Celon Pharma na właściwej drodze po światowy rynek leku na depresję, którego wartość szacowana jest od 2,5 do 4 mld USD.

Międzynarodowi eksperci skupieni wokół FDA potwierdzili bezpieczeństwo i skuteczność esketaminy w leczeniu depresji lekoopornej jednobiegunowej, która może stać się pierwszą nowoczesną terapią dla chorych od 35 lat. Celon Pharma rozwija tą substancję w dwóch wskazaniach i jest już na etapie II fazy klinicznej.


Panel niezależnych ekspertów skupiony wokół FDA, na podstawie wyników badania klinicznego przeprowadzonego przez firmę Johnsson&Johnsson, znaczącą przewagą głosów zarekomendował rejestrację leku opartego na esketaminie w leczeniu depresji lekoopornej jednobiegunowej. Oprócz możliwości uzyskania szybkiego efektu terapeutycznego, eksperci zwrócili uwagę na szansę znacznego zwiększenia dostępności terapii dotychczas stosowanej off label, dla pacjentów, bez dostępnej opcji terapeutycznej.

Dr Maciej Wieczorek: To bardzo dobre wieści i nie ukrywam, że czekaliśmy na nie. Rozwijana przez nas esketamina w podaniu inhalacyjnym znajduje się obecnie w II fazie badań klinicznych. Jesteśmy drugą na świecie, po J&J spółką, która rozwinęła esketaminę w leczeniu depresji. W odróżnieniu od naszego konkurenta, badanie poszerzyliśmy o depresję dwubiegunową. Planowana przez nas, inna, bo inhalacyjna droga podania, umożliwia wedle dostępnych danych naukowych lepszą depozycję leku i może przełożyć się również na jeszcze lepszy efekt terapeutyczny.

Wyniki dotychczasowych badań klinicznych esketaminy prowadzonych przez Celon Pharma potwierdziły brak wystąpienia zarówno ciężkich działań niepożądanych, jak i toksyczności rozwiniętej formulacji kandydata na lek. Objawy psychomimetyczne, które wystąpiły po podaniu leku, oceniane są, w zdecydowanej mierze, jako łagodne i utrzymywały się ok. pół godziny po podaniu leku.

Dodatkowo, pracujemy nad unikalnym rozwiązaniem opartym na e-smart technologii, które pozwoli lekarzowi na kontrolę przyjmowania leku przez pacjenta. Chcemy w ten sposób jeszcze lepiej niż nasz konkurent zaadresować potencjalne ryzyko niezgodnego ze wskazaniem użycia esketaminy.  – dodaje Maciej Wieczorek.

Szacunki ekspertów potwierdzają, że biorąc pod uwagę kondycję psychiczną społeczeństw, rynek leków przeciwdepresyjnych będzie jednym z najdynamiczniej rozwijających się w perspektywie kolejnej dekady, a sama wartość potencjalnego leku opartego na esketaminie może osiągnąć wartość  od 2,5 do 4 mld USD.


źródło: opracowanie własne Spółki na podstawie zewnętrznych danych analitycznych  
i prognoz dla rynku leków przeciwdepresyjnych
.

Maciej Wieczorek: To ogromny rynek, a my już w perspektywie 3-4 lat chcemy być jego bardzo konkurencyjną częścią i dostarczyć pacjentom skuteczną opcję terapeutyczną dostępną zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Mamy ku temu wszelkie podstawy.

...............

O SPÓŁCE

Celon Pharma jest zintegrowaną firmą biofarmaceutyczną zajmującą się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem oraz sprzedażą produktów farmaceutycznych. Założona została w 2002 roku przez dr Macieja Wieczorka.  Obecnie firma liczy ok. 400 pracowników. Spółka zatrudnia w obszarze badań i rozwoju ponad 80 naukowców, z których połowa posiada lub jest w trakcie zdobywania tytułów doktorskich. Spółka prowadzi kilkanaście projektów rozwoju innowacyjnych leków z takich grup terapeutycznych jak onkologia, neuropsychiatria, autoimmunologia i metabolizm. Spółka dysponuje własnym zapleczem laboratoriów badawczo-rozwojowych dzięki czemu może rozwijać własne technologie farmaceutyczne wykorzystując posiadane zasoby laboratoryjno-sprzętowe, a także doświadczenie kadry pracowników. Posiada nowoczesny zakład wytwórczy, w którym wytwarzane są suche formy farmaceutyczne. W ciągu ostatnich lat Spółka wprowadziła na rynek produkty w następujących grupach terapeutycznych: onkologia, choroby układu nerwowego, choroby serca, terapię HIV choroby oddechowe. Począwszy od 2007 roku Spółka  rozwija technologię wytwarzania leków wziewnych oraz kilkanaście projektów leków innowacyjnych. Od 2016 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dane spółki na podstawie zewnętrznych raportów analitycznych dla rynku leków przeciwdepresyjnych.

 
 

Udostępnij materiał w

Aktualne wydanie

Podaj adres email
I nie przegap więcej żadnego wydarzenia

POMÓŻCIE!!!

Nowości produktowe dla farmacji

Czytaj inne

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Katalog firm

Współpracujemy z

 • ŚPK_logo_2013.jpg http://www.kosmetyka.farmacom.com.pl/
 • pio.jpg http://www.pio.org.pl/
 • logo instytutu magazynowania.jpg http://www.ilim.poznan.pl/
 • urpl.jpg http://www.urpl.gov.pl/
 • romaco-logo.jpg http://www.infarma.pl/
 • GIF - LOGO.jpg http://www.gif.gov.pl/
 • image002.jpg http://www.ispe.org.pl
 • pasmi.jpg http://www.pasmi.pl
 • Inst_Farmaceutyczny_logo.jpg http://www.ifarm.waw.pl
 • jci1.jpg http://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/
 • ptfarm-małe.jpg http://www.ptfarm.pl
 • pzppf.jpg http://www.producencilekow.pl
 • logo NIL.jpg http://www.nil.gov.pl
 • IG GARMACJA POLSKA.jpg http://www.farmacja-polska.org.pl