzętu, okresowe mapowanie rozkładu temperatury na zabudowie, atest sanepidu na każdym pojeździe, szybkość dotarcia do samochodu w trakcie awarii, własne pojazdy pomocy drogowej i lawety, certyfikowane samochody zastępcze, mobilne serwisy czynne przez całą dobę przez cały tydzień i możliwość przechowania produktów farmaceutycznych na czas naprawy w magazynach Petit Forestier.

Do kogo skierowana jest oferta samochodów i kontenerów z Certicold Pharma?

Przede wszystkim do szeroko pojętej branży farmaceutycznej, stacji krwiodawstwa, szpitali, producentów leków i ich dystrybutorów, a także do przewoźników świadczących na ich rzecz usługi dystrybucyjne, aptek oraz usług e-commerce związanych z dostawami leków. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do kontaktu z naszą firmą.

Dziękuję za rozmowę.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Farmaceutycznego" 2/2020

Udostępnij materiał w

Aktualne wydanie

POMÓŻCIE!!!

Podaj adres email
I nie przegap więcej żadnego wydarzenia

Nowości produktowe dla farmacji

Czytaj inne

SZKOLENIA BRANŻOWE

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • ŚPK_logo_2013.jpg http://www.kosmetyka.farmacom.com.pl/
 • pio.jpg http://www.pio.org.pl/
 • logo instytutu magazynowania.jpg http://www.ilim.poznan.pl/
 • urpl.jpg http://www.urpl.gov.pl/
 • romaco-logo.jpg http://www.infarma.pl/
 • GIF - LOGO.jpg http://www.gif.gov.pl/
 • image002.jpg http://www.ispe.org.pl
 • pasmi.jpg http://www.pasmi.pl
 • Inst_Farmaceutyczny_logo.jpg http://www.ifarm.waw.pl
 • jci1.jpg http://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/
 • ptfarm-małe.jpg http://www.ptfarm.pl
 • pzppf.jpg http://www.producencilekow.pl
 • logo NIL.jpg http://www.nil.gov.pl
 • IG GARMACJA POLSKA.jpg http://www.farmacja-polska.org.pl