Brytyjski gigant farmaceutyczny przeniesie miejsca pracy. Wymienia Polskę

Firma farmaceutyczna AstraZeneca oznajmiła, że w ramach cięcia kosztów przeniesie część swoich finansowych zadań z centrum Alderly Park w Wielkiej Brytanii - informuje „The Guardian”. Obok Kostaryki i Malezji ma na tym skorzystać Polska.

Taka decyzja jest spowodowana poważnym spadkiem w zyskach firmy.

Oddział finansowy firmy AstraZeneca z Alderly Park w Cheshire liczy 280 osób. Wciąż nie wiadomo jednak, ile miejsc pracy zostanie przeniesionych.

Przeprowadzka do Polski

Niektóre miejsca pracy zostaną przeniesione do głównej siedziby firmy w Cambridge, jednak część z  nich powędruje do innych krajów, w których koszty utrzymania kadry są niższe.

Firma AstraZeneca argumentuje, że dąży do poprawy efektywności.

„Część tego globalnego procesu w Wielkiej Brytanii wiąże się z planem przeniesienia pewnych finansowych zadań z Alderly Park albo do naszej siedziby głównej i centrum naukowego w Cambridge, albo do nowo stworzonych centrów regionalnych (na Kostaryce, Kuala Lumpur i Warszawie) w ciągu najbliższych dwóch lat” - podała firma.

Szczegóły znane wkrótce

Ewentualne decyzje dotyczące liczby pracowników staną się jasne zaraz po zakończeniu konsultacji. Pracownicy będą mogli także je skomentować.

„Pracownicy zostali poinformowani o tych zmianach, a z pojedynczymi pracownikami, których te zmiany dotkną, rozpoczną się indywidualne konsultacje” - poinformowała firma.

AstraZeneca przyznała, że przekształcenia są częścią wysiłków na rzecz uzdrowienia finansów. Firma zmaga się z 13-procentowym spadkiem zysków w pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 roku - spadły one do poziomu 4,7 mld dol. (3,9 mld funtów).

Wcześniej w tym roku, firma przyznała, że ma nadzieje na obniżenie rocznych kosztów o ok. 1,1 mld dol. do końca 2017 roku. Służyć ma temu cała seria środków oszczędnościowych.

W tym czasie prezes Pascal Soriot deklarował, że większość redukcji etatów dotknie zatrudnionych spoza Wielkiej Brytanii, a na rodowitych Brytyjczyków miało wpłynąć w stopniu minimalnym.

Walka o przetrwanie

AstraZeneca posiadała ogromne centrum badawczo-rozwojowe w Alderly Park, jednak przeniosła 1 600 miejsc pracy do Cambridge, a w 2013 roku zrezygnowała z pozostałych 700.

Stało się to w rok po tym, gdy firma zlikwidowała 7 300 stanowisk, próbując ciąć koszty.

Bezpieczeństwo kadry firmy AstraZeneca było ważnym tematem dyskusji dwa lata temu, kiedy firma z sukcesem wybroniła się przed przejęciem przez jej amerykańskiego rywala - koncernu farmaceutycznego Pfizer.

Wówczas związki ostrzegały, że jeśli dojdzie do transakcji, Pfizer doprowadzi do redukcji miejsc pracy i zamknie placówki w Wielkie Brytanii.

 

Źródło: http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/astrazeneca-przeniesie-czesc-miejsc-pracy-do-polski,697297.html

Udostępnij materiał w

Aktualne wydanie

Podaj adres email
I nie przegap więcej żadnego wydarzenia

POMÓŻCIE!!!

Nowości produktowe dla farmacji

Czytaj inne

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Katalog firm

Współpracujemy z

 • ŚPK_logo_2013.jpg http://www.kosmetyka.farmacom.com.pl/
 • pio.jpg http://www.pio.org.pl/
 • logo instytutu magazynowania.jpg http://www.ilim.poznan.pl/
 • urpl.jpg http://www.urpl.gov.pl/
 • romaco-logo.jpg http://www.infarma.pl/
 • GIF - LOGO.jpg http://www.gif.gov.pl/
 • image002.jpg http://www.ispe.org.pl
 • pasmi.jpg http://www.pasmi.pl
 • Inst_Farmaceutyczny_logo.jpg http://www.ifarm.waw.pl
 • jci1.jpg http://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/
 • ptfarm-małe.jpg http://www.ptfarm.pl
 • pzppf.jpg http://www.producencilekow.pl
 • logo NIL.jpg http://www.nil.gov.pl
 • IG GARMACJA POLSKA.jpg http://www.farmacja-polska.org.pl